Broumov to oddalone od polskiej granicy o zaledwie 9 kilometrów nieduże miasteczko w Czechach, w którym możemy zobaczyć kilka niezwykle ciekawych atrakcji turystycznych.

Trochę historii

Początki Broumova sięgają 1213 r., kiedy to król czeski Przemysł Ottokar I ofiarował ziemię, na której obecnie istnieje miasto opactwu benedyktynów. W połowie XIII w. wokół kościoła parafialnego powstała osada o charakterze handlowo-rzemieślniczym. Przywilejem króla czeskiego Karola IV Luksemburskiego Broumov w 1348 r. otrzymał prawa miejskie. Miasto kilkakrotnie było niszczone w czasie najazdów i wojen. W 1420 taboryci zniszczyli klasztor, w czasie wojny trzydziestoletniej walczące wojska zniszczyły Broumov, a w 1744 r. miasto ucierpiało w wyniku wojen śląskich. Na mocy układu monachijskiego w październiku 1938 r. ziemię broumovską przyłączona do III Rzeszy jako Okręg Sudecki. W maju 1945 r. miasto wyzwoliła Armia Czerwona. W 1950 r. czescy komuniści zlikwidowali klasztor w Broumovie. Benedyktyni odzyskali go  po aksamitnej rewolucji w 1989 roku.

Gdzie zaparkować w Broumovie

Darmowy parking znajduje się u podnóża kościoła świętych Piotra i Pawła przy ulicy Střelnická.

Punkt Informacji Turystycznej w Broumovie

Informacja znajduje się na Rynku.

Adres: Mírové náměstí 105, 550 01 Broumov 1.

Atrakcje Broumova

Większość atrakcji Broumova znajduje się obok siebie, za wyjątkiem kościoła Najświętszej Marii Panny, który położony jest w odległości kilometra od Rynku.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Broumovie

Jednonawową świątynię wzniesiono prawdopodobnie na początku XIV w., co sprawia, że jest to najstarszy drewniany kościół w Czechach. Spłonął w trakcie oblężenia miasta w 1421 r. Obecny wygląd zawdzięcza odbudowie w 1450 r. Co ciekawe, zbudowano go bez użycia ani jednego gwoździa.

W centrum rokokowego ołtarza głównego możemy zobaczyć późnogotycką figurkę Matki Boskiej z aniołami z początku XVI w.

Po bokach możemy podziwiać dwa rokokowe ołtarze boczne św. Józefa i św. Jana Nepomucena.

Na jednej ze ścian umieszczono obraz wotywny z 1609 z najstarszym wizerunkiem Broumova.

Na suficie możemy oglądać kolorowe zdobienia z połowy XV w.

Kościół otacza cmentarz, na którym znajduje się wiele nagrobków z XIX i początku XX w. W podcieniach kościoła umieszczono natomiast epitafia i tablice.

Godziny otwarcia: 

Kwiecień – Czerwiec

  • Wtorek-Soboty: 9:00 – 11:00, 13:00 – 16:00
  • Niedziela: 10:00 – 11:00, 14:00 – 16:00      

Lipiec — Sierpień

  • Wtorek-Soboty: 9:00 – 11:00, 13:00 – 16:00
  • Niedziela: 10:00 – 16:00           

Wrzesień — Październik

  • Wtorek-Soboty: 9:00 – 11:00, 13:00 – 16:00
  • Niedziela: 10:00 – 11:00, 14:00 – 16:00                  

Bilety: 35/25 CZK

Kościół św. Piotra i Pawła w Broumovie

Świątynie wybudowano w 1258 r. Obecną formę zawdzięcza przebudowie w 1682 r. Po 1891 r. malarz Adolf Tinzmann wykonał neorenesansowe zdobienia malarskie sufitu i wnętrz.

Na murze przed wejściem możemy obejrzeć epitafia.

W budynku obok świątyni znajduje się pomieszczenie, w którym możemy zobaczyć fresk przedstawiający Sąd Ostateczny. Powstał prawdopodobnie około 1320 r. Podzielony jest na trzy części. Górna przedstawia Chrystusa w mandorli w otoczeniu Maryi Panny i świętego Jana Chrzciciela. W środkowej możemy podziwiać Panny Mądre, niosące lampy dla anioła, oraz Panny Głupie z odwróconymi lampami. Na sam dole umieszczono motywy „Spotkanie trzech żywych i trzech zmarłych”, „Zwada o duszę” i „Diabeł porywający pijaka za włosy do piekła”.

Rynek w Broumovie

Rynek otaczają kamienice z barokowymi fasadami. Na rogu Rynku znajduje się budynek Starego Ratusza. W XIII w. był to dom wójta, a od 1419 r. mieścił się w nim ratusz miejski. Kilkakrotnie remontowano go po pożarach, a w 1838 r. całkowicie go przebudowano. W tympanonie nad wejściem możemy podziwiać herb miasta.

W sercu Rynku możemy oglądać bardzo ładną fontannę, a także kolumnę maryjną z 1706 r. z podwójną postacią Madonny z Dzieciątkiem.

Klasztor w Broumovie

Klasztor wybudowano w XIV w. Kilkakrotnie oblegany, nigdy nie został zdobyty. Swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w latach 1728 – 1733 pod kierownictwem najwybitniejszego architekta czeskiego baroku Kiliana Ignaza Dientzenhofera.

Zespół klasztorny zwiedzamy z przewodnikiem. Wycieczkę rozpoczynamy od refektarza, pomieszczenia służącego kiedyś jako jadalnia zakonników. Możemy w nim zobaczyć jedyną w Europie Środkowej kopię Całunu Turyńskiego z 1651 r., bogato zdobione ornaty, zabytkowy piec kaflowy, a na ścianach malowidła autorstwa Felixa Antona Schefflera.  

Następnie przechodzimy do biblioteki z 1792 r., w której przechowywano kiedyś Codex Gigas, zwany również Biblią Diabła, największy istniejący średniowieczny manuskrypt na świecie. Z powodu remontu niestety nie udało nam się zwiedzić tego pomieszczenia.

Na koniec zwiedzamy kościół świętego Wojciecha. Wybudowano go w XIV w. w stylu gotyckim. W latach 1684–1694 przebudowano go, nadając mu barokowy charakter.

Wnętrze świątyni zachwyca barokowym wystrojem. Trudno znaleźć jakiekolwiek miejsce, którego nie zdobiłyby sztukaterie lub malowidła autorstwa sztukatorów Soldatich, malarza fresków J. J. Steinfelsa, rzeźbiarzy M. V. Jäckela i K. J. Hiernlego. Z kolei obrazy ołtarzowe w bocznych kaplicach są dziełem V. V. Reinera.

Na ołtarzu głównym możemy zobaczyć relikwie świętego Wojciecha i świętego Wacława.

Koniecznie przespacerujcie się również dookoła zespołu klasztornego, gdzie możecie podziwiać studnie, fontannę, a także malowidła i rzeźby zdobiące budynki.

Godziny otwarcia: 

  • Kwiecień – Październik Codziennie 9:00 – 16:00
  • Listopad – Marzec Codziennie 10:00 – 15:00  

Bilety: 190/110 CZK ulgowy.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić Zamek Sarny.

Byliście w Broumovie? Co Waszym zdaniem warto jeszcze zobaczyć w tej miejscowości? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to