Geometryczny środek Polski znajduje się w miejscowości Piątek, niewielkim miasteczku w województwie łódzkim.

Gdzie zaparkować

Na rynku jest kilkanaście miejsc parkingowych, na których można parkować bezpłatnie.

Trochę historii

Nazwa miejscowości Piątek wywodzi się od cotygodniowych targów, które odbywały się w niej właśnie w ten dzień tygodnia. Przed 1339 r. Piątek otrzymał prawa miejskie. Miasto było ulubioną siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich i słynęło z produkcji doskonałego piwa. Prężny rozwój miasta zahamował najazd szwedzki, a także wielki pożar w 1681, który strawił prawie całą miejscowość. Ze względu na udział mieszkańców w powstaniu styczniowym, w 1870 r. Piątek stracił prawa miejskie. W czasie II wojny światowej miasto zostało poważnie zniszczone. W miejscowości toczyły się zacięte walki Bitwy nad Bzurą. Wyzwolenie miasta nastąpiło 18 stycznia 1945 r. 1 stycznia 2020 Piątek ponownie uzyskał prawa miejskie.

Geometryczny środek Polski w Piątku

W 1966 r. PTTK w Łęczycy zwróciło się do Urzędu Geodezji i Kartografii z prośbą o wyznaczenie dokładnej lokalizacji środka Polski. Wyznaczono go w miejscu przecięcia się najdalej wysuniętych punktów terytorium Polski:

  • północ (Jastrzębia Góra)
  • południe (Opołonek)
  • wschód (kolano Bugu koło Zosina)
  • zachód (zakole Odry koło Cedyni)

Ustalono, że środek ciężkości Polski wypada w gminie Piątek, we wsi Balków oddalonej o 6,3 km na północny zachód od centrum Piątku. Żeby było jednak bardziej reprezentacyjnie, to właśnie na rynku miasta Piątek ustawiono głaz, który miał symbolizować centrum naszego kraju. 8 sierpnia 1976 roku kamień zamieniono na pomnik, który znajduje się w tym miejscu do dziś.

Tuż obok pomnika znajduje się kapsuła czasu, którą umieszczono w 2021 r., na pamiątkę odzyskania praw miejskich przez Piątek. Ma ona zostać otwarta za sześćdziesiąt lat.

Informacje praktyczne

Adres: Rynek w Piątku, województwo łódzkie

Godziny otwarcia: Całą dobę.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Nieco ponad dwadzieścia kilometrów od Piątku, znajduje się Geodezyjny środek Polski w Nowej Wsi.

Byliście w Geometrycznym środku Polski w Piątku? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to