Kamienne kręgi w Węsiorach w województwie pomorskim, to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Przyciąga turystów, którzy na własnej skórze chcą poczuć jego magiczną energię.

Gdzie zaparkować

Trzysta pięćdziesiąt metrów od kręgów znajduje się duży parking. My zaparkowaliśmy za darmo, ale jest tabliczka informująca o tym, że opłata za postój samochodu osobowego wynosi 15 zł.

Kamienne kręgi w Węsiorach

Cmentarzysko znajduje się w sosnowym lesie, do którego z parkingu prowadzi dobrze oznaczona ścieżka. Po kilku minutach spaceru ukażą się naszym oczom pierwsze kamienie.

W drugiej połowie I w. tereny dzisiejszych Kaszub zamieszkiwały ludy ze Skandynawii – Gepidzi i Goci. Swoich zmarłych chowali tu do przełomu II i III w., a śladami po ich miejscach pochówku są kurhany i kamienne kręg. Przypuszczalnie były to miejsca, w których spotykała się plemienna starszyzna i w których odprawiano zabiegi magiczne.

Węsiorskie cmentarzysko składa się czterech kamiennych kręgów, dwudziestu kurhanów i ponad 130 grobów. Kręgi ułożone są z prostokątnych płyt, których wysokość sięga nawet półtora metra, obwód najszerszego z nich wynosi 26 metrów. Natomiast średnica kurhanów waha się między 4 a 16 metrów.    

Na terenie kompleksu archeolodzy odkryli groby, a w nich zachowaną biżuterię i ozdoby.

Wokół kręgów narosło wiele legend. Kiedyś ich obecność przepisywano Stolemom, mitycznym olbrzymom, które według podań przed wiekami zamieszkiwały tereny Kaszub. Obecnie spotykają się tym miejscu grupy, których członkowie uważają, że kręgi posiadają właściwości emisji energii i nadnaturalnej mocy.

Informacje praktyczne

Adres: 83-320 Węsiory

Godziny otwarcia: Całą dobę.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Trzydzieści kilometrów na wschód od Węsiorów znajduje się przepiękna Kolegiata w Kartuzach, niecałe dwadzieścia kilometrów na południe położona jest Kościerzyna, a trzydzieści kilometrów na zachód warto odwiedzić Bytów.  

Odwiedziliście kamienne kręgi w Węsiorach? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to