Liczący blisko trzydzieści pięć tysięcy mieszkańców Lębork leży w północno-zachodniej części województwa pomorskiego. W mieście zachowało się kilka cennych i ciekawych zabytków.

Trochę historii

Początki Lęborka sięgają wczesnego średniowiecza, kiedy to na terenie obecnego miasta istniała słowiańska osada Lewino, należąca do książąt Pomorza Gdańskiego. W 1310 r. ziemia lęborska znalazła się w granicach państwa zakonu krzyżackiego. Lębork otrzymał prawa miejskie w 1341 r. z rąk wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Dietricha von Altenburga. W kolejnych stuleciach miasto przechodziło z rąk do rąk. W 1657 roku na mocy traktatów welawsko-bydgoskich zagwarantowanych mocą pokoju oliwskiego ziemię lęborską oddano w lenno elektorowi brandenburskiemu Fryderykowi Wilhelmowi, co w praktyce oznaczało panowanie niemieckie, które trwało nieprzerwanie do 1945 r. Po zakończeniu II wojny światowej miasto znalazło się w granicach powojennej Polski.  Od 1999 r. Lębork jest stolicą powiatu w województwie pomorskim.

Gdzie zaparkować w Lęborku

My zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu przy ulicy Przyzamcze.

Punkt Informacji Turystycznej w Lęborku

Ul. Dworcowa 8a

Atrakcje Lęborka

Lębork najlepiej zwiedzać spacerując ścieżką „Śladami średniowiecza”, która prowadzi wzdłuż dawnych obwarowań miasta.

Kościół św. Jakuba Apostoła w Lęborku

Świątynię wniesiono na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim.

Wybudowano ją jako kościół obronny. W 1658 r. wycofujący się Szwedzi podpalili miasto, uszkadzając przy tym świątynię. Kolejny pożar doszczętnie zniszczył kościół w 1682 r. Odbudowano go w pierwszej połowie XVIII wieku.

Od 1945 r. świątynią opiekują się franciszkanie konwentualni.

Baszty i mury obronne w Lęborku

Miasto może pochwalić się świetnie zachowanymi średniowiecznymi murami obronnymi. Wzniesiono je w latach 1341-1363, ich długość wynosiła około 1220 metrów, a głównym materiałem, z którego je wybudowano, była cegła. Tuż obok kościoła św. Jakuba Apostoła znajduje się Baszta nr 24, zwana Basztą Oszkloną.

Mieści się w niej filia lęborskiego muzeum. Możemy w niej bezpłatnie zwiedzić wystawę poświęconą zielarstwu, uzbrojeniu i życia codziennemu toczącemu się w baszcie.

Kilkadziesiąt metrów dalej możemy zobaczyć basztę narożną zwaną Basztą Bluszczową. Jej nazwa wywodzi się od bluszczu, który w znacznej części porastał ją do 1855 r., kiedy to roślina wymarzła. Budowla ma niezwykle ciekawą konstrukcję. U podstawy jest czworoboczna, a od drugiej kondygnacji jej kształt zmienia się w ośmioboczny. Baszta nie jest udostępniona do zwiedzania.

Idąc dalej ulicą Korczaka, po prawej stronie zobaczymy zegar słoneczny. Wykonała go fabryka Volkswagena z niemieckiej miejscowości Emden. Prawie na końcu ulicy znajduje się ostatni fragment murów. W Baszcie Kwadratowej ma swoją siedzibę Naczelna Organizacja Techniczna i podobnie jak w przypadku Baszty Bluszczowej, można ją podziwiać tylko z zewnątrz. Za to tuż obok niej umieszczono hydrant, z którym bardzo zaprzyjaźnił się Mikołaj 🙂

Ratusz i pręt chełmiński w Lęborku

Kolejne kroki warto skierować na ulicę Konopnickiej, którą dojdziemy do Ratusza. Wybudowano go w 1900 r. w stylu neogotyckim. Charakteryzuje go wieża zwieńczona czworobocznym hełmem.

Na jednej z jego ścian możecie zobaczyć replikę pręta chełmińskiego. Pręt chełmiński jest jednostką miary ustanowioną przez Zakon Krzyżacki. Po raz pierwszy zastosowano go przy lokowaniu Chełmna stąd jego nazwa. Jego długość wynosiła 15 stóp, czyli 4,3266 m. Przeważnie umieszczany był na ścianie Ratusza i służył też jako miara przy zawieraniu transakcji handlowych. Kupujący miał możliwość sprawdzenia, czy nie został oszukany przez kupca.

Gdy już nacieszycie oczy Ratuszem, po drugiej stronie ulicy możecie zobaczyć zabytkowy neogotycki gmach poczty z 1905 r.

Ulica Staromiejska w Lęborku

Ulica Staromiejska to zdecydowanie najładniejsza i najbardziej reprezentacyjna ulica w Lęborku. Przekształcona na deptak zachwyca eklektycznymi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku.

Gdzie zjeść w Lęborku

Mieszcząca się przy Placu Pokoju 4 kamienica skrywa ciekawą historię. 22 sierpnia 1719 roku król Friedrich Wilhelm I udzielił aptekarzowi Barthold Adreas Osterroth przywileju otwarcia nowej apteki w Lęborku. Najpierw nazywała się „Apteka Pod Orłem”, a od 1945 r. „Apteka Pod Lwem”. Obecnie znajduje się w niej restauracja „Apteka Dobrego Smaku”. Jest to idealne miejsce dla osób, które lubią zjeść tanio, smacznie i domowo.

Co warto zobaczyć w pobliżu

55 km od Lęborka położony jest Bytów, gdzie możecie zobaczyć m.in. krzyżacki zamek.

Byliście w Lęborku? Co Waszym zdaniem jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to