Nazywany Polskim Biegunem Ciepła i Perłą renesansu Tarnów, jest drugim co do wielkości miastem w województwie małopolskim.
Trochę historii
Pierwsza pisemna wzmianka o osadzie w Tarnowie pochodzi z 1105 r. Nazwa miasta pochodzi najprawdopodobniej od krzewów tarniny rosnących w okolicy. W roku 1330 Tarnów uzyskał prawa miejskie. Jego rozwój związany był z położeniem u zbiegu szlaków handlowych z Węgier na wybrzeże Bałtyku oraz z Niemiec na Ruś. Do 1787 r. Tarnów był miastem prywatnym. Od 1567 r. stanowił własność Ostrogskich, a od 1742 r. Sanguszków. Największy rozwój Tarnowa przypada na wiek XVI. W tym okresie rozbudowano fortyfikacje miasta, przebudowano ratusz, katedrę i zamek. Niestety pożary, zarazy, wojny i chciwość właścicieli doprowadziły do znacznego upadku Tarnowa. Ponownie zaczął rozwijać się dopiero pod koniec XVIII w., stając się siedzibą powiatu, a w następnie biskupstwa. W okresie zaborów miasto leżało w zaborze austriackim.
W październiku 1918 r. Tarnów jako pierwsze miasto w Polsce odzyskało wolność. W okresie II Rzeczypospolitej, Tarnów staje się ważnym ośrodkiem przemysłowym. W 1975 r., w wyniku reformy administracyjnej kraju, Tarnów został siedzibą województwa, a przez to ważnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym regionu. Obecnie jest siedzibą dwóch powiatów, grodzkiego i ziemskiego w województwie małopolskim.
Gdzie zaparkować w Tarnowie
Centrum Tarnowa objęte jest Strefą Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. My zaparkowaliśmy na bardzo dużym, bezpłatnym parkingu przy Dwernickiego 10, oddalonego od Rynku o kilkanaście minut spacerem.
Punkt Informacji Turystycznej w Tarnowie
ul. Rynek 7
Atrakcje Tarnowa
Tarnów jest nie tylko ładnym, ale także przyjemnym do zwiedzania miastem. Żeby dotrzeć do wszystkich wymienionych przeze mnie miejsc, nie trzeba poruszać się jakimkolwiek środkiem transportu. Zaskoczyła mnie bardzo mała ilość turystów w tym mieście. Pani w Informacji Turystycznej powiedziała, że od poniedziałku do piątku zawsze pod tym względem jest spokojnie. Ruch turystyczny zwiększa się w weekendy. Dlatego warto odwiedzić Tarnów na tygodniu.
Bima w Tarnowie
W momencie wybuchu II wojny światowej, w Tarnowie żyło około 25 tys. Żydów, co stanowiło 45% ogółu mieszkańców tego miasta. W listopadzie 1939 r. Niemcy spalili i wysadzili wszystkie synagogi oraz domy modlitwy. W marcu 1941 r. z ich rozkazu powstało getto. Do końca wojny, tarnowska społeczność żydowska została wymordowana.
Znajdująca się przy ulicy Żydowskiej bima, jest jedynym śladem po Starej Synagodze zbudowanej w tym miejscu w 1630 roku.
Ulica Wałowa w Tarnowie
Kolejne kroki warto skierować na główny miejski deptak, czyli ulicę Wałową. U zbiegu ulic z Basztową, możemy zobaczyć XIV w. półbasztę-basteję. Tworzyła ona wraz z murami obronnymi system miejskich fortyfikacji. Dwieście pięćdziesiąt metrów dalej, znajduje się odsłonięta w 2004 roku Ławeczka Poetów. Powstała z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa. Na murku otaczającym drzewo, przysiadły trzy odlane z brązu postacie wybitnych polskich poetów: Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Herberta i Jana Brzechwy. Tuż obok Ławeczki, znajduje się pomnik Władysława Łokietka. Nie powinien nikogo dziwić fakt, że w Tarnowie znajduje się pomnik akurat tego króla, ponieważ to właśnie Łokietek, nadał dokument lokacyjny dla tego miasta.
Cafe Tramwaj
Tarnów może pochwalić się tym, że obok Krakowa i Lwowa, był jednym z trzech miast w Galicji, gdzie w roku 1911 zaczęły kursować tramwaje elektryczne. Jeździły do 1942 roku, kiedy to zostały zlikwidowane przez władze niemieckie. W 2012 roku na placu Sobieskiego stanęła replika tramwaju. Mieści się w niej kawiarnia, do której warto wstąpić i napić smacznej kawy.
Bazylika Katedralna Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie
Wybudowana w XV w. gotycka świątynia nie rzuciła nas na kolana, ani wyglądem zewnętrznym, ani tym bardziej wystrojem wewnątrz.
Chyba największe wrażenie, zrobiła na mnie ambona. Nie zmienia to jednak faktu, że będąc w Tarnowie, trzeba zajść do tego kościoła.
Rynek w Tarnowie
Niewielki, ale bardzo uroczy Rynek otaczają zabytkowe kamienice wybudowane w okresie od XVI do XIX wieku. W północnej pierzei możemy podziwiać budynki z zachowanymi podcieniami. Zachował się tutaj średniowieczny układ Starego Miasta. Na środku Rynku stoi wybudowany na przełomie XV i XVI wieku przepiękny ratusz.
Jeżeli będziecie dobrze się rozglądać, to dostrzeżecie kolejny ślad po tarnowskich Żydach. Na futrynie drzwi do Regionalnego Muzeum, znajduje się wgłębienie po mezuzie.
Mural przedstawiający panoramę Tarnowa
Jeżeli chcielibyście zobaczyć, jak wyglądało miasto prawie 360 lat temu, to koniecznie wybierzcie się na ulicę Bernardyńską. Powstał tam mural przedstawiający panoramę Tarnowa w 1664 roku. Dzieło ma wymiary 9 na 8 metrów i robi naprawdę duże wrażenie.
Brama Seklerska w Tarnowie
Brama nosi imię Józefa Bema i Sandora Petöfiego. W 2001 roku miasto otrzymało ją w prezencie od Węgrów. Ma ona upamiętniać 170 rocznicę stoczonej w czasie powstania listopadowego bitwy pod Ostrołęką, w której walczył Józef Bem, bohater zarówno Polski jak i Węgier. Jest jedną z dwóch tego typu bram w Polsce. Drugą możecie zobaczyć w Starym Sączu.
Fontanna Układ Słoneczny
Zbudowana ze stali i szkła, jest jedyną przedstawiającą układ słoneczny fontanną w Polsce.
Kościół św. Rodziny w Tarnowie
Tuż obok fontanny, znajduje się neogotycki kościół, wybudowany w latach 1904-1906. Nie udało nam się wejść do środka, ale z zewnątrz bardzo przypadł nam do gustu.
Gdzie smacznie zjeść w Tarnowie
Bardzo smaczny i niedrogi obiad zjedliśmy w „Pyzie Kuchnia Polska” przy Wekslarskiej 6. Ze swojej strony mogę Wam polecić przepyszne pielmieni, które wtedy jadłem po raz pierwszy w życiu. Pycha 🙂
Byliście w Tarnowie? Co Waszym zdaniem jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂