Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni może pochwalić się największą kolekcją uzbrojenia i wyposażenia morskiego w Polsce.

Gdzie zaparkować

Muzeum i jego okolice znajdują się na terenie Strefy Płatnego Parkowania – Śródmiejska NIEBIESKA, która obowiązuje codziennie (z wyjątkiem niektórych świąt) w godzinach 8:00-20:00.

Trochę historii

Początki muzeum sięgają 1945 r., kiedy to w Gdyni zorganizowano wystawę Obrona Wybrzeża w 1939 roku. W styczniu 1947 r. Muzeum Wojska Polskiego zorganizowało w Warszawie wystawę prezentującą tradycje Polskiej Marynarki Wojennej, a w kwietniu tego roku powstał Oddział Historyczny Sztabu Głównego Marynarki Wojennej, koordynujący gromadzenie morskich pamiątek. W 1952 r. w Warszawie otwarto wystawę Marynarka Wojenna w służbie Ojczyzny, w służbie pokoju, która cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że Dowództwo Marynarki Wojennej postanowiło zorganizować stałą ekspozycję. 28 czerwca 1953 r. powstało Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni z siedzibą w starej willi obok plaży. Ze względu na zły stan techniczny budynku, w maju 1969 r. zamknięto ten obiekt. Rok później przygotowano doraźną ekspozycję, w budynku dawnego kina przy Klubie Marynarki Wojennej. 28 listopada 2012 r. otwarto nową siedzibę muzeum w gmachu współdzielonym z Muzeum Miasta Gdyni.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum składa się z kilku wystaw. Na parterze znajduje się Zbrojownia, na której zaprezentowano oryginalne elementy uzbrojenia okrętowego używanego w XX w.

Możemy tutaj zobaczyć armaty i działka przeciwlotnicze, torpedy i miny morskie, bombotorpedy i pociski rakietowe

Duże wrażenie zrobiło na mnie oryginalne koło ratunkowe uratowane z zatopionego we wrześniu 1939 r. ORP Gryf.

Pierwszą wystawą, którą możemy podziwiać na pierwszym piętrze, jest Mamy rozkaz się utrzymać, na której pokazano początki polskiej marynarki wojennej, którą w 1918 r. utworzyli Polacy z flot byłych państw zaborczych. Na wystawie możemy obejrzeć pamiątki po twórcach Marynarki, a także kolekcję modeli okrętów.   

Drugą wystawą na pierwszym piętrze jest ORP Błyskawica – wierny okręt. Zaprezentowano tutaj historię tego jednego z najbardziej znanych polskich okrętów.  Możemy tutaj zobaczyć przedmioty codziennego użytku i odznaczenie bojowe marynarzy, mundury, broń i inne pamiątki z Błyskawicy.

Na ostatnim piętrze pokazano wystawę W świecie dawnych żaglowców. Możemy na niej podziwiać modele statków od późnego średniowiecza, po drugą połowę XIX w. Na zwiedzających czeka między innymi Santa Maria Krzysztofa Kolumba, Piotr z Gdańska, którego załoga w morskim starciu zdobyła i ofiarowała gdańskiemu kościołowi słynny obraz Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, czy też brytyjski okręt liniowy Sovereign of the Seas z XVII w.

Całość uzupełniają oryginalne elementy uzbrojenia i stosowane w dawnej żegludze przyrządy nawigacyjne.

Na zewnątrz możemy oglądać Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego. Zaprezentowano tu głównie maszyny z okresu II wojny światowej, takie jak samoloty, śmigłowce, armaty, miny i torpedy. Wielbiciele tego typu sprzętu będą na pewno zachwyceni.

Informacje praktyczne

Adres: Zawiszy Czarnego 1B, 81-374 Gdynia

Godziny otwarcia: Wtorek-Niedziela:

  • Październik-Luty: 10:00-16:00
  • Marzec-Kwiecień: 10:00-17:00
  • Maj-Wrzesień: 10:00-18:00

Poniedziałki nieczynne.

Bilety: 30/19 zł ulgowy. W niedzielę wstęp bezpłatny.

Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić statek-muzeum Dar Pomorza i Muzeum Emigracji w Gdyni.

Byliście w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to