Geodezyjny środek Polski położony jest w województwie łódzkim. Jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla wielbicieli ciekawostek związanych z naszym krajem.  

Gdzie zaparkować

Można zaparkować przy drodze obok posesji.

Trochę historii

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku ustalono, że środek ciężkości Polski wypada w gminie Piątek, we wsi Balków oddalonej o 6,3 km na północny zachód od centrum Piątku. Na rynku miasta postawiono pomnik, który dumnie informuje, gdzie znajduje się centrum naszego kraju.

Geodeci z Honorowego Południka Krakowskiego zwrócili jednak uwagę na fakt, że w trakcie pomiarów pięćdziesiąt lat temu nie uwzględniono morskich wód wewnętrznych i terytorialnych, wyznaczających faktyczne granice kraju na Bałtyku. W 2018 r. dokonali oni ponownego pomiaru z uwzględnieniem wspomnianych fragmentów terytorium Polski. Okazało się, że geodezyjny środek naszego kraju  wypada w we wsi Nowa Wieś w gminie Kutno.

Jego geograficzne współrzędne to 52°11′27.95″ N oraz 19°21′19.46″ E. 13 października 2018 punkt oznaczono granitowym słupkiem z okazji obchodów 100-lecia Polski Niepodległej oraz Roku Polskiej Geografii.

Geodezyjny środek Polski w Nowej Wsi

Punkt znajduje się ogrodzonej prywatnej. Bez problemu można go jednak zobaczyć z ulicy. Jeżeli będziecie mieli więcej szczęścia tak jak my i właściciel będzie akurat na podwórku, to jest duża szansa na to, że wpuści Was na posesję i pozwoli przyjrzeć się słupkowi z bliska. Na moje pytanie, czy jest duże zainteresowanie tym miejscem, odpowiedział, że odwiedza go kilka osób tygodniowo. Stwierdził jednak, że nie ma z tym żadnego problemu i nie zamierza wprowadzać żadnych opłat z tego tytułu.

Informacje praktyczne

Adres: Nowa Wieś 87A, 99-300 Nowa Wieś

Godziny otwarcia: Prywatna posesja. Wejście wyłącznie za zgodą właściciela.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Nieco ponad dwadzieścia kilometrów od Nowej Wsi, znajduje się Geometryczny środek Polski w Piątku. Dlatego niezależnie od tego, który punkt Waszym zdaniem jest w centrum naszego kraju, to leżą one na tyle blisko siebie, że warto odwiedzić oba te miejsca.  

Byliście w Geodezyjnym środku Polski w Nowej Wsi? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to