Dolina ku Dziurze jest jednym z najłatwiejszych szlaków w polskich Tatrach, z którym bez problemu poradzi sobie nawet małe dziecko. Na jego końcu znajduje Jaskinia Dziura, od której dolina wzięła nazwę.

Gdzie zaparkować

Samochód najlepiej zostawić na jednym z parkingów przy wejściu do Doliny Strążyskiej. Cena waha się w granicach 20-30 zł za dzień.

Dolina ku Dziurze – Opis szlaku

Przy wejściu do Doliny Strążyskiej skręcamy w lewo na szlak nazywany Drogą pod Reglami. Po około 10 minutach znajdziemy się przy wejściu do Doliny ku Dziurze.

Przez dolinę prowadzi nas niebieski szlak. Przez większość trasy idziemy po kamienistej drodze, która łagodnie pnie się w górę.

Cały czas towarzyszy nam potoczek, który swoim szumem umila nam wędrówkę.

Mniej więcej po trzech czwartych trasy pojawiają się kamienne schody, które towarzyszą nam już aż do samej jaskini. Po kilkunastu minutach jesteśmy przy wejściu do Jaskini Dziura.

Jaskinia Dziura

Jaskinia położona jest na wysokości 1002 m n.p.m. Jej całkowita długość wynosi 175 m. Do jej wnętrza prowadzi otwór o wymiarach 2 na 3 m. Według legendy swoją kryjówkę miał w niej mieć słynny zbójnik Wojciech Mateja.  

Dziura jest idealną grotą dla osób zaczynających przygodę z jaskiniami. Zejście na sam jej dół sprawiło Mikołajowi mnóstwo frajdy, a i ja doskonale się bawiłem.

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli chcemy zejść do tej jaskini, musimy mieć bardzo dobre buty, ponieważ w jej wnętrzu jest dosyć ślisko. Trzeba również zaopatrzyć się w porządną latarkę, ponieważ im głębiej, tym w grocie jest bardziej ciemno.

Informacje praktyczne

Długość szlaku: Niecały kilometr.

Orientacyjny czas przejście: 20 minut do jaskini, 15 minut z powrotem. 

Poziom trudności: Krótki i przyjemny do spaceru szlak. Z wózkiem nie wjedziemy, ale dobrze chodzące dziecko bez problemu poradzi sobie z tą trasą.

Bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego: Wejście do doliny jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Pół kilometra od Doliny ku Dziurze znajduje się przepiękna Dolina Strążyska zakończona malowniczym Wodospadem Siklawica.

Byliście w Dolinie ku Dziurze? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to