Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich.

Gdzie zaparkować

Obok kościoła, przy ulicy Wilanowskiej znajduje się bezpłatny parking.

Trochę historii

Klasztor ufundowali w 1140 r. Jan Gryfita, późniejszy arcybiskup gnieźnieński i jego brat Klemens, którzy sprowadzili zakonników z Morimond w Burgundii. W 1149 r. klasztor  otrzymał akt erekcji do rangi opactwa. Konsekracji świątyni dokonał w 1210 r. biskup krakowski Wincenty Kadłubek. W 1475 r. nastąpiła przebudowa klasztoru w stylu gotyckim. Po pożarach w 1726 r., 1800 r. oraz potopie szwedzkim opactwo nie wróciło już do swojej świetności. Dodatkowo w 1819 r. car Aleksander I dokonał kasaty zakonu. W 1831 r. w budynkach poklasztornych powstał szpital wojenny, a po Powstaniu Styczniowym władze rosyjskie umieściły w nim seminarium nauczycielskie. Cystersi wrócili do Jędrzejowa w 1945 r. W 1953 r. klasztor jędrzejowski został podniesiony do rangi przeoratu, a w 1989 nadano mu ponownie rangę opactwa.

Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie dziś

Wyposażenie kościoła pochodzi z okresu baroku. Ołtarz główny pochodzi z około 1730 r. Zdobią go rzeźby przedstawiające Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny w towarzystwie świętych Piotra i Pawła. Całość wieńczą postacie Trójcy Przenajświętszej, a po jej bokach możemy zobaczyć rzeźby świętego Wojciecha i błogosławionego Wincentego Kadłubka. 

Ogromne wrażenie robią znajdujące się w prezbiterium złocone stalle z 1731 r., przeznaczone dla dwudziestu sześciu zakonników.

Również z lat 30. XVIII w. pochodzi ambona z płaskorzeźbą św. Jana Chrzciciela.

Za żelazną kratą możemy zobaczyć kaplicę błogosławionego Wincentego Kadłubka. Na znajdującym się w niej ołtarzu znajdują się relikwie błogosławionego Wincentego, a na ścianach możemy podziwiać malowidła przedstawiające sceny z jego życia.  

Najważniejszy zabytek jędrzejowskiego kościoła umieszczono naprzeciwko ołtarza głównego. Są to 42-głosowe organy zbudowane w latach 1745-1752 przez organmistrza Józefa Sitarskiego z Krakowa i Ignacego Foglera z  Warszawy.

Wnętrze świątyni zdobi późnobarokowa polichromia. Powstała w latach 1734-1739, a jej autorem jest malarz Andrzej Radwański. Przedstawia sceny z życia świętych i papieży cystersów, adorację Matki Boskiej oraz sceny z historii zakonu.

Spacerując wokół kościoła, koniecznie zwróćcie uwagę na późnobarokową dzwonnicę postawioną prawdopodobnie w 1755 r.

Informacje praktyczne

Adres: ul. Klasztorna 20, 28-300 Jędrzejów

Godziny otwarcia: Codziennie za wyjątkiem mszy świętych. Istnieje również możliwość zwiedzenia kompleksu klasztornego pod opieką mnicha. Grupy zorganizowane proszone są o zgłaszanie się na furcie.

  • Poniedziałek-Sobota: 8:00-13:00 i 14:00-18:30
  • Niedziele i święta kościelne: Furta jest zamknięta.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Wszystkie informacje na temat zwiedzanie kościoła znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Trzydzieści kilometrów na północ znajdują się Chęciny, a także Jaskinia Raj.

Byliście w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to