Dwór Artusa w Gdańsku znajduje się tuż obok fontanny Neptuna. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków w tym mieście. 

Gdzie zaparkować

Dwór i jego okolice znajdują się na terenie Strefy Płatnego Parkowania – Stare Miasto, która obowiązuje codziennie (w tym we wszystkie dni świąteczne) w godz. 9:00-20:00. Jeżeli oprócz wizyty w Dworze Artusa planujecie np. spacer po Starym Mieście, warto parkować poza Strefą.

Trochę historii

Dwór Artusa wzniesiono w latach 1348-1350 jako miejsce spotkań najzamożniejszej grupy mieszczan. Po dwóch pożarach w latach 70. XIV w. odbudowano go na koszt rady miasta. Stał się wtedy siedzibą licznych bractw kupieckich. Od 1530 r. w budynku odbywały się otwarte rozprawy sądowe. W 1552 r. oraz w latach 1616-1617 Dwór przebudowano najpierw w stylistyce renesansowej, a następnie w duchu manieryzmu. W 1651 r. w jego piwnicach urządzono winiarnię. Od 1742 r. do końca II wojny światowej w budynku swoją siedzibę miała giełda. W 1945 r. Dwór Artusa uległ poważnym zniszczeniom podczas działań Armii Czerwonej. Jego odbudowę rozpoczęto w 1949 r. i trwała ona aż do 1997 r. W 1967 r. budynek wpisano do rejestru zabytków. Od 1989 r. Dwór Artusa jest oddziałem Muzeum Historii Miasta Gdańska.

Dwór Artusa w Gdańsku

Zwiedzanie rozpoczynamy od Wielkiej Hali utrzymanej w stylu gotyckim. Możemy tu podziwiać liczne dzieła sztuki. Duże wrażenie robią modele okrętów zawieszonych pod gwiaździstym sklepieniem. Najstarszy z nich pochodzi z XVIII w., najmłodszy z XXI.

Na ścianach wiszą obrazy. Najbardziej znane z nich to „Okręt Kościoła” nieznanego artysty, „Orfeusz wśród zwierząt” Hansa Vredemana de Vries i „Sąd Ostateczny” Antona Möllera.

W północno-wschodnim rogu sali stoi Wielki Piec, nazywany kiedyś „Królem Pieców”. Wybudowano go w latach 1545-1546, a jego twórcą był zdun Georg Stelzener. Wysokość pieca wynosi 10,64 m, szerokość podstawy 2,25 m i waży około 13 ton. Składa się z 520 bogato zdobionych kafli. Wszystko to sprawia, że jest to prawdopodobniej największy piec kaflowy w Europie. Niestety nie jest oryginał. W czasie II wojny światowej piec uległ zniszczeniu. W latach 1994-1995 zrekonstruowano go na podstawie 460 oryginalnych kafli, które zostały przekazane przez instytucje i osoby prywatne.

Z piecem związana jest zabawna legenda. Znajduje się na nim kamienna płyta przedstawiająca błazna Dyla Sowizdrzała oglądającego w lustrze swoje nagie pośladki. Śmiałkowie, którzy próbowali objąć olbrzymi piec, przyciskali twarz do wspomnianej tablicy, wywołując wybuchy śmiechu obserwatorów.

Obok pieca możemy zobaczyć rzeźbę „Św. Jerzy walczący ze smokiem”  z 1485 r.

Z Wielkiej Hali przechodzimy do drugiej kamienicy, czyli Nowego Domu Ławy zwanego również Sienią Gdańską. Zobaczymy tam stare drewniane szafy gdańskie, a także przepiękną barokową klatkę schodową z kręconymi schodami.

W dalszych pomieszczeniach możemy podziwiać m.in. Felukę z XVI w. czyli najstarszy znany model okrętu w Polsce, obrazy, meble i rzeźby. Możemy również poczytać o historii kamienicy.  

Informacje praktyczne

Adres: Długi Targ 43/44 Gdańsk

Godziny otwarcia:

Czerwiec-Wrzesień

  • Poniedziałek 12:00-18:00
  • Wtorek-Niedziela 10:00-18:00

Październik-Maj

  • Poniedziałek, Wtorek-Niedziela 10:00-16:00
  • Wtorek Nieczynne

Bilety: 23/16 zł. W poniedziałki zwiedzanie bezpłatne.

Wszystkie informacje na temat wizyty w Dworze Artusa znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dwór Artusa znajduje się na gdańskim Starym Mieście. W pobliżu warto między innymi zobaczyć Ratusz, Dom Uphagena i Bazylikę Mariacką.

Byliście w Dworze Artusa? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to