Elbląg, to drugie co do wielkości miasto województwa warmińsko-mazurskiego. Mocno zniszczony w czasie II wojny światowej, w ostatnich latach robi wiele, żeby przyciągnąć turystów.
Trochę historii
W 1237 roku nad brzegiem rzeki Elbląg Krzyżacy założyli niewielki gród. Dziewięć lat później Elbląg otrzymał prawa miejskie i stał się siedzibą krajowych mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Miasto należało do związku miast hanzeatyckich. W 1440 r. Elbląg przystąpił do Związku Pruskiego, a w 1466 r. wszedł w skład państwa polskiego. W XVI i XVII w. miasto nawiedziły zarazy. Pierwszy rozbiór Polski sprawił, że Elbląg znalazło się pod rozbiorem pruskim. W XIX w., za sprawą powstania szlaku kolejowego, stoczni i Kanału Elbląskiego, nastąpił znaczący rozwój miasta. W 1945 roku Elbląg wrócił do Polski. Działania wojenne sprawiły jednak, że został on zniszczony w około 65 procentach.
Gdzie zaparkować w Elblągu
Najbardziej polecamy bezpłatny parking przy ulicy Zamkowej 3-5.
Punkt Informacji Turystycznej w Elblągu
- ul. Stary Rynek 25
- W Bramie Targowej
Atrakcje Elbląga
Nasze zwiedzanie Elbląga było bardzo krótkie i intensywne, z powodu padającego deszczu. W związku z tym ograniczyliśmy naszą wizytę w tym mieście, tylko do tych atrakcji, które w naszej ocenie koniecznie trzeba zobaczyć.
Ścieżka kościelna
Ścieżka jest jedną z niewielu pozostałości oryginalnej średniowiecznej zabudowy Elbląga. Przejście między kamienicami pierwotnie łączyło trzy kościoły Starego Miasta: św. Ducha, św. Mikołaja i klasztor Najświętszej Maryi Panny. Miało ono ułatwiać zakonnikom i wiernym szybsze przemieszczanie się z jednej świątyni do drugiej. W czasie II wojny światowej zostało częściowo zniszczone. Do obecnych czasów zachował się tylko odcinek łączący ulice Świętego Ducha i Mostową.
Przejście czynne jest codziennie między 9:00 a 17:00.
Katedra św. Mikołaja w Elblągu
Kościół został wybudowany około 1246 r. w stylu gotyckim. W 1777 r. świątynia częściowo spłonęła, na skutek pożaru wywołanego uderzeniem pioruna w wieżę katedry. Uratowano część wyposażenia, ale kościoła nie odbudowano w wyglądzie sprzed pożaru. Obecną wieżę postawiono dopiero w latach 1906-1907. Działania wojenne w lutym 1945 r. spowodowały bardzo poważne zniszczenia świątyni. Odbudowano ją w latach 1954-1965.
Warto odnotować, że wysokość wieży katedry wynosi 97 metrów, co sprawia, że jest to najwyższy kościół na prawym brzegu Wisły.
Pomnik Piekarczyka
Tuż obok Bramy Targowej stoi pomnik bohaterskiego Piekarczyka. Według legendy, 8 marca 1521 r. wojska krzyżackie próbowały zdobyć Elbląg. W ostatniej chwili kilkunastoletni chłopak przeciął łopatą do wyciągania chleba z pieca liny podtrzymujące kratę w Bramie Targowej, sprawiając, że elblążanie mogli skutecznie odeprzeć atak napastników.
Pod koniec ubiegłego roku, w kilku punktach miasta, pojawiło się pięć 50-centymetrowych mosiężnych Piekarczyków, które mają być początkiem szlaku turystycznego promującego Elbląg.
Brama Targowa w Elblągu
Brama została wybudowana w stylu gotyckim w XIV w., jako element murów obronnych miasta. W czasie II wojny światowej bardzo mocno zniszczona. Odbudowano ją w latach 1948-1949 w kształcie średniowiecznym. Przez wiele lat, przez środek Bramy przejeżdżały tramwaje. Jej wysokość wynosi 26 metrów.
Obecnie Brama udostępniona jest do zwiedzania. Wstęp jest bezpłatny. W środku mieści się punkt Informacji Turystycznej (czynny codziennie od 1 maja do 30 września w godzinach 10:00-18:00), a także punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Punkt czynny jest od 1 maja do 15 października w następujących godzinach:
- Wtorek-piątek 10:00-17:00
- Sobota 10:00-14:00
- Niedziela 14:00-17:00
Co warto zobaczyć w pobliżu
30 km od Elbląga znajduje się z niewielki, ale pełny atrakcji turystycznych Frombork.
Byliście w Elblągu? Co Waszym zdaniem jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂
2 komentarze