Liczący niecałe siedemnaście tysięcy mieszkańców Bytów, położony jest w województwie pomorskim. Chociaż nie należy do miast, w których jest mnóstwo atrakcji turystycznych, to są w nim miejsca, które warto odwiedzić.

Trochę historii

Drewniany gród istniał już w XII w. i należał do księstwa słupsko-sławieńskiego. W 1329 r. ziemia bytowska została wykupiona przez Krzyżaków. Prawa miejskie osada otrzymała 12 lipca 1346 r. Na przełomie XIV i XV wieku w mieście wybudowano zamek. W kolejnych stuleciach Bytów wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, a od 1657 r. do 1945 r. był pod panowaniem niemieckim. W wieku XVIII miasto spustoszyły pożary oraz epidemia dżumy. Na mocy traktatów kończących II wojnę światową, zrujnowany wskutek działań wojennych w około 60% Bytów, przyznano Polsce.

Gdzie zaparkować w Bytowie

Najlepiej zaparkować na bezpłatnym parkingu pod samym zamkiem, przy ulicy Podzamcze 1.

Punkt Informacji Turystycznej w Bytowie

  • ul. Zamkowa 2
  • ul. Jana Pawła II 14

Atrakcje Bytowa

Ze względu na dość bliskie odległości między poszczególnymi atrakcjami, Bytów bez problemu można zwiedzać pieszo. Odkrywanie miasta, proponuję zacząć od zamku.

Zamek w Bytowie

Twierdzę wybudowano w latach 1398 – 1405. Pełniła rolę strażnicy granicznej i siedziby administracji krzyżackiej, a po włączeniu bytowskich ziem do Królestwa Polskiego, także siedziby starosty królewskiego. Zamek został bardzo zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. W kolejnych latach częściowo odbudowany stał się siedzibą sądu i pruskiego więzienia. W 1945 r. w twierdzy mieściło się więzienie NKWD. Zamek ostatecznie odbudowano w latach 90. XX wieku. Obecnie mieści się w nim hotel, restauracja, biblioteka, Muzeum Zachodniokaszubskie i punkt informacji turystycznej.

Dziedziniec zamku dość mocno nas rozczarował. Parasolki restauracyjnego ogródka spowodowały, że miejsce traci urok.

Natomiast z zewnątrz twierdza prezentuje się niezwykle okazale. Jedynym minusem były rosnące tuż przy jej murach drzewa, które nie pozwoliły nam w żaden sposób uchwycić na zdjęciu zamku w całości.

Gotycka wieża w Bytowie

Kolejne kroki warto skierować w stronę gotyckiej wieży, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie zamku.

Jest ona pozostałością po pierwszej świątyni Bytowa, kościele św. Katarzyny. Został on wybudowany na początku XIV wieku i pierwotnie za swoją patronkę miał prawdopodobnie św. Małgorzatę. W latach 1614-1640 świątynia służyła protestantom. W XVII i XVIII w. była wiele razy grabiona i palona. Kościół ostatni raz odbudowano w 1716 r. W 1945 r. został niemal doszczętnie zniszczony w wyniku działań wojsk radzieckich. Dziś w wieży mieści się Oddział Historii Miasta Muzeum Zachodniokaszubskiego. Możemy także oglądać odrestaurowane fundamenty świątyni.  

Most nad Borują

Żeby dostać się do mostu z parkingu, trzeba pokonać odległość prawie dwóch kilometrów. My podjechaliśmy samochodem i zaparkowaliśmy przy ulicy Stary Dworzec.

Wzorowany na rzymskich akweduktach most, zbudowano z kamienia i cegły około 1884 r. Na jego podporach widnieją herby i godła Rzeszy Niemieckiej, Pomorza, Królestwa Prus, Bytowa i Pruskich Kolei Państwowych.

Byliście w Bytowie? Co Waszym zdaniem jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to