Cypel Rewski to w mojej ocenie jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.
Gdzie zaparkować
Najlepiej zaparkować na prywatnych posesjach znajdujących się przy jednej z ulic w pobliżu Cypla, np. ulicy Rybackiej. Za 10-20 zł możemy pozostawić samochód na cały dzień.
Aleja Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie
Aleja powstała w 2004 r. Wtedy to odsłonięto Krzyż Morski na Rewskim Szperku i trzy tablice upamiętniające generała Józefa Hallera, Klemensa Długiego (najsłynniejszego rewskiego armatora) oraz Jana Leszczyńskiego (wybitnego wychowawcę kadr morskich).
Od tamtej pory, co roku w Alei Zasłużonych odsłaniane są tablice z nazwiskami ludzi związanych z morzem. Na mosiężnych tablicach możemy przeczytać imię i nazwisko, oraz lata życia danej osoby.
Cypel Rewski
Cypel, przez miejscowych nazywany Szpyrk lub Szperk, to piaszczysty półwysep, który w czasie odpływu może osiągnąć długość nawet jednego kilometra. Oddziela wody Zalewu Puckiego od wód Zatoki Gdańskiej.
Jego dalsza część, nazywana Mewią Rewą, Rewą Mew lub Rybitwią Mielizną, ciągnie się aż do Mierzei Helskiej.
Gdyby nie sztucznie przekopana cieśnina (na potrzeby pływających kutrów rybackich) o szerokości około 700 m, można by pieszo, przy zanurzeniu do około metra, przejść aż do Kuźnicy na Helu.
To naprawdę niesamowite uczucie, gdy z każdym naszym krokiem cypel robi się coraz węższy, aż w końcu całkowicie znika pod wodą.
Cypel jest doskonałym miejscem do obserwowania przyrody. W trakcie naszej wizyty zobaczyliśmy tam kijankę, meduzy i wiele gatunków ptaków. Jeżeli dopisze Wam szczęście, to znajdziecie bursztyn.
Jeżeli jesteście miłośnikami podziwiania wschodów i zachodów słońca, to Cypel Rewski jest rewelacyjnym punktem obserwacyjnym do tego celu. My, przy następnej wizycie, na pewno nie odmówimy sobie przyjemności powitania lub pożegnania dnia w tym miejscu.
Marsz Śledzia
Od 2002 r. organizowany jest Marsz Śledzia. Śmiałkowie pokonują dystans około 12 km pomiędzy Kuźnicą i Rewą. Większą część przemierzają pieszo, a około 900 m przepływają przez wspomnianą wcześniej cieśninę, tzw. Głębinkę, która ma około 5 m głębokości.
Trasa podzielona jest na cztery etapy:
- Etap wiary
- Syndrom Mojżesza
- Etap próby
- Byle do brzegu
Informacje praktyczne
Adres: 81-198 Rewa
Godziny otwarcia: Całą dobę.
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.
Co warto zobaczyć w pobliżu
W okolicy warto odwiedzić Puck i Wejherowo.
Widzieliście Cypel Rewski? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂