Muzeum Bursztynu w Gdańsku jest jedną z najmłodszych placówek muzealnych w tym mieście i całym województwie pomorskim.

Gdzie zaparkować

Muzeum i jego okolice znajdują się na terenie Strefy Płatnego Parkowania – Stare Miasto, która obowiązuje codziennie (w tym we wszystkie dni świąteczne) w godz. 9:00-20:00. Jeżeli oprócz muzeum planujecie np. spacer po Starym Mieście, warto parkować poza Strefą.

Trochę historii

Muzeum Bursztynu powołano w lutym 2000 r., jako odział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (obecnie Muzeum Gdańska). Przez kolejne lata kompletowano wystawę. 28 czerwca 2006 r. otwarto Muzeum w Wieży Więziennej. W lipcu 2021 r. przeniesiono jego siedzibę do Wielkiego Młyna, gdzie mieści się do dnia dzisiejszego.

Wielki Młyn wybudowali Krzyżacy w XIV w. Był największą inwestycją przemysłową ówczesnej Europy. Napędzało go aż osiemnaście kół młyńskich. Oprócz podstawowej funkcji pełnił również rolę magazynu i piekarni. Działał nieprzerwanie do końca II wojny światowej.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Placówka składa się z trzech poziomów, między którymi można przemieszczać się schodami lub windą, dlatego nawet osoby z wózkiem lub mające problemy z poruszaniem, mogą bez problemu zwiedzać muzeum. Na parterze znajdują się kasy biletowe i toalety. Można również zrobić zakupy w sklepie z bursztynowymi wyrobami, a także podziwiać największą bryłę bursztynu na świecie o masie 64,2 kg.

Na pierwszym piętrze można oglądać setki egzemplarzy bursztynu, od tych najmniejszych po takie, które wielkością przypominają bochenek chleba. Przekonamy się, że bursztyn nie zawsze ma kolor złota.

Dowiemy się także, w jaki sposób wydobywano ten cenny kruszec, a także jakie ma on właściwości.

Najciekawszym elementem tej części muzeum, jest moim zdaniem zbiór skamieniałych w żywicy zwierząt i roślin.

Możemy zobaczyć między innymi uwięzione na zawsze jaszczurki, pająki, różne owady, a także ptasie pióra, fragmenty liści i szyszek.  

Drugie piętro poświęcone jest wyrobom z bursztynu. Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, co można zrobić z tego kruszcu, to odpowiedź brzmi praktycznie wszystko.

W kolejnych gablotach zaprezentowano przedmioty tak oczywiste jak biżuteria, sztućce, statuetka Bursztynowego Słowika czy rękojeści noży, ale nie brakuje również nietypowych eksponatów.

I tak możemy się zachwycać wykonanymi z bursztynu owocami, fajkami, instrumentami muzycznymi, dewocjonaliami, a nawet meblami.  

Koniecznie zwróćcie uwagę na przepiękne szachy z końca XVII w. Wykonał je prawdopodobnie bursztynnik z Gdańska Michael Redlin. Są tylko cztery kompletne zestawy tego typu na świecie, a wartość jednego szacuje się na kilka milionów złotych.

Miłośników II wojny światowej powinna zainteresować tak zwana waza dla Stalina. Miała ona być prezentem dla dyktatora, ale na szczęście do tego nie doszło i skarb pozostał w Polsce.   

Dodam jeszcze na koniec, że oprócz tego, że muzeum warto odwiedzić dla wielu fantastycznych eksponatów, to jego lokalizacja w Wielkim Młynie jest moim zdaniem strzałem w dziesiątkę. Surowy klimat budynku, połączony z przygaszonym światłem idealnie kontrastują z doskonale podświetlonym złotem bursztynu. Wszystko to sprawia, że w mojej ocenie jest to jedno z najbardziej klimatycznych muzeów, w jakich byłem.   

Informacje praktyczne

Adres: Wielkie Młyny 16

Godziny otwarcia: Środa-Poniedziałek10:00-18:00. Wtorek nieczynne.

Bilety: 32/22 zł ulgowy. W poniedziałek wstęp wolny.

Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

600 metrów od Muzeum Bursztynu znajduje się Piwnica Romańska — oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Byliście w Muzeum Bursztynu? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to