Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie to mało znana świątynia, która zachwyca późnobarokową polichromią.
Gdzie zaparkować
Przed kościołem jest spory plac, na którym można bez problemu zaparkować.
Trochę historii
Świątynię wybudowano w latach 1720-1728 według planów Jana Krzysztofa Reimersa, Westfalczyka osiadłego w Ornecie. Wzniesiono ją jako wotum za odejście epidemii dżumy szalejącej na Warmii w latach 1708–1711. Konsekracji kościoła dokonał biskup Jan Krzysztof Szembek 13 czerwca 1728 r.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie
Kościół jest trójnawową świątynią. W centralnej części barokowego ołtarza głównego możecie obejrzeć uznawany za cudowny gotycki Czarny krucyfiks, któremu przypisuje się moc uzdrawiana. Pochodzi prawdopodobnie z około 1400 r. Według legendy znaleziono go w lesie nad niewielką rzeką Wałszą i przeniesiono do kościoła św. Jakuba Starszego w pobliskim Osetniku. Za każdym jednak razem znikał w nieznanych okolicznościach i znajdował się niedaleko Chwalęcina. Aby upamiętnić te niezwykłe wydarzenia, w 1570 r. postanowiono wybudować w Chwalęcinie kaplicę, która stała w miejscu, w którym obecnie znajduje się świątynia.
Wykonane w Reszlu ołtarze boczne dodano w 1730 r.
Prospekt organowy w 1798 r. wykonał prawdopodobnie reszelski rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt. Zdobią go figury Najświętszej Maryi Panny i anioła.
Ambona powstała w latach 40 XVIII w.
Największą atrakcją kościoła w Chwalęcinie są pokrywające drewniane sklepienie polichromie. Powstały w latach 1748-1749, a ich autorem jest mistrz Jan Lossau z Braniewa. Przedstawiają czternaście scen z Legendy Krzyża Świętego.
Dziedziniec wokół świątyni otaczają krużganki. Wybudowano je z myślą o pielgrzymach w latach 1820-1836, podobnie jak cztery narożne kaplice. Na dziedzińcu możemy zobaczyć krzyże i pomniki pozostałe po cmentarzu, który kiedyś otaczał kościół.
Informacje praktyczne
Adres: Chwalęcin 1B, 11-130
Godziny otwarcia: Kościół najlepiej zwiedzać tuż przed lub zaraz po mszy świętej w niedzielę o godzinie 10:15. Jest to jedyna msza w tej świątyni w całym tygodniu.
Jeżeli w trakcie Waszej wizyty kościół będzie zamknięty, to warto podejść do domu znajdującego się vis a vis świątyni i poprosić sympatyczną Panią, która posiada klucze o jej otwarcie.
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Trzynaście kilometrów na północ warto odwiedzić Pieniężno, natomiast jedenaście kilometrów na południe leży Orneta.
Byliście w kościele w Chwalęcinie? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂