Łazienki Królewskie to jedno z najbardziej znany, a zarazem najbardziej uroczych miejsc w Warszawie.  

Gdzie zaparkować

Najlepiej zaparkować na jednej z otaczających park ulic. Trzeba jednak pamiętać, że znajdują się na terenie Strefy Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00

Trochę historii

W miejscu dzisiejszych Łazienek w średniowieczu istniał zwierzyniec, na którego terenie książęta mazowieccy urządzali polowania. Nazwa Łazienki pochodzi od pawilonu Łaźni, który w latach 80. XVII w. wybudował marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. W 1764 r. ziemie zakupił Stanisław August Poniatowski, który szukał miejsca na swoją letnią królewską rezydencję. Na polecenie króla w kolejnych latach wykopano dwa stawy, wybudowano nowe budynki, a także wytyczono nowe aleje. Spadkobiercy Poniatowskiego w 1817 r. sprzedali Łazienki carowi Aleksandrowi I Romanowowi. Romanowowie przebudowali niektóre istniejące budynki i wybudowali kilka kolejnych. Po I wojnie światowej Łazienki przeszły na własność Skarbu Państwa. W czasie II wojny światowej wiele budynków i znaczna część drzewostanu uległo zniszczeniu. W kwietniu 1960 r. w Łazienkach utworzono muzeum, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie, a w 1995 r. przekształcono je w samodzielną placówkę – Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Łazienki Królewskie

Do parku prowadzi 10 bram, a jego powierzchnia wynosi około 76 ha. W Łazienkach możemy zobaczyć około 40 budynków i kilkanaście pomników. Spacerując po parku, warto zwrócić uwagę przynajmniej na kilka z nich.

Belweder

Wybudowano go w latach 1819–1822 według projektu Jakuba Kubickiego. Przez wiele lat pełnił funkcję siedziby Naczelnika Państwa, Prezydenta i przewodniczącego Rady Państwa.

Obok Belwederu możemy obejrzeć pomnik Józefa Piłsudskiego, który odsłonięto 8 listopada 1998 r.

Pomnik Fryderyka Chopina

Pomnik wzniesiono w 1926 r. według projektu Wacława Szymanowskiego. 31 maja 1940 r. Niemcy wysadzili pomnik w powietrze. Zrekonstruowany monument ponownie odsłonięto 11 maja 1958 r.

Od 1959 r. Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Stołeczna Estrada od maja do września w każdą niedzielę obok pomnika organizuje Koncerty Chopinowskie, w trakcie których możemy posłuchać utworów mistrza.

Pomnik Henryka Sienkiewicza

Odlany z brązu pomnik odsłonięto 5 maja 2000 r. Projektantem monumentu jest profesor Kazimierz Zemła. 

Stara Oranżeria

Wzniesiono ją w latach 1786–1788 według projektu Dominika Merliniego. Służyła jako miejsce przechowywania drzew pomarańczowych, które latem zdobiły ogrody (Stąd też jej druga nazwa Stara Pomarańczarnia).

Przed budynkiem możemy podziwiać kilkanaście rzeźb m.in. lwów, cesarzy rzymskich i mitologicznych postaci.

Wodozbiór

Nie jest znana dokładna data wybudowania budynku. W XVIII w. pełnił funkcję zbiornika gromadzącego wodę z okolicznych źródeł, zasilając Pałac na Wyspie. W latach 1777-1778 przeszedł remont, po którym dodatkowo służył jako mieszkanie dla królewskiej służby. 

Biały Dom

Wybudowany około 1774 r., najprawdopodobniej według projektu Dominika Merliniego, był pierwszą budowlą na  terenie Łazienek Królewskich wzniesioną od podstaw na zlecenie Stanisława Augusta.

Ogród Chiński

Początki Ogrodu sięgają 1780 r., kiedy to Stanisław August Poniatowski wybudował nieistniejący już chiński most. W 2014 r. ponownie otwarto Ogród Chiński, po którym spacerujemy nowymi alejkami i mostkiem, podziwiając m.in. rzeźby lwów i altany.

Pałac na Wyspie

Najbardziej znany budynek w Łazienkach. Wybudowany w latach 1683–1689 według projektu Tylmana z Gameren początkowo służył jako Łaźnia. W latach 1772–1793 przebudowany przez Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera.

Pałac udostępniono dla zwiedzających. Wewnątrz możemy obejrzeć m.in. Salę Balową, Jadalnię, Pokój Kąpielowy, Sypialnię, Garderobę i Gabinet Królewski.

Amfiteatr

Amfiteatr otwarto 7 września 1791 r., w rocznicę elekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Może pomieścić blisko tysiąc osób.

Nowa Pomarańczarnia

Powstała w latach 1860-1861 według projektu Adama Adolfa Loewe i Józefa Orłowskiego.

Pomnik Jana III Sobieskiego

Czterometrowy pomnik zaprojektował André Le Brun, nadworny rzeźbiarza króla Stanisława Augusta, natomiast jego wykonawcą był Franciszek Pinck. Odsłonięto go 14 września 1788 r., w 105. rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem.

Informacje praktyczne

Adres: Agrykola 1

Godziny otwarcia: Codziennie w godzinach 6:00-20:00

Bilety: 

  • Wejście do parku jest bezpłatne.
  • Płatne jest tylko zwiedzanie Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickiego: Zbiorczy bilet 40/20 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat Łazienek Królewskich znajdziecie na stronie internetowej.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Nieco ponad kilometr od Łazienek znajduje się darmowe Muzeum Geologiczne.

Byliście w Łazienkach Królewskich w Warszawie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to