Położona nad rzeką Brdą Bydgoszcz, to ósme co do wielkości miasto w Polsce. Jest również administracyjną stolicą województwa kujawsko-pomorskiego.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o grodzie w Bydgoszczy pochodzą z początków XI w. W latach 1330–1337 był on przejściowo okupowany przez Krzyżaków. 19 kwietnia 1346 r. król Kazimierz III nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Wzniesiono wtedy murowany zamek, który stał się siedzibą kasztelana. W kolejnych latach miasto dynamicznie się rozwijało dzięki handlowi rzecznemu. Okres prosperity dobiegł końca wraz z potopem szwedzkim, kiedy to Bydgoszcz została bardzo mocno uszkodzona. Bezpowrotnie zniszczone zostały m.in. zamek i mury miejskie. Dzieła zniszczenia dopełniły zarazy, pożary, a także III wojna północna.

W 1772 r., na skutek pierwszego rozbioru Polski, Bydgoszcz została włączona w granice Prus, w ramach nowo utworzonej prowincji Prusy Zachodnie. W trakcie powstania kościuszkowskiego, miasto przez dwa tygodnie znajdowało się w polskich rękach. Było również częścią Księstwa Warszawskiego. Po klęsce Napoleona Bydgoszcz wróciła pod panowanie pruskie. Przełom XIX i XX w. to okres niebywale dynamicznego rozwoju miasta. W 1920 roku na mocy traktatu wersalskiego miasto wróciło do Polski. W całym okresie II wojny światowej z rąk Niemców zginęło ok. 10 tys. mieszkańców Bydgoszczy. Wyzwolenie miasta nastąpiło w styczniu 1945 roku. Od marca 1945 r. Bydgoszcz była najpierw stolicą województwa pomorskiego, później bydgoskiego, a od 1999 r., razem z Toruniem, jest współstolicą województwa kujawsko-pomorskiego.

Gdzie zaparkować w Bydgoszczy

W centrum Bydgoszczy funkcjonuje Strefa Płatnego Parkowania. Opłaty za parkowanie obowiązują od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 17.00.  W soboty oraz niedziele i święta opłaty nie obowiązują.

Punkt Informacji Turystycznej w Bydgoszczy

Ul. Stefana Batorego 2

Atrakcje Bydgoszczy

Bydgoszcz jest bardzo przyjemnym miastem do zwiedzania. Wybierając miejsce noclegowe, warto wybrać takie, które znajduje się blisko centrum. Będziemy mieli wtedy blisko do wszystkich wymienionych atrakcji i nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów na transport.

Pomnik Kazimierza Wielkiego

Znajdujący się przy ulicy Trybunalskiej pomnik króla, odsłonięto w 2006 r., w 660. rocznicę nadania praw miejskich Bydgoszczy przez Kazimierza Wielkiego. Warto również zwrócić uwagę na znajdujący się naprzeciwko budynek Sądu Okręgowego. Wzniesiono go w latach 1903-1906 w stylu eklektycznym. 

Ulica Długa w Bydgoszczy

To jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta. Duża część otaczających ją kamienic pochodzi z przełomu XVIII i XIX w.

W nawierzchnię ulicy Długiej wmurowano płaskorzeźby przedstawiające podpisy osób zasłużonych dla miasta. Tworzą one tak zwaną Bydgoską Aleję Autografów. Możecie tam zobaczyć podpisy m.in. Zbigniewa Bońka, Leonarda Pietraszaka czy Ireny Santor.

Na zachowanym fragmencie dawnych szyn tramwajowych na ulicy Długiej możemy również zobaczyć zabytkowy wagon tramwajowy. Wybudowany w 1955 r., woził mieszkańców miasta do końca 1977 r. Na ulicy Długiej został ustawiony w 2008 r. W jego wnętrzu urządzono restaurację oraz punkt informacji turystycznej. Obecnie w tramwaju nie są prowadzone żadne usługi.

Stary Rynek w Bydgoszczy   

Rynek ma wymiary 100 x 125 metrów. Otaczają go Ratusz i kamienice, z których najstarsza pochodzi z XVI w. i ulokowana jest pod numerem 3.

Tuż obok Ratusza znajduje się Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Stoi w miejscu egzekucji bydgoszczan przed kościołem pojezuickim w dniach 9-10 września 1939 r. Przez środek Starego Rynku przebiega 18. południk długości geograficznej wschodniej.

Rzeźba Mistrza Twardowskiego

Mało znaną, ale zdecydowanie wartą uwagi atrakcją Bydgoszczy jest rzeźba Mistrza Twardowskiego. Codziennie o godzinie 13:13 oraz 21:13 wychyla się on z okna kamienicy przy Starym Rynku 15, w której niegdyś przyjmował swoich interesantów. Warto zaplanować zwiedzanie miasta tak, żeby o jednej z tych godzin być na Rynku. Dzieci na pewno będą zachwycone.

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy

To najstarsza istniejąca świątynia w Bydgoszczy. Wybudowano ją w 1502 r. w stylu gotyckim. W 2004 r. podniesiono ją do rangi katedry Diecezji Bydgoskiej.

Jubileuszowe drzwi wykonano w 2003 r. Czy tylko ja widzę podobieństwo do słynnych drzwi w gnieźnieńskiej katedrze?

Oglądając świątynię z zewnątrz, koniecznie zwróćcie uwagę na kosz rynny na ścianie południowej. Znajduje się tam orzeł w koronie. W czasie II wojny światowej, jako jedyny w całym mieście został przeoczony przez Niemców. Bydgoszczanie przychodzili pod kościół, żeby potajemnie oddawać hołd godłu Polski.

Spichrze nad Brdą

Absolutny symbol miasta. Kiedyś wykorzystywane były do przechowywania produktów rolnych i spożywczych, transportowanych drogą wodną do Gdańska, oraz Kanałem Bydgoskim do Berlina. Obecnie pełnią funkcje muzealne.

Przechodzący przez rzekę

Rzeźba pojawiła się w Bydgoszczy 1 maja 2004 dla upamiętnienia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jej autorem jest Jerzy Kędziora. Przechodzący przez rzekę zawieszony jest na linie rozciągniętej między brzegami Brdy. Postać utrzymuje pozycję pionową dzięki temu, że środek ciężkości figury znajduje się w centralnym miejscu liny.

Budynek Poczty Polskiej w Bydgoszczy

Spacerując brzegami Brdy, możemy podziwiać piękny budynek Poczty Polskiej. Wybudowano go w 1885 r.

Ulica Gdańska w Bydgoszczy

Ulica Gdańska jest najbardziej reprezentacyjną ulicą w mieście. Wytyczono ją w latach 20. XIX w. Obecna zabudowa ulicy pochodzi przeważnie z przełomu XIX i XX w. i jest mieszanką różnych stylów architektonicznych, głównie eklektyzmu, modernizmu i neobaroku. Nam szczególnie do gustu przypadł Hotel Pod Orłem pod numerem 14 i kamienica Ernsta Wolffa. Oba budynki wybudowano w 1896 r.

Warto również zwrócić uwagę na neogotycki kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła.

Fontanna Potop

Spacerując po Bydgoszczy, koniecznie zajrzyjcie do parku im. Kazimierza Wielkiego. Znajduje się tam przepiękna fontanna Potop. Ten monumentalny wodotrysk wybudowano w 1904 r. Niestety w styczniu 1943 r. okupacyjne władze niemieckie nakazały rozbiórkę fontanny, a uzyskany w ten sposób materiał, przekazano na cele wojenne. Na szczęście dzięki staraniom zawiązanego w 2004 r. społecznego komitetu odbudowy fontanny, wodotrysk zrekonstruowano i powrócił on na swoje miejsce. Naszym zdaniem jest to jedna z najpiękniejszych fontann, jakie kiedykolwiek widzieliśmy.

Wenecja Bydgoska

To prawdopodobnie najbardziej uroczy i fotogeniczny zakątek w Bydgoszczy. Tworzy ją kilkadziesiąt budynków znajdujących się nad kanałem Młynówki.

Prawdziwą perełką są tak zwane Magiczne Schodki, łączące Wyspę Młyńską i Wełniany Rynek. W połączeniu z metalową kładką nad Młynówką tworzą idealne miejsce dla zakochanych par i miłośników fotografii. Trzeba uczciwie przyznać, że to miejsce rzeczywiście wygląda magicznie zarówno w dzień jak i w nocy.

Gdzie zjeść w Bydgoszczy

Obiad zjedliśmy w Polskim Barze przy ulicy Dworcowej 12. Jeżeli szukacie miejsca, gdzie można smacznie i tanio zjeść polskie jedzenie w stylu mielonego lub schabowego, to śmiało kierujcie swoje kroki do tego baru.

Gdzie nocować w Bydgoszczy

My nocowaliśmy w Apartamenty Chwytowo 14.

Byliście w Bydgoszczy? Co Waszym zdaniem jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to