Gmach Główny Politechniki Warszawskiej to w mojej ocenie jeden z najładniejszych budynków w całej stolicy.

Gdzie zaparkować

Politechnika znajduje się na terenie Strefy Płatnego Parkowania. Opłaty za parkowanie obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 20:00. W weekendy możemy bezpłatnie zaparkować na jednym z pobliskich parkingów.

Trochę historii

Budynek wybudowano w latach 1899-1901 według projektu architekta Stefana Szyllera, jako siedzibę Warszawskiego Instytutu Politechnicznego. Wzniesiono go ze składek publicznych,  na terenie II Wystawy Higienicznej zorganizowanej w 1896 roku. Uczelnię zamknięto po rewolucji w 1905 r. Ponownie otwarto ją jako polską uczelnię w okresie I wojny światowej. W trakcie II wojny światowej gmach silnie ucierpiał w czasie walk powstańczych w 1944 r. Odbudowano go dwa lata później.

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Do środka Gmachu prowadzi troje zaokrąglonych u góry drzwi, a nad każdym z nich umieszczono identycznej wielkości i kształtu okna, między którymi możemy obejrzeć dwie pary półkolumn. Na jego fasadzie możemy zobaczyć  tablice z datą rozpoczęcia i zakończenia budowy Gmachu oraz alegoryczne płaskorzeźby przedstawiające pierwsze wydziały politechniczne: Górniczo-Hutniczy, Chemiczny, Inżynieryjno-Budowlany oraz Mechaniczny. Budynek wieńczy rzeźba Apoteoza Wiedzy, przedstawiająca Geniusza Wiedzy w towarzystwie siedzących kobiet symbolizujących Fizykę i Architekturę, oraz stojącego chłopca, symbolizującego studiującą młodzież.

Jeszcze ciekawej wygląda wnętrze budynku. Największe wrażenie robi wewnętrzny dziedziniec, nazywany Dużą Aulą. To właśnie w tym miejscu odbywają się najważniejsze wydarzenia związane z uczelnią.

Aula przykryta jest bardzo efektownym przeszklonym dachem, a otaczają ją kilkupiętrowe krużganki.

Wejdziemy na nią klatką schodową inspirowaną tą, którą możemy oglądać na zamku w Baranowie Sandomierskim.

Na klatce możemy zobaczyć wykonany z brązu dwumetrowy posąg Marii Skłodowskiej-Curie, który odsłonięto 2005 r.

Informacje praktyczne

Adres: plac Politechniki 1, Warszawa

Godziny otwarcia: W godzinach pracy uczelni.

Bilety: Wejście bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić Łazienki Królewskie i Muzeum Geologiczne.

Widzieliście Gmach Główny Politechniki Warszawskiej? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to