Gniezno uznawane jest za pierwszą stolicę Polski. Jest także miastem, w którym powstało pierwsze arcybiskupstwo w naszym kraju.

Trochę historii

Pierwszy gród w Gnieźnie wzniesiono na Wzgórzu Lecha w latach 940-941 jako główną siedzibę państwa Polan. Po przyjęciu chrztu przez Mieszka I w 966 r. miasto stało się stolicą Polski. W 1000 r. w Gnieźnie odbył się zjazd, w którym uczestniczył Bolesław I Chrobry i Otton III, w trakcie którego utworzono arcybiskupstwo i metropolię gnieźnieńską. Po zniszczeniach spowodowanych najazdem czeskiego księcia Brzetysława I w 1038 r. miasto nie nadawało się na stolicę, dlatego Kazimierz Odnowiciel przeniósł królewską siedzibę do Krakowa. Od XV w. Gniezno było siedzibą sądów szlacheckich ziemskiego i grodzkiego. W 1768 r. miasto zostało stolicą województwa, a po drugim rozbiorze znalazło się pod zaborem pruskim. Gniezno było jednym z ważniejszych ośrodków powstania wielkopolskiego w latach 1918-1919. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości miasto stało się siedzibą władz powiatowych, a w 1924 r. uzyskało status miasta wydzielonego. W czasie II wojny światowej Gniezno wchodziło w skład Rejencji Inowrocławskiej Kraju Warty.

Gdzie zaparkować w Gnieźnie

Przy ulicy Kostrzewskiego znajduje się duży i bezpłatny parking.

Punkt Informacji Turystycznej w Gnieźnie

ul. Bolesława Chrobrego 40/41

Atrakcje Gniezna

Gniezno nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych, ale te, które są, zdecydowanie zasługują na zobaczenie.

Katedra gnieźnieńska

Najbardziej znanym zabytkiem Gniezna jest katedra. Pierwszą świątynię na Wzgórzu Lecha wybudowano przed rokiem 992. W kolejnych wiekach była miejscem koronacji aż pięciu polskich królów: Bolesława I Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Szczodrego, Przemysła II i Wacława II. Najazdy i pożary spowodowały jej liczne zniszczenia i odbudowy. Swój obecny wygląd katedra zawdzięcza przebudowie rozpoczętej w 1342 r.  W 1613 r. wybuch pożar, który uszkodził dach i drewniane konstrukcje kościelnych wież. Do niemal identycznych zniszczeń doszło w trakcie kolejnego pożaru w 1760 r. Na początku XIX w. wojska francuskie przeznaczyły katedrę na magazyn zboża. W trakcie II wojny światowej niemieccy okupanci początkowo zamknęli świątynię, a w 1944 r. urządzili w niej salą koncertową. 23 stycznia 1945 roku, dwa dni po wkroczeniu do Gniezna, archikatedra została ostrzelana przez Armię Czerwoną, mimo że w mieście nie było już niemieckich żołnierzy. Spowodowało to pożar hełmów wież, dachów i organów. Na przełomie lat 50 i 60 XX wieku odrestaurowano świątynię, przywracając jej gotycki styl.

We wnętrzu katedry od razu rzuca się w oczy przepiękna konfesja składająca się z relikwiarza św. Wojciecha i baldachimu. Wykonano ją w 1662 r. w gdańskim warsztacie złotnika Piotra van der Rennena.

Duże wrażenie robią również organy, chociaż to instrument z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Najważniejszym zabytkiem archikatedry są drzwi gnieźnieńskie z drugiej połowy XII w. Wykonano je z brązu. Podzielone na 18 kwater prezentują płaskorzeźbione sceny z życia św. Wojciecha.

W podziemiach katedry możemy zobaczyć między innymi najstarszy napis nagrobkowy z ok. 1006 r.,

fragmenty bazyliki z czasów Mieszka I, a także groby duchownych, w tym grób poety i Prymasa Polski Ignacego Krasickiego.

Żeby wejść na taras widokowy znajdujący się na szczycie południowej wieży, trzeba pokonać aż 239 schodów. Możemy z niego podziwiać panoramę Gniezna, ale niestety przez kraty.

Obok katedry warto jeszcze zobaczyć pomnik Bolesława Chrobrego. Jego odsłonięcia dokonał 30 maja 1929 Prezydent RP Ignacy Mościcki. We wrześniu 1939 r. pomnik został zniszczony przez wojska niemieckie. W 1985 r. zrekonstruowany pomnik wrócił na swoje miejsce i stoi tam do dziś.

Informacje praktyczne

Adres: ul. Kolegiaty 2

Godziny otwarcia: 

Maj-Październik

 • Muzeum Poniedziałek-Sobota9:00-17:00 Niedziela niedostępne dla zwiedzających
 • Katedra Poniedziałek-Sobota9:00-17:00 Niedziela niedostępna dla zwiedzających
 • Taras widokowy Poniedziałek-Sobota9:00-17:00 Niedziela 13:00-15:00 i 16:00-18:00

Listopad-Kwiecień

 • Muzeum Poniedziałek-Sobota9:00-16:00 Niedziela niedostępne dla zwiedzających
 • Katedra Poniedziałek-Sobota9:00-16:00 Niedziela niedostępna dla zwiedzających
 • Taras widokowy niedostępny dla zwiedzających

Bilety:

 • Drzwi Gnieźnieńskie 10/7 zł ulgowy
 • Podziemia Katedry 8/6 zł ulgowy
 • Taras widokowy 7/5 zł ulgowy
 • Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej 13/9 zł ulgowy
 • Pakiet wszystkich atrakcji 31/22 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty w zamku znajdziecie TUTAJ.

Rynek w Gnieźnie

Po zwiedzaniu katedry kolejne kroki warto skierować na gnieźnieński Rynek. Przy wejściu na niego znajduje się pokaźnych rozmiarów herb miasta.

Sam Rynek w całości wyłożony jest brukiem, na jego środku znajduje się fontanna i otaczają go kamienice z XIX i XX w.

Ulica Bolesława Chrobrego

Ulica Bolesława Chrobrego to główna arteria Gniezna. Wzdłuż niej ciągną się kamienice z początku XX w. Nam najbardziej do gustu przypadła ta znajdująca się na rogu ulic Chrobrego i Mieszka I.

Koniecznie zwróćcie uwagę na Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z pierwszej połowy XIX w., a także na budynek Poczty Polskiej z 1890 r.    

Trakt Królewski w Gnieźnie

Trakt Królewski jest szlakiem turystycznym, który ułatwia zobaczenie najciekawszych zabytków i miejsc w  Gnieźnie. Szlak tworzy 5 posągów pierwszych królów Polski, 2 posągi postaci z piastowskich legend, 4 edukacyjne makiety, 8 tablic informacyjnych, 3 interaktywne infokioski, a także 15 rzeźb przesympatycznych królików.

Więcej na ten temat znajdziecie w osobnym wpisie na blogu.

Co warto zobaczyć w pobliżu

40 kilometrów na północ od Gniezna znajduje się Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, a 60 km na zachód położony jest Poznań.

Byliście w Gnieźnie? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to