Dolina Strążyska to jedna z najpiękniejszych dolin w polskich Tatrach. Jest to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z górskimi wędrówkami.

Gdzie zaparkować

Samochód najlepiej zostawić na jednym z parkingów przy wejściu do doliny. Cena waha się w granicach 20-30 zł za dzień.

Dolina Strążyska – Opis szlaku

Nazwa doliny pochodzi od podhalańskiego słowa strąga, oznaczającego zagrodę do dojenia owiec.

Zaraz za kasami znajdują się toalety, a także bezpłatny zdrój wody pitnej.

Przez dolinę prowadzi czerwony szlak. Szutrowa droga łagodnie pnie się w górę, a my wędrujemy w towarzystwie Strążyskiego Potoku.

Mniej więcej w połowie szlaku możemy zobaczyć tablicę pamiątkową poświęconą Edwardowi Jelinkowi, czeskiemu literatowi i publicyście, który intensywnie działał na rzecz braterstwa polsko-czeskiego.

Mniej więcej po czterdziestu minutach wchodzimy na Polanę Strążyską, skąd roztacza się wspaniały widok na Giewont. Znajduje się tu również Herbaciarnia Parzenica, gdzie można zamówić kawę i herbatę, a także zjeść ciepły posiłek. Ja tradycyjnie nie mogłem sobie odmówić szarlotki 🙂

Wodospad Siklawica

Po chwili odpoczynku możemy ruszyć czerwonym szlakiem na Sarnią Skałę, drugim czerwonym na Giewont, lub żółtym w stronę Wodospadu Siklawica.

Do wodospadu prowadzi szlak wyłożony sporymi kamieniami, co uniemożliwia poruszanie się z wózkiem. My wózek zostawiliśmy przypięty przy Herbaciarni.

Po kilkunastu minutach dochodzimy do Wodospadu Siklawica. Jego wysokość wynosi 23 metry, a nazwa pochodzi od Siklawy, wodospadu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Dawniej nazywany był Siczawą, Sicaczą i Małą Siklawą.

Możemy podejść pod samą ścianę i zamoczyć ręce w spadającej wodzie.

 

Informacje praktyczne

Długość szlaku: 2,4 km + 300 metrów do Wodospadu Siklawica.

Orientacyjny czas przejście: Przejście całej Doliny zajmuje około 40 minut. Dojście do wodospadu zajmie nam dodatkowe 15 minut. Droga powrotna zajmuje około 45 minut.

Poziom trudności: Idealny szlak dla początkujących. Przez dolinę bez problemu możemy przejść nawet z wózkiem. Do wodospadu dojdziemy wyłącznie pieszo. Nie jest on specjalnie wymagający. Z żółtym szlakiem bez problemu poradzi sobie dobrze chodzące dziecko.

Bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego: 9/4,5 zł ulgowy. Przy dłuższym pobycie warto zakupić bilet 7-dniowy, który kosztuje 45/22,5 zł ulgowy.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Pół kilometra od Doliny Strążyskiej znajduje się Dolina ku Dziurze.

Byliście w Dolinie Strążyskiej? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to