Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które jest częścią Muzeum Narodowego w Krakowie, prezentuje najcenniejszą kolekcję sztuki Polsce.

Gdzie zaparkować

Muzeum i jego okolice znajdują się na terenie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-20:00. Jeżeli oprócz wizyty w Muzeum planujecie np. spacer po Starym Mieście, warto parkować poza Strefą lub pobliskiej Galerii Krakowskiej.

Trochę historii

Muzeum otwarto w 1876 r. Prezentowano w nim zbiory ocalałe z Muzeum Czartoryskich w Puławach, które udało się ukryć po powstaniu listopadowym. Początkowo kolekcję prezentowano w Arsenale Miejskim, a po zakupie przez Władysława Czartoryskiego tzw. klasztorku pijarskiego i trzech kamienic na rogu ulic Pijarskiej i św. Jana, w latach 1879–1901 przeprowadzono przebudowę. W jej wyniku budynki przekształcono w jednolitą budowlę pałacową. W czasie II wojny światowej znaczna część zbiorów została zniszczona lub zaginęła. Po wojnie większość eksponatów odzyskano. W 1950 roku Muzeum Czartoryskich włączono do krakowskiego Muzeum Narodowego jako jeden z jego oddziałów, a w 1991 trafiło pod zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich. W latach 2010-2019 przeprowadzono gruntowny remont muzeum.

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Wystawę można zwiedzać samodzielnie lub przewodnikiem. Istnieje również możliwość wypożyczenia audioprzewodnika w cenie 10 zł.

Muzeum podzielone jest na 21 sal ze stałą ekspozycją znajdujących się na dwóch piętrach. Zwiedzanie rozpoczynamy od zobaczenia płócien Jana Piotra Norblina, następnie przechodzimy do sal poświęconych rodzinie Czartoryskich.

Następnie możemy podziwiać sale prezentujące dzieje Polski od Jagiellonów do końca I Rzeczypospolitej. Koniecznie zwróćcie uwagę na przepiękną szkatułę pancerną po królu Auguście II.

Dalej możemy zobaczyć kolekcję sztuki sakralnej,

oraz wystawę sztuki dalekiego wschodu.

Na tej drugiej zachwyciłem się niesamowitą rzeźbą smoka.

Na wystawie „Broń i barwa” zaprezentowano historię uzbrojenia. Możemy obejrzeć różne rodzaje zbroi i broni.

W mojej ocenie jest to najpiękniejsza wystawa związana z bronią, jaką kiedykolwiek widziałem.

Muzeum gromadzi dzieła malarstwa europejskiego z XIII-XVIII w., wśród których najcenniejsze są dwa obrazy. Pierwszym z nich jest „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna z 1638 r. Jest to jeden z trzech obrazów tego niderlandzkiego malarza w naszym kraju.

Drugim dziełem jest „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Ten namalowany około 1489 r. obraz, jest jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce. Chociaż Ci z Was, którzy oglądali film „Vinci” Juliusza Machulskiego mogą mieć wątpliwości 🙂

Dodam jeszcze na koniec, że ze wszystkich muzeów, jakie do tej pory odwiedziłem w swoim życiu, Muzeum Książąt Czartoryskich najlepiej eksponuje swoje zbiory. Gra świateł w każdej sali sprawia, że jego zwiedzanie i robienie zdjęć było dla mnie najczystszą przyjemnością. 

Informacje praktyczne

Adres: Pijarska 15

Godziny otwarcia: Wtorek-Niedziela: 10.00-18.00. Ostatni zwiedzający wpuszczani są na wystawę godzinę  przed zamknięciem Muzeum.

Bilety: 60/45 zł ulgowy

Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum Książąt Czartoryskich znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Tuż obok Muzeum koniecznie zobaczcie Kościół Przemienienia Pańskiego, a trzysta pięćdziesiąt metrów dalej warto zwiedzić Rynek Podziemny.

Byliście w Muzeum Książąt Czartoryskich? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to