Nazywany Klejnotem Warmii oraz Grodem Kopernika Frombork to niewielkie miasteczko nad Zalewem Wiślanym. Pomimo niewielkich rozmiarów, kusi turystów licznymi zabytkami.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki źródłowe o Fromborku pochodzą z 1278. Prawa miejskie otrzymał 8 lipca 1310 r. z rąk biskupa Eberharda z Nysy. Miasto zaczęło rozwijać się z chwilą ukończenia budowy katedry w 1388 r. Podczas wojny polsko-krzyżackiej w 1414 r. wojska polskie splądrowały i spaliły Frombork. Na mocy pokoju toruńskiego z 1466 r. miasto weszło w skład Korony Królestwa Polskiego. Ostatnie trzydzieści lat życia spędził we Fromborku Mikołaj Kopernik, który właśnie w tym mieście opracował dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. W 1520 r. Frombork zniszczyli Krzyżacy, a w 1626 r. Szwedzi.

Podczas potopu szwedzkiego miasto ponownie doznało licznych zniszczeń, a w 1655 r. Karol Gustaw przyłączył je do Szwecji. Po I rozbiorze Frombork znalazł się w granicach Prus. Rozwój gospodarczy miasta nastąpił w 1899 r. wraz z budową linii kolejowej Elbląg-Braniewo. Podczas II wojny światowej miasto zostało zniszczone w ponad 70%. Po jej zakończeniu Frombork wrócił w granice Polski. W latach 1966–1973 prowadzono odbudowę miasta, w ramach akcji Związku Harcerstwa Polskiego pod kryptonimem „Operacja 1001-Frombork”.

Gdzie zaparkować we Fromborku

Przy ulicy Dworcowej 1 jest duży, bezpłatny parking.

Punkt Informacji Turystycznej we Fromborku

Ul. Młynarska 5A.

Atrakcje Fromborka

W związku z tym, że wszystkie opisane atrakcje znajdują się bardzo blisko siebie, można je bez problemu zwiedzać spacerując.

Kościół św. Wojciecha we Fromborku

Świątynię wybudowano w latach 1857-1861 w stylu neogotyckim. Jej projektantem był Fryderyk Stüller z Berlina.

Do końca II wojny światowej należała do wspólnoty ewangelickiej. Po wojnie kościół przekazano parafii katolickiej i obecnie spełnia rolę kaplicy przedpogrzebowej.

Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku

U stóp Wzgórza Katedralnego możemy zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika autorstwa Mieczysława Weltera. Odsłonięto go w 1973 r., w 500 rocznicę urodzin wybitnego astronoma.

Wzgórze Katedralne we Fromborku

Wzgórze Katedralne zaliczane jest do najwyższej, zerowej klasy światowych dóbr architektonicznych. Zostało uznane, jako pomnik historii w 1994 r. 

Najstarszą i zarazem najpiękniejszą budowlą fromborskiego wzgórza jest Bazylika Katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Zbudowano ją w latach 1329-1388 w stylu gotyckim. Świątynia zachwyca bogatym wystrojem. Późnogotycki ołtarz główny wybudowano w połowie XVIII w. według projektu Franciszka Placidiego.

Przepiękny dawny ołtarz główny w formie poliptyku ufundował w 1504 r. biskup Łukasz Watzenrod, wuj Mikołaja Kopernika.

Koniecznie zwróćcie uwagę na krucyfiksy z początku XVI w., a także na organy z końca XVII w. Warto również zobaczyć płyty epitafijne kanoników warmińskich przedstawiające szkielety frasobliwe.

To, co jednak najbardziej przyciąga turystów do fromborskiej Katedry, to grób Mikołaja Kopernika. Chociaż domniemanym miejscem pochówku astronoma była Katedra, to pojawiały się wątpliwości czy jego prawdziwym miejscem spoczynku nie jest Toruń. Przez wiele lat poszukiwano grobu Kopernika. Dopiero w trakcie badań w 2005 r. odnaleziono szkielet, który mógł należeć do astronoma. Badania DNA potwierdziły autentyczność i 22 maja 2010 w Katedrze odbyła się ceremonia ponownego pogrzebu Mikołaja Kopernika.

Zwiedzanie Katedry jest płatne.

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek-sobota 9:00-16:00
  • Niedziela 12:00-16:00

Bilety: 

  • Normalny: 14 zł
  • Ulgowe:
  • Emeryci i renciści, studenci i osoby niepełnosprawne: 11 zł
  • Uczniowie: 8 zł
  • Dzieci do 6 lat: Bezpłatnie

Na Wzgórzu Katedralnym możemy jeszcze zobaczyć kilka niezwykle ciekawych zabytków.  Pierwszym z nich jest Wieża Kopernika. Jest ona najstarszym elementem fortyfikacji Wzgórza. Została zbudowana przed 1400 r. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że w latach 1504-1543 była własnością Mikołaja Kopernika. Nie jest dostępna do zwiedzania.

Możemy za to wejść na najwyższą budowlę Wzgórza, czyli dzwonnicę zwaną Wieżą Radziejowskiego. Jej historia sięga pierwszej połowy XV w. Zniszczona w czasie działań wojennych w 1945 r., została odbudowana w latach 1968-72. W jej przyziemiu mieści się planetarium, a w środku zawieszone jest Wahadło Foucaulta – przyrząd do obserwacji ruchu wirowego Ziemi.

Godziny otwarcia: codziennie w godzinach 9:00-16:00

Bilety: 

  • Normalny: 14 zł
  • Ulgowe:
  • Uczniowie, Emeryci i renciści, studenci i osoby niepełnosprawne: 8 zł
  • Dzieci do 6 lat: Bezpłatnie

Na uwagę zasługuje również pochodząca z XV w. Brama Zachodnia.

Ławeczka Mikołaja Kopernika we Fromborku

Na Rynku Miejskim znajduje się kolejny pomnik Mikołaja Kopernika. Ławeczkę odsłonięto w 2015 r. podczas rewitalizacji Rynku. 

Kościół św. Mikołaja we Fromborku

Świątynię wybudowano w XIV w. w stylu gotyckim. Wielokrotnie uszkadzana i odbudowywana po kolejnych pożarach i wojnach. W trakcie sowieckiej ofensywy w 1945 r. kościół został spalony. W 1953 r. świątynia została wpisana do rejestru zabytków. Odbudowano ją w latach 1972-73. Nie pełniła jednak funkcji sakralnych. Do 2022 r. mieściła się w niej… kotłownia. Obok kościoła znajduje się dzwonnica. Jej dolną część wybudowano w XVI w., natomiast drewnianą kondygnację nadbudowano w 1703 r.

Wieża Wodna we Fromborku

Wieżę wybudowano w 1571 r. Zainstalowano w niej wtedy urządzenie wodociągowe. Był to drugi tego typu wodociąg w Europie.

Obecnie obiekt ten pełni funkcję kawiarni, galerii i wieży widokowej. Roztacza się z niej wspaniały widok na wspomniane wcześniej kościoły św. Wojciecha i Mikołaja i przede wszystkim na Wzgórze Katedralne.

Godziny otwarcia: Wtorek-Czwartek 10:00-18:00 Piątek-Niedziela 10:00-19:00 W poniedziałek nieczynne.

Bilety: 8zł/5 zł ulgowy

Gdzie wypić kawę we Fromborku

Zwiedzając Wieżę Wodną koniecznie wstąpcie do znajdującej się w niej Cafe Wieża Wodna. Serwują tam bardzo smaczną kawę i ciasto.

Godziny otwarcia:  WtorekPiątek 11:00-17:00 Sobota-Niedziela 10:00-17:00

Co warto zobaczyć w pobliżu

30 km od Fromborka znajduje się z każdym rokiem piękniejszy Elbląg.

Byliście we Fromborku? Co Waszym zdaniem warto jeszcze zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to