
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli to miejsce, które powinien zobaczyć każdy wielbiciel twórczości tego wybitnego kompozytora.
Gdzie zaparkować
Naprzeciwko muzeum znajduje się płatny parking w cenie 20 zł za postój. Można też znaleźć bezpłatne miejsce parkingowe obok znajdującej się po drugiej stronie ulicy restauracji.
Fryderyk Chopin
Urodził się 1 marca 1810 r. w Żelazowej Woli. W 1829 r. ukończył naukę w Szkole Głównej Muzyki. Rok później opuścił Polskę. Zamieszkał w Paryżu, gdzie zdobył sławę. W 1938 r. związał się z francuską pisarką George Sand. Zmarł w 1849 r. w Paryżu na gruźlicę. Pochowano go na cmentarzu Père-Lachaise. Ludwika Jędrzejewiczowa, siostra kompozytora, przywiozła jego serce do Warszawy, gdzie spoczęło w kościele Św. Krzyża.

Trochę historii
Obecny dworek w Żelazowej Woli wybudowano około 1800 r. jako lewą oficynę dworu Kacpra i Ludwiki Skarbków. Rodzice Fryderyka mieszkali w niej od 1806 r. do 1810 r., kiedy to cała rodzina przeniosła się do Warszawy. W takcie pożaru w 1812 r. ogień zniszczył dwór, oszczędzając obie oficyny. Skarbkowie mieszkali w Żelazowej Woli do 1834 r. Kolejnym właścicielem został Adam Towiański, który w latach 60 XIX w. przeprowadził gruntowny remont oficyny. Następny właściciel przeznaczył budynek do celów gospodarczych. W trakcie I wojny światowej spłonęła prawa oficyna. W 1928 r. Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina i sochaczewski Komitet Chopinowski wykupiły oficynę dworską wraz z kilkoma hektarami ziemi i niebawem rozpoczęły jej remont. Teren otwarto dla zwiedzających w czerwcu 1939 r. Podczas II wojny światowej w dworku stacjonowało wojsko niemieckie, a następnie mieścił się w nim szpital. Z powodu zniszczeń wojennych budynek kilkakrotnie remontowano. W 1951 dworek wraz z parkiem przekazano Muzeum Narodowemu, a od 1953 obiekt był pod opieką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie jest oddziałem Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Dworek składa się z sześciu pomieszczeń. Nie wiadomo, jaki był ich rozkład w czasie gdy mieszkali w nim Chopinowie, dlatego zaaranżowano je tak, żeby były komfortowe dla zwiedzających.

Możemy w nich zobaczyć meble i instrumenty z czasów gdy mieszkali w nim Chopinowie. Nie są to jednak oryginalne przedmioty, których używało rodzina kompozytora, bo te nie zachowały się do naszych czasów.


Na ścianach możemy również podziwiać obrazy przedstawiające członków rodziny Chopinów.


W gablotach umieszczono faksymilia aktu ślubu rodziców Fryderyka, oraz metryki urodzenia i chrztu kompozytora, kopie listów Chopina, a także książki z jego biblioteczki.



Po zwiedzeniu dworku koniecznie pospacerujcie po otaczającym go parku, gdzie będzie Wam towarzyszyła muzyka mistrza.

Przemierzając alejki, co chwila trafiamy na niezwykle klimatyczne zakątki, które zachęcają nas do tego, aby przysiąść na jednej z ławek.


Możemy zrelaksować w jednej z altanek, odpocząć przy wodzie, czy też zrobić sobie romantyczne zdjęcie na jednym z mostków.


Oczywiście nie brakuje wizerunków samego Fryderykiem Chopinem. Jest obelisk, pomnik w brązie i popiersie kompozytora.


Informacje praktyczne
Adres: Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew
Godziny otwarcia:
- 1 marca – 28 kwietnia 10:00-18:00
- 29 kwietnia – 31 sierpnia 10:00-20:00
- 1 września – 31 października 10:00-18:00
- 2 listopada – 28 lutego 09:00-17:00
Bilety: 25/20 zł ulgowy.
Wszystkie informacje na temat wizyty w Dom Urodzenia Fryderyka Chopina znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Dziesięć kilometrów na północ znajduje się Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie.
Byliście w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂