Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach. Jej powierzchnia przekracza 35 km².

Gdzie zaparkować

Przed wejściem do doliny znajduje się kilka parkingów. Warto wybrać ten najbliżej kas, ponieważ na każdym z nich cena wynosi 20 zł.

Dolina Chochołowska – Opis szlaku

Przez dolinę prowadzi zielony szlak, a przez zdecydowanie większą część trasy towarzyszy nam Chochołowski Potok.

Pierwsze 3,5 kilometra pokonujemy, wędrując po asfalcie.

Niedaleko za kasami po lewej stronie mijamy krzyż. Znajduje się on w miejscu, w którym w 1983 r. wylądował śmigłowiec z Papieżem Janem Pawłem II na pokładzie.

Idąc dalej, przechodzimy przez mostek, na którym wisi tabliczka upamiętniająca Barbarę Woźniak, która zginęła w wypadku samochodowym w 2003 r.

Po około godzinie docieramy do Polany Huciska, gdzie kończy się asfalt. Znajduje się tam bacówka, gdzie możemy zakupić oscypki i inne góralskie specjały. Przed bacówką od 1932 r. stoi krzyż upamiętniający śmierć wójta Witowa Andrzeja Siuty, który poległ w potyczce z rozbójnikami. Jego fundatorem jest góral z Cichego Andrzej Wróbel.    

Dalej idziemy drogą szutrową. Po kilku minutach dochodzimy do Niżnej Bramy Chochołowskiej, gdzie na Skale Kmietowicza zamontowano tablicę upamiętniającą tego przywódcę powstania chochołowskiego.

W końcu docieramy do Polany Chochołowskiej, największej polany w polskich Tatrach i jednej z największych w całych tych górach. Jest to najbardziej znane miejsce w Polsce, gdzie wiosną można podziwiać krokusy. Możemy na niej zobaczyć kolejną bacówkę, sporą grupę szałasów, i przede wszystkim Kaplicę Jana Chrzciciela, a także schronisko.

Na parking wracamy tą samą drogą, natomiast dla osób lubiących górskie wspinaczki, polecam pójście dalej i zdobycie Grzesia, Rakonia i Wołowca.  

Kaplica Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej

Kaplicę wybudowano w 1958 r. dla górali wypasających owce na Polanie Chochołowskiej. Obok niej stoi krzyż postawiony w 2003 r. na pamiątkę pobytu Jana Pawła II na polanie w 1983 r. W sezonie turystycznym od 24 czerwca do końca września odbywają się w niej msze święte o godzinie 13. Kaplica zasłynęła dzięki serialowi „Janosik”. To właśnie w tym kościółku Maryna i główny bohater biorą ślub, chociaż scena samej ceremonii kręcona była w kościele św. Michała Archanioła w Dębnie.

Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Jest to największe schronisko w polskich Tatrach. Pierwsze schronisko na polanie wybudowano w latach 1930-1932. W 1945 r. spalili je Niemcy. Obecny budynek powstał w 1953 r. 23 czerwca 1983 r. Papież Jan Paweł II spotkał się w nim z Lechem Wałęsą, o czym przypominają tablice na ścianie schroniska.  

Kolejka Rakoń

Na asfaltowym odcinku Doliny Chochołowskiej kursuje stylizowana na pociąg kolejka. Jeździ co pół godziny od maja do września w godzinach 8:00-18:30. Dwa wagoniki mieszczą łącznie 50 osób, a przejazd kosztuje 8 zł. Na końcu kolejki istnieje możliwość przesiadki do góralskiej bryczki, którą można przejechać praktycznie do samego schroniska.

Warto na koniec dodać, że Dolina Chochołowska jest jednym z niewielu miejsc w polskich Tatrach, gdzie można poruszać się rowerem, a także jednym z dwóch szlaków (obok Drogi pod Reglami), po którym można spacerować z psem. Zwierzę musi być prowadzone na smyczy.  

Informacje praktyczne

Długość szlaku: Około 7,5 km

Orientacyjny czas przejście: 2 godziny do schroniska i podobny w drugą stronę.  

Poziom trudności: Jeżeli tak jak my posiadacie wózek na dużych kołach, to bez większych kłopotów pokonacie prawie cały szlak. Problemy pojawiają się mniej więcej po trzech czwartych trasy, gdzie jest kilkudziesięciu metrowy odcinek kocich łbów, a także bezpośrednio przed samym schroniskiem. Wtedy wskazana jest pomoc drugiej osoby. Natomiast dobrze chodzące dziecko bez problemu poradzi sobie z tym szlakiem.

Bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 9/4,5 zł ulgowy. Przy dłuższym pobycie warto zakupić bilet 7-dniowy, który kosztuje 45/22,5 zł ulgowy.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Około 3 kilometry na zachód znajduje się przepiękna Dolina Kościeliska.

Byliście w Dolinie Chochołowskiej? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to