Katedra w Pelplinie, a właściwie Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to drugi co do wielkości ceglany kościół w Polsce.

Gdzie zaparkować

Można bez problemu bezpłatnie zaparkować obok świątyni.

Trochę historii

Cystersi przybyli do Pelplina w 1276 r., po tym jak dwa lata wcześniej otrzymali tę wieś od księcia pomorskiego Mszczuja II. Budowę kościoła na planie krzyża rozpoczęto na początku XIV w. i trwała ona przez kolejne 250 lat. Konsekracja świątyni nastąpiła 8 marca 1472 r. W XVII i XVIII w. kościół gruntownie przebudowano. Po likwidacji zakonu cystersów stolicę diecezji chełmińskiej przeniesiono do Pelplina. W sierpniu 1824 r. świątynia w Pelplinie stała się katedrą, a w latach 90. XIX w. kolejny raz ją gruntownie odnowiono. W czasie II wojny światowej kościół był zamknięty i udało mu się przetrwać wojenną zawieruchę bez większych szkód. 18 stycznia 1965 roku papież Paweł VI podniósł katedrę pelplińską do godności bazyliki mniejszej.

Katedra w Pelplinie dziś

W naszej ocenie jest to jeden z najpiękniejszych kościołów w kraju. Świątynia robi niesamowite wrażenie z zewnątrz, ale wszystko, co w niej najpiękniejsze znajduje się środku.

Pierwsze co rzuca się w oczy gdy wejdziemy do środka to ołtarz główny. Wybudowano go w latach 1623-1624. Mierzy 25 metrów wysokości, co sprawia, że jest najwyższym drewnianym ołtarzem w Polsce i drugim co do wielkości w Europie.

Oprócz ołtarza głównego, w katedrze możemy podziwiać jeszcze aż 22 inne ołtarze i każdy z nich jest mniejszym lub większym dziełem sztuki.

Najcenniejszym zabytkiem średniowiecza w tym kościele są przepięknie zdobione gotyckie stalle. Wybudowano je w latach 1434-1454. Umieszczone są w dwóch miejscach świątyni i mogą w nich usiąść 42 osoby.

Ostatnią inwestycją dokonaną w katedrze przez cystersów, były cztery rokokowe konfesjonały wybudowane po 1750 r. Cztery kolejne powstały w XIX w. według niemal tego samego wzoru.

Spacerując po pelplińskiej świątyni, warto zadzierać do góry głowę, żeby podziwiać sklepienia. Powstawały one stopniowo, najpierw gwiaździste, a następnie sieciowe i kryształowe z 1557 r.

Organy główne zbudowano w latach 1844-1845. Ich autorem jest berliński organmistrz Carl August Bucholz. Instrument początkowo liczył 55 głosów, a po przebudowach dokonanych w XX w. rozbrzmiewa dziś 72 głosami. Są to największe organy na Kociewiu i jedne z największych w całym kraju.   

Na nas jednak największe wrażenie zrobiły przecudnej urody organy boczne. Znajdziecie je w południowym ramieniu transeptu katedry. W 1679 r. zbudował je gdański organomistrz Jan Jerzy Wolff, a snycerkę do nich wykonano w latach 1677-1680. Niestety nie ma pewności, kto jest jej autorem.    

Informacje praktyczne

Adres: Plac Mariacki 2, Pelplin

Godziny otwarcia: Zwiedzanie Bazyliki jest możliwe codziennie, z wyjątkiem niedzieli i poniedziałku w godzinach 9:00 – 17:00 (ostatnie wejście indywidualne jest realizowane 30 minut przed zamknięciem).

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne

Co warto zobaczyć w pobliżu

Szesnaście kilometrów od Bazyliki znajduje się zamek Gniew, a dwadzieścia kilometrów dalej Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie.

Byliście w katedrze w Pelplinie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to