Nazywany królem Puszczy Świętokrzyskiej Dąb Bartek to bez wątpienia najbardziej znane drzewo w Polsce.
Gdzie zaparkować
Po drugiej stronie ulicy znajduje się duży bezpłatny parking.
Trochę historii
Trudno jednoznacznie określić wiek Bartka. W okresie międzywojennym jego wiek oceniano na 1200 lat. Mieszkańcy Gminy Zagnańsk corocznie świętują ponad tysięczne urodziny dębu. Ostatnie badania z 2013 r. wskazują, że drzewo dziś ma około 680 lat.
W 1863 r. na konarach dębu powieszono dwóch powstańców. W roku 1906 Bartek ucierpiał na skutek pożaru pobliskich zabudowań gospodarczych. Rany zabezpieczono w 1920 r., wypełniając je zaprawą cementową. W 1934 r. Sąd Konkursowy Przyrodników pod przewodnictwem profesora Władysława Szafera uznał dąb za „najokazalsze drzewo w Polsce”. Od 1952 r. Bartek jest pomnikiem przyrody, nad którym opiekę sprawuje Nadleśnictwo Zagnańsk. W 1953 r. zamontowano drewniane podpory, które miały chronić konary przed złamaniem. Gruntowne prace konserwatorskie przy dębie przeprowadzono w 1978 r. Usunięto cementową plombę, a wnętrze wypełniono drewnem. Wichura w 1984 r. odłamała jeden z głównych konarów od strony południowo-zachodniej, a siedem lat później uderzenie pioruna zerwało z pnia drzewa dwa pasy kory i spowodowało zapalenie drewnianej plomby. W roku 1997 wymieniono stare drewniane podpory, zastępując je metalowymi. W lipcu 2021 r. wichura oderwała konar w wierzchołkowej części drzewa.
Dąb Bartek dziś
Bartek jest przepięknym drzewem, z ośmioma konarami głównymi. Zabezpiecza je piętnaście podpór.
Wokół drzewa prowadzi ścieżka, która umożliwia oglądanie i fotografowanie dębu z każdej strony. Jest też kilka tablic, z których możemy dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat Bartka.
Na drzewie umieszczono dwa żeliwne odlewy Chrystusa. Na pierwszym data 1853 prawdopodobnie przypomina o panującej wtedy epidemii cholery. Drugi ma upamiętniać ofiary i cierpienia Polaków walczących o niepodległość w czasach niewoli.
Najważniejsze informacje o drzewie
- Gatunek – dąb szypułkowy
- Obwód pnia przy ziemi – 13,40 m
- Obwód pnia na wysokości 1,30 m – 9,85 m
- Średnica na wysokości 1,30 m – 3,14 m
- Rozpiętość korony – 20 x 40 m
- Wysokość – 28,5 m
Legenda
Według jednej z legend, Jan III Sobieski wracając spod Wiednia, zarządził odpoczynek w cieniu Bartka. Dla upamiętnienia tego wydarzenia umieścił w dziupli drzewa turecką szablę, rusznicę i butelkę alkoholu. Z czasem dziupla zarosła i niewykluczone, że schowane przedmioty znajdują się tam do dziś.
Informacje praktyczne
Adres: 26-050 Zagnańsk
Godziny otwarcia: Całą dobę.
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Niecałe 3 kilometry od Bartka możemy zobaczyć ruiny huty Józef w Samsonowie.
Widzieliście Dęba Bartka? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂
1 Comment