Mamerki (niem. Mauerwald) to doskonale zachowany kompleks niemieckich bunkrów z okresu II wojny światowej.

Gdzie zaparkować

Na terenie Mamerek jest parking, na którym można zaparkować w cenie 5 zł.

Trochę historii

Kwaterę w Mamerkach wybudowano w latach 1940-1941 niewolniczą pracą 2000 robotników przekonanych, że budują tajną fabrykę chemiczną. Składała się z około 250 obiektów, w tym 30 schronów, a jej całkowita powierzchnia wynosiła około 250 ha. Służyła 40 najwyższym generałom i feldmarszałkom, 1500 oficerom i żołnierzom Wehrmachtu. Mieściła się w niej Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH Mauerwald) podczas agresji Niemiec na ZSRR. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945 r.

Mamerki

Kompleks podzielony jest na trzy części. Zwiedzanie rozpoczynamy od znajdującego się obok parkingu „Miasta Brygidy”, w którym mieściło się centrum dowodzenia i łączności. Składa się z dwóch betonowych schronów, w których na wystawach możemy przekonać się, jak wyglądało życie w bunkrze, a w jednym z pomieszczeń możemy zobaczyć samego Adolfa Hitlera.

Między schronami przechodzi się 30-metrowym tunelem. Warto zaznaczyć, że jest w nim dosyć mrocznie i wilgotno.   

W drugiej części znajduje się Muzeum II wojny światowej.

Jest to jedyne w Europie muzeum poświęcone frontowi wschodniemu.

Możemy tam obejrzeć m.in. największą na świecie (24 m2) makietę bitwy pod Kurskiem, a także niewiele mniejszą (16 m2) makietę bitwy pod Stalingradem.

Mamy możliwość wejścia do środka repliki 25-metrowego okrętu podwodnego, w której możemy przekonać się, jak wyglądało codzienne życie na U-Boocie.

Duże wrażenie zrobiły na mnie prototypy tajnych broń III Rzeszy. Trzeba przyznać, że niemieccy konstruktorzy mieli niesamowitą wyobraźnię.

Koniecznie zwróćcie uwagę na replikę pomieszczenia Bursztynowej Komnaty. Według jednej z hipotez Mamerki są miejscem, gdzie ukryto skarb z zamku w Królewcu.

Obok muzeum znajduje się 38-metrowa wieża widokowa. Po wdrapaniu się na nią możemy podziwiać panoramę jeziora Mamry i okolicy. 

Aby zobaczyć Strefę Quelle trzeba albo podjechać autem na sąsiedni parking lub zrobić sobie kilkuminutowy spacer. Znajdują się tam bunkry giganty.

W odróżnieniu od Wilczego Szańca, bunkry w Mamerkach nie zostały zniszczone i można je zwiedzać również w środku. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest tam ciemno i może być mokro, dlatego warto mieć ze sobą latarkę i ubranie na zmianę.

Zamach na Hitlera

Na terenie Mamerek przygotowywano zamach na Adolfa Hitlera. To właśnie na terenie kompleksu pełnił służbę płk Claus Stauffenberg, główny inicjator zamachu. W Mamerkach przechowywano materiał wybuchowy przeznaczony dla Hitlera, a także poufne dokumenty.

Informacje praktyczne

Adres: Mamerki 54.18872, 21.63844

Godziny otwarcia:

  • Październik-Marzec 11:00-15:00
  • Kwiecień-Wrzesień 9:00-19:00

Bilety: 25/25 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty w Mamerkach znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dziewięć kilometrów na północny zachód znajduje się śluza Leśniewo Górne, a dwa kilometry dalej warto zobaczyć Wieżę Bismarcka w Srokowie. 

Byliście w Mamerkach? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to