Mamerki (niem. Mauerwald) to doskonale zachowany kompleks niemieckich bunkrów z okresu II wojny światowej.
Gdzie zaparkować
Na terenie Mamerek jest parking, na którym można zaparkować w cenie 5 zł.
Trochę historii
Kwaterę w Mamerkach wybudowano w latach 1940-1941 niewolniczą pracą 2000 robotników przekonanych, że budują tajną fabrykę chemiczną. Składała się z około 250 obiektów, w tym 30 schronów, a jej całkowita powierzchnia wynosiła około 250 ha. Służyła 40 najwyższym generałom i feldmarszałkom, 1500 oficerom i żołnierzom Wehrmachtu. Mieściła się w niej Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH Mauerwald) podczas agresji Niemiec na ZSRR. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945 r.
Mamerki
Kompleks podzielony jest na trzy części. Zwiedzanie rozpoczynamy od znajdującego się obok parkingu „Miasta Brygidy”, w którym mieściło się centrum dowodzenia i łączności. Składa się z dwóch betonowych schronów, w których na wystawach możemy przekonać się, jak wyglądało życie w bunkrze, a w jednym z pomieszczeń możemy zobaczyć samego Adolfa Hitlera.
Między schronami przechodzi się 30-metrowym tunelem. Warto zaznaczyć, że jest w nim dosyć mrocznie i wilgotno.
W drugiej części znajduje się Muzeum II wojny światowej.
Jest to jedyne w Europie muzeum poświęcone frontowi wschodniemu.
Możemy tam obejrzeć m.in. największą na świecie (24 m2) makietę bitwy pod Kurskiem, a także niewiele mniejszą (16 m2) makietę bitwy pod Stalingradem.
Mamy możliwość wejścia do środka repliki 25-metrowego okrętu podwodnego, w której możemy przekonać się, jak wyglądało codzienne życie na U-Boocie.
Duże wrażenie zrobiły na mnie prototypy tajnych broń III Rzeszy. Trzeba przyznać, że niemieccy konstruktorzy mieli niesamowitą wyobraźnię.
Koniecznie zwróćcie uwagę na replikę pomieszczenia Bursztynowej Komnaty. Według jednej z hipotez Mamerki są miejscem, gdzie ukryto skarb z zamku w Królewcu.
Obok muzeum znajduje się 38-metrowa wieża widokowa. Po wdrapaniu się na nią możemy podziwiać panoramę jeziora Mamry i okolicy.
Aby zobaczyć Strefę Quelle trzeba albo podjechać autem na sąsiedni parking lub zrobić sobie kilkuminutowy spacer. Znajdują się tam bunkry giganty.
W odróżnieniu od Wilczego Szańca, bunkry w Mamerkach nie zostały zniszczone i można je zwiedzać również w środku. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest tam ciemno i może być mokro, dlatego warto mieć ze sobą latarkę i ubranie na zmianę.
Zamach na Hitlera
Na terenie Mamerek przygotowywano zamach na Adolfa Hitlera. To właśnie na terenie kompleksu pełnił służbę płk Claus Stauffenberg, główny inicjator zamachu. W Mamerkach przechowywano materiał wybuchowy przeznaczony dla Hitlera, a także poufne dokumenty.
Informacje praktyczne
Adres: Mamerki 54.18872, 21.63844
Godziny otwarcia:
- Październik-Marzec 11:00-15:00
- Kwiecień-Wrzesień 9:00-19:00
Bilety: 25/25 zł ulgowy
Wszystkie informacje na temat wizyty w Mamerkach znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Dziewięć kilometrów na północny zachód znajduje się śluza Leśniewo Górne, a dwa kilometry dalej warto zobaczyć Wieżę Bismarcka w Srokowie.
Byliście w Mamerkach? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂