Nazywany królem Puszczy Świętokrzyskiej Dąb Bartek to bez wątpienia najbardziej znane drzewo w Polsce.

Gdzie zaparkować

Po drugiej stronie ulicy znajduje się duży bezpłatny parking.

Trochę historii

Trudno jednoznacznie określić wiek Bartka. W okresie międzywojennym jego wiek oceniano na 1200 lat. Mieszkańcy Gminy Zagnańsk corocznie świętują ponad tysięczne urodziny dębu. Ostatnie badania z 2013 r. wskazują, że drzewo dziś ma około 680 lat.

W 1863 r. na konarach dębu powieszono dwóch powstańców. W roku 1906 Bartek ucierpiał na skutek pożaru pobliskich zabudowań gospodarczych. Rany zabezpieczono w 1920 r., wypełniając je zaprawą cementową. W 1934 r. Sąd Konkursowy Przyrodników pod przewodnictwem profesora Władysława Szafera uznał dąb za „najokazalsze drzewo w Polsce”. Od 1952 r. Bartek jest pomnikiem przyrody, nad którym opiekę sprawuje Nadleśnictwo Zagnańsk. W 1953 r. zamontowano drewniane podpory, które miały chronić konary przed złamaniem. Gruntowne prace konserwatorskie przy dębie przeprowadzono w 1978 r. Usunięto cementową plombę, a wnętrze wypełniono drewnem. Wichura w 1984 r. odłamała jeden z głównych konarów od strony południowo-zachodniej, a siedem lat później uderzenie pioruna zerwało z pnia drzewa dwa pasy kory i spowodowało zapalenie drewnianej plomby. W roku 1997 wymieniono stare drewniane podpory, zastępując je metalowymi. W lipcu 2021 r. wichura oderwała konar w wierzchołkowej części drzewa.

Dąb Bartek dziś

Bartek jest przepięknym drzewem, z ośmioma konarami głównymi. Zabezpiecza je piętnaście podpór.

Wokół drzewa prowadzi ścieżka, która umożliwia oglądanie i fotografowanie dębu z każdej strony. Jest też kilka tablic, z których możemy dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat Bartka.

Na drzewie umieszczono dwa żeliwne odlewy Chrystusa. Na pierwszym data 1853 prawdopodobnie przypomina o panującej wtedy epidemii cholery. Drugi ma upamiętniać ofiary i cierpienia Polaków walczących o niepodległość w czasach niewoli.

Najważniejsze informacje o drzewie

  • Gatunek – dąb szypułkowy
  • Obwód pnia przy ziemi – 13,40 m
  • Obwód pnia na wysokości 1,30 m – 9,85 m
  • Średnica na wysokości 1,30 m – 3,14 m
  • Rozpiętość korony – 20 x 40 m
  • Wysokość – 28,5 m

Legenda

Według jednej z legend, Jan III Sobieski wracając spod Wiednia, zarządził odpoczynek w cieniu Bartka. Dla upamiętnienia tego wydarzenia umieścił w dziupli drzewa turecką szablę, rusznicę i butelkę alkoholu. Z czasem dziupla zarosła i niewykluczone, że schowane przedmioty znajdują się tam do dziś.  

Informacje praktyczne

Adres: 26-050 Zagnańsk

Godziny otwarcia: Całą dobę.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Niecałe 3 kilometry od Bartka możemy zobaczyć ruiny huty Józef w Samsonowie.

Widzieliście Dęba Bartka? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to