Muzeum Narodowe w Warszawie to największe muzeum w mieście i jedno z największych w Polsce.

Gdzie zaparkować

W centrum miasta wyznaczono Strefę Płatnego Parkowania. Opłaty za parkowanie obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 20:00. W weekendy możemy bezpłatnie zaparkować na jednym z pobliskich parkingów. Do Muzeum można też wygodnie dojechać komunikacją miejską (przystanek: Muzeum Narodowe).

Trochę historii

Muzeum powstało jako Muzeum Sztuk Pięknych w 1862 r. i jest jednym z najstarszych muzeów w naszym kraju. Swoją pierwszą siedzibę współdzieliło razem ze Szkołą Sztuk Pięknych. W 1916 r. instytucję przejęło miasto, a dotychczasową nazwę zastąpiono nową – Muzeum Narodowe. Obecną siedzibę w stylu modernistycznym wybudowano latach 1927–1938, według projektu Tadeusza Tołwińskiego, a w latach 1964–1972 rozbudowano ją na podstawie projektu Karola Golawskiego i Stefana Kozińskiego. Obecnie oprócz Gmachu Głównego, Muzeum obejmuje cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Muzeum Narodowe w Warszawie

W Muzeum znajduje się około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Możemy je podziwiać w sześciu galeriach stałych umieszczonych na trzech piętrach, między którymi możemy poruszać się schodami lub windą. Muzeum jest w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Galeria Sztuki Starożytnej

Na wystawie możemy zobaczyć zbiory sztuki pochodzące ze starożytnego Egiptu, Bliskiego Wschodu oraz starożytnych Grecji i Rzymu.

W kolejnych gablotach zaprezentowano między innymi mumie egipskie, sarkofagi, oraz wyposażenie grobowców.

Możemy również podziwiać monety, pieczęcie, ceramikę, elementy uzbrojenia i rzeźby.

Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego

W galerii zaprezentowano przedmioty pochodzące z wyprawy archeologicznej kierowanej przez profesora Kazimierza Michałowskiego, która w latach 1961–1964 pracowała w Faras w północnym Sudanie, tuż przy granicy z Egiptem.

Możemy na niej podziwiać ponad 60 dzieł zespołu malowideł pochodzących z katedry w Faras, co sprawia, że jest to największa wystawa zabytków kultury nubijskiej w Europie.

Na wystawie możemy również oglądać kamienne części wystroju kościoła, elementy architektoniczne oraz ceramikę.

Galeria Sztuki Średniowiecznej

Wystawa prezentuje najbogatszą kolekcję zbiorów sztuki średniowiecznej w Polsce. Eksponaty pochodzą z kilku regionów Polski, a także z zachodu Europy: ze Śląska, Małopolski, Wielkopolski, Kujaw, Gdańska i regionu północnohanzeatyckiego.  

Dzieła pierwotnie przeznaczone były niemal wyłącznie do kościołów. Zwiedzając wystawę, warto zwrócić uwagę na przepiękne gotyckie rzeźby takie jak Pieta z Lubiąża i krucyfiks z kościoła Bożego Ciała we Wrocławiu, wspaniały ołtarz z Pruszcza Gdańskiego czy też na monumentalne tryptyki.

Koniecznie przyjrzyjcie się również rzeźbie Chrystusa Frasobliwego autorstwa nieznanego rzeźbiarza. Widzieliście kiedyś Chrystusa z krótkimi włosami? Ja nigdy.

Galeria Sztuki XIX Wieku

Na pierwszym piętrze możemy zobaczyć najciekawszą w mojej ocenie część Muzeum.

W Galerii Sztuki XIX Wieku zaprezentowano kilkaset obrazów i rzeźb najwybitniejszych polskich artystów, ale także francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, holenderskich i fińskich.

Na ekspozycji możemy podziwiać obrazy między innymi Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Anny Bilińskej czy Stanisława Wyspiańskiego.

Muszę przyznać, że oglądanie w jednym miejscu tak dużej ilości arcydzieł polskiego malarstwa, było dla mnie ogromnym przeżyciem.

Gabinet Fotografii

Muzeum przechowuje kolekcję fotografii z XIX i początków XX wieku. Wśród nich znajdują się dagerotypy, odbitki na papierach fotograficznych, szklane negatywy i unikatowe prace wykonane w technikach szlachetnych.

Ze względu na to, że są to obiekty bardzo wrażliwe i nie mogą być długo eksponowane, ich wystawy są cyklicznie wymieniane. 

Galeria Wzornictwa Polskiego

Wystawa prezentuje najważniejsze zjawiska w polskim wzornictwie od początku XX wieku po czasy współczesne. Możemy podziwiać zabawki, radia, telewizory, tkaniny i meble, w tym kultową meblościankę.

Galeria Sztuki Dawnej

Drugie piętro zajmuje Galeria Sztuki Dawnej. Podzielono ją na trzy działy: Kultura dworska, Religia i wiara w kościele i w domu oraz Miasto. W pierwszym możemy zobaczyć bogato zdobione meble, tkaniny, naczynia szklane, porcelanę, fajans, a także obrazy i rzeźby.

Drugi prezentuje naczynia do przechowywania hostii, krucyfiksy, modlitewniki inne przedmioty związane z kultem religijnym.  

W dziale Miasto możemy obejrzeć okazy rzemiosła artystycznego (porcelana, złotnictwo i szkło), obrazy i rzeźby.

Informacje praktyczne

Adres: Aleje Jerozolimskie 3

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałki: Nieczynne
  • Wtorek-Czwartek i Sobota-Niedziela: 10:00-18:00
  • Piątek: 10:00-20:00

Bilety: 20/10 zł ulgowy. Dzieci do 7. roku życia zwiedzają bezpłatnie. We wtorki wstęp do Muzeum na ekspozycje stałe jest bezpłatny. W piątki od godziny 17:00 obowiązuje zniżka 50% na bilety wstępu.

Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum Narodowym w Warszawie znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Niecałe dwa kilometry od Muzeum znajdują się Łazienki Królewskie.

Byliście w Muzeum Narodowym w Warszawie? Zapraszam do komentowania.

Dziękujemy Muzeum Narodowemu w Warszawie za gościnę.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to