Dom Uphagena w Gdańsku to miejsce, w którym możemy cofnąć się w czasie i zobaczyć jak żyli mieszczanie w XVIII w.
Gdzie zaparkować
Dom i jego okolice znajdują się na terenie Strefy Płatnego Parkowania – Stare Miasto, która obowiązuje codziennie (w tym we wszystkie dni świąteczne) w godz. 9:00-20:00. Jeżeli oprócz wizyty w Domu Uphagena planujecie np. spacer po Starym Mieście, warto parkować poza Strefą.
Johann Uphagen
Urodził się 9 lutego 1731 r. w Gdańsku. Studiował historię, prawo i filozofię na uniwersytecie w Getyndze. Po śmierci ojca w 1775 r. przejął rodzinną firmę handlową. W 1776 r. wybrano go na ławnika sądu Głównego Miasta, a w 1792 r. do Rady Miasta. Był autorem publikacji z zakresu historii Gdańska. Zmarł 17 listopada 1802 r. w Gdańsku. Posiadał ogromny księgozbiór liczący ponad dwadzieścia tysięcy pozycji. W 1879 r. trafił on do Biblioteki Miejskiej, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.
Trochę historii
Pierwsze wzmianki o kamienicy pochodzą z początku XV w., kiedy to jej właścicielem był rajca miejski Johann van Werne. W 1775 r. dom nabył Johann Uphagen, który przez kilkanaście lat remontował go, dostosowując go do swoich potrzeb. Po śmierci Uphagena kamienica przeszła w ręce jego spadkobierców. W 1911 r. utworzono w niej muzeum, które funkcjonowało do 1944 r. Wtedy to niemieccy konserwatorzy wywieźli całe wyposażenie. W czasie II wojny światowej dom bardzo mocno zniszczono. Odbudowano go 1953 r., a w 1998 r. otwarto w nim ponownie muzeum, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Dom Uphagena w Gdańsku
Zwiedzanie rozpoczynamy w sieni, obok której znajduje się dawny kupiecki kantor, który dziś służy jako kasa i sklepik z pamiątkami. Następnie eleganckimi schodami wchodzimy na piętro, mijając po drodze salonik na antresoli.
Zwiedzanie wyższej kondygnacji zaczynamy od najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia w domu, czyli salonu. Koniecznie zwróćcie uwagę na bogato zdobiony piec oraz zegar.
W Dużej Jadalni możemy podziwiać malowane boazerie przedstawiające sceny z mitologii. Pokój zdobią rokokowe meble, a także porcelanowa zastawa.
Dalej znajdują się trzy nieduże saloniki zdobione boazeriami przedstawiającymi rośliny, ptaki i owady.
Jedno z tych pomieszczeń służyło jako pokój muzyczny.
Na samym końcu możemy zobaczyć małą jadalnię, za którą schodami ponownie schodzimy na parter.
Zwiedzamy tutaj pomieszczenia gospodarcze. W kuchni i spiżarni możemy podziwiać sprzęt kuchenny z tamtej epoki.
Warto na koniec dodać, że na drugim piętrze znajdowały się kiedyś sypialnie, a obecnie są tam sale wystawowe.
Informacje praktyczne
Adres: Długa 12, 80-827 Gdańsk
Godziny otwarcia:
- Poniedziałek, Środa, Piątek-Niedziela 10:00-16:00
- Czwartek: 10:00-18:00
- Wtorek: Nieczynne
Bilety: 23/16 zł ulgowy. W poniedziałki wstęp wolny.
Wszystkie informacje na temat wizyty w Domu Uphagena znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Dom Uphagena znajduje się na gdańskim Starym Mieście. W pobliżu warto między innymi zobaczyć Ratusz, Dwór Artusa i Bazylikę Mariacką.
Byliście w Domu Uphagena? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂