Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku to najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce i trzeci pod względem długości w Europie.
Gdzie zaparkować
Bez problemu zaparkujemy na darmowym parkingu koło budynku.
Trochę historii
W 1959 r. Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej ogłosiło konkurs na projekt nowego, gdańskiego osiedla. Zwyciężył projekt Danuty Olędzkiej, Tadeusza Różańskiego i Janusza Morka. Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża wybudowano w latach 1970-1973. W 1991 r. budynek odwiedziła brytyjska monarchini, księżniczka Anna. Wjechała windą na 10 piętro i odwiedziła lokatorów jednego z mieszkań. Na dół zeszła po schodach.
Falowiec
Mierzący 860 m gdański Falowiec jest trzecim pod względem długości budynkiem mieszkalnym w Europie. Wyprzedzają go tylko wiedeński Karl Marx Hof – 1100 m i rzymski Corviale – 980 m.
Budynek posiada 11 kondygnacji, 16 klatek schodowych i 1792 mieszkania. Jego wysokość wynosi 32 m, a szerokość 13 m. Zamieszkuje go około 6 tysięcy mieszkańców.
Wybudowano go z prefabrykatów w technologii wielkoblokowej.
Podzielono go na 4 segmenty po 4 klatki w każdym. Są one ustawione względem siebie pod kątem 165 stopni. Segmenty są również lekko wygięte w łuk, tworząc wrażenie morskiej fali. Stąd nazwa Falowiec. W Gdańsku możecie zobaczyć jeszcze siedem innych budynków tego typu, ale nie są one już tak imponującej wielkości.
Na koniec dwie ciekawostki. Po pierwsze do gdańskiego Falowca przy ul. Obrońców Wybrzeża pocztę dostarcza aż czterech listonoszy. Po drugie, jeżeli chcielibyście dostać się komunikacją miejską z jednego końca tego budynku na drugi, to żeby to zrobić, musicie przejechać aż trzy przystanki autobusowe.
Informacje praktyczne
Adres: ul. Obrońców Wybrzeża 4, 6, 8, 10
Godziny otwarcia: Dostępny przez całą dobę.
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.
Co warto zobaczyć w pobliżu
W odległości dwóch kilometrów spacerem znajduje się plaża i molo Brzeźno, a sześć kilometrów na południe warto odwiedzić Politechnikę Gdańską.
Widzieliście Falowiec w Gdańsku? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂