Dobre Miasto już samą nazwą powinno przyciągnąć turystów. Warto jednak tę miejscowość odwiedzić dla kilku atrakcji turystycznych.    

Trochę historii

Miasto wzniesiono w miejscu grodu pruskiego. 26 grudnia 1329 biskup warmiński Henryk II Wogenap nadał osadzie prawa miejskie. W latach 1347-1811 Dobre Miasto pełniło rolę siedziby kapituły warmińskiej. W XIV w. wzniesiono mury miejskie z trzema bramami wjazdowymi: Głotowską, Ornecką i Łąkową. Na mocy pokoju toruńskiego w 1466 r. miasto znalazło się w granicach Rzeczpospolitej. W trakcie wojny polsko-krzyżackiej w latach 1519–1521, wojska wielkiego mistrza Albrechta Hohenzollerna spustoszyły miejscowość, a w latach 1626–1629 dobre Miasto okupowały wojska szwedzkie. XVIII w., to smutny czas w historii miasta, które nawiedziła dżuma, a także kilka pożarów, w czasie których ogień strawił większość miejskich zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. W 1772 r. Dobre Miasto znalazło się w zaborze pruskim. O ile w czasie I wojny światowej miasto nie poniosło większych szkód, tak w czasie drugiej, zniszczeniu uległo ponad 65% zabudowy Dobrego Miasta.

Gdzie zaparkować w Dobrym Mieście

Przy ulicy Orła Białego jest spory bezpłatny parking.

Punkt Informacji Turystycznej w Dobrym Mieście

ul. Warszawska 14

Cittaslow

Dobre Miasto, podobnie jak np. Reszel, Lidzbark Warmiński i Golub-Dobrzyń, należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow. Ruch Cittaslow narodził się w 1999 r. we Włoszech. Celem ruchu jest propagowanie w miastach liczących do 50 tysięcy mieszkańców kultury dobrego życia, a także polepszanie jakości tego życia, co ma być alternatywą dla wielkomiejskiego pośpiechu.  

Atrakcje Dobrego Miasta

Dobre Miasto jest na tyle niewielką miejscowością, że wszystkie jego atrakcje bez problemu zwiedzimy spacerując.

Kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście

Budowę świątyni rozpoczęto w latach pięćdziesiątych XIV w. Nie jest znana dokładna data konsekracji kościoła. Prawdopodobnie miało to miejsce w 1389 r. 19 maja 1989 r. papież Jan Paweł II podniósł kolegiatę do godności Bazyliki Mniejszej.

Bazylika dobromiejska jest drugą co do wielkości, po katedrze fromborskiej, świątynią na Warmii. Jej wymiary wynoszą 61,5 m długości, 22,5 m szerokości i 16 m wysokości.

Drewniany ołtarz główny powstał w latach 1743-1748. Jego boki zdobią rzeźby św. Wojciecha i św. Stanisława, głównych patronów Polski, autorstwa Krzysztofa Perwangera.

Prospekt organowy pochodzi z lat 80. XIX wieku. Organy po remoncie w latach 80. XX w. posiadają 49 głosów i 3522 piszczałki.

W nawie południowej możemy zobaczyć ołtarz mariacki z około 1430 r., natomiast w północnej możemy obejrzeć tryptyk św. Anny z ok. 1500 r.

W pobliżu ołtarza głównego możemy podziwiać pochodzący z końca XVII w. ołtarz Trójcy Świętej. W jego centrum znajduje się rzeźba Tron Łaski z początku XVI w.

Bogato zdobiona ambona pochodzi z 1693 r. Jej fundatorami byli biskup warmiński Jan Stanisław Zbąski i proboszcza dobromiejskiej świątyni Jerzy Ignacy Teschner. Ozdobą jej hełmu jest cykl rzeźb aniołów z Chrystusem tryumfującym w chwale niebios.

Baptysterium oraz chrzcielnicę wykonano około 1680 r. Ich autorem jest Izaak Riga.

Warto również zwrócić uwagę na przepiękne stalle, gwiaździste sklepienie i pozostałe rzeźby znajdujące się w kościele.

Baszta Bociania w Dobrym Mieście

Basztę wybudowano w drugiej połowie XIV w. Swoją nazwę wzięła od gnieżdżących się na jej szczycie bocianów. W 1945 r. służyła jako noclegownia dla żołnierzy sowieckich.

Jest jedynym zachowanym fragmentem średniowiecznych murów Dobrego Miasta (sto metrów dalej możemy zobaczyć pozostałości drugiej baszty). Obecnie swoją siedzibę ma w niej Muzeum Historii Dobrego Miasta.

Skansen Miejski w Dobrym Mieście

Tuż obok baszty, warto odwiedzić Skansen Miejski. Otwarto go 5 lipca 2014 r. W odrestaurowanych zabytkowych kamienicach odtworzono dawne zakłady usługowe: piekarnię, fryzjera, szewca, a także pracownię fotograficzną.

Niestety w trakcie naszej wizyty w mieście skansen był zamknięty i nie mieliśmy możliwości zobaczenia go wewnątrz. Karteczka na drzwiach informuje, że możemy go zwiedzić w soboty i niedzielę w godzinach 11:00-13:00. Koszt biletu normalnego wynosi 10 zł, a ulgowy jest o połowę tańszy.

Gdzie warto zjeść w Dobrym Mieście?

Smaczną, a do tego bardzo dużą (50 cm) pizzę zjedliśmy w Pizzerii Soprano przy ulicy Jana Pawła II 13.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić Lidzbark Warmiński, Olsztyn i Ornetę.

Byliście w Dobrym Mieście? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tej miejscowości? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to