Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju swoją siedzibę ma w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym.

Gdzie zaparkować

Bezpłatny parking znajduje po drugiej stronie ulicy.

Trochę historii

Pierwsza papiernia w Dusznikach powstała przed 1562 r. Na początku XVII w. uległa częściowemu zniszczeniu w czasie powodzi. W kolejnych latach była sukcesywnie odbudowywana. Dziś mieści się tu muzeum. Czas świetności dusznickiej papierni związany jest z rodziną Hellerów, którzy rozbudowali ją o kolejne budynki i unowocześnili produkcję. W 1750 r. otrzymali dziedziczny tytuł „papierników królewskich. Na wytwarzanym w Dusznikach papierze pisali między innymi władcy Polski, Czech i Prus. W 1822 r. zakład odsprzedano rodzinie Wiehrów, w której rękach pozostał do 1939 r. Choć produkcję papieru podtrzymywano do XX w., to z powodu rozwoju maszynowej techniki produkcji papieru młyn stopniowo podupadał. Ostatni właściciel Carl Wiehr przekazał papiernię  miastu w 1939 r. z ideą przekształcenia zespołu w muzeum.

Po II wojnie światowej budynek młyna popadał w coraz większą ruinę. Dopiero w 1962 r. rozpoczęto remont przywracający jego dawny blask. 26 lipca 1968 r. otwarto w młynie Muzeum Papiernictwa.  W 1971 r. uruchomiono pokazową produkcję papieru czerpanego, która trwa do dnia dzisiejszego. W wyniku powodzi w nocy 22/23 lipca 1998 r. Muzeum poniosło ogromne straty. Remonty popowodziowe zakończono dopiero w 2003 r.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Zwiedzanie Muzeum rozpoczynamy od holu, w którym znajduje się kasa. Na ścianach z kolei możemy podziwiać portrety dawnych właścicieli papierni.

Następnie przechodzimy do sali poświęconej Historii papiernictwa światowego.

Możemy tutaj dowiedzieć się na czym pisano przed wynalezieniem papieru, poznamy Cai Luna – cesarskiego dygnitarza uznawanego za wynalazcę papieru, uzyskamy informacje jak ten wynalazek rozprzestrzeniał się po świecie, dowiemy się do czego przy produkcji papieru używano szmat i racic baranich, a także do czego służyły sita welinowe.

W pomieszczeniu poświęconemu Papiernictwu polskiemu i śląskiemu zaprezentowano rozwój papiernictwa w naszym kraju.

W kolejnej sali przedstawiono Dzieje dusznickiego młyna papierniczego. Możemy tu poczytać o jego historii, oraz obejrzeć zdjęcia i obrazy związane z zakładem.

Dalej przechodzimy do pomieszczenia prezentującego Historię techniki i technologii papiernictwa. Możemy tutaj zobaczyć maszyny używane do produkcji papieru i do badania jego właściwości, oraz przykłady znaków wodnych.

Ostania sala poświęcona jest Przetwórstwu papierniczemu. Możemy tu obejrzeć maszyny używane do tego celu, a także przykłady rzeczy, które można wykonać z papieru.

Największą atrakcją tego pomieszczenia jest tak zwany papier słoniowy. W 50% powstaje on z makulatury a w 50% z odchodów słonia 🙂 Dostarczycielami tego cennego materiału są słonie z wrocławskiego zoo. Arkusz takiego papieru można kupić w muzealnym sklepiku za kilka złotych. My oczywiście to zrobiliśmy 🙂 Zapewniam Was, że nie ma on żadnego nieprzyjemnego zapachu.

Następnie przechodzimy na pierwsze piętro, gdzie oprócz wystaw czasowych i wystaw związanych ze sztuką papieru, koniecznie trzeba zobaczyć dwa pomieszczenia.

To Sala Józefa i Sala pod kopułą. Zdobią je przepiękne polichromie z motywami roślinnymi i scenami rodzajowymi. Pochodzą prawdopodobnie z XVII i XVIII w. Jedna z nich przedstawia kuszenie biblijnego Józefa przez żonę Putyfara. Ma to być aluzja do właściciela papierni Josepha Ossendorfa i sugerować, że był on człowiekiem nie ulegającym pokusom.

Zwiedzanie kończymy schodząc na najniższy poziom młyna, gdzie mieści się działająca do dnia dzisiejszego czerpalnia papieru. Tam nie tylko możemy obejrzeć zakład, ale także wziąć udział w warsztatach rękodzieła papierniczego, do czego bardzo mocno Was zachęcam.

Na sam koniec warto jeszcze wyjść na dziedziniec, gdzie możemy obejrzeć wystawę maszyn, a także zrobić zakupy w sklepiku z pamiątkami.

Warsztaty rękodzieła papierniczego

Warsztaty odbywają się o pełnych godzinach. Prowadzone są w grupach liczących maksymalnie siedem osób.

Najpierw pani prowadząca zrobiła nam krótkie szkolenie, w jaki sposób będziemy wytwarzać papier. Następnie każdy z nas wykonał po trzy kartki. Jak widać na zdjęciu, nawet nasza Zuzia nie miała z tym większego problemu.

Na koniec prowadząca wycisnęła na prasie nasz papier i każdy z nas otrzymał swoje kartki, które oczywiście mogliśmy zabrać do domu.

Muszę przyznać, że warsztaty rękodzieła papierniczego to pierwszorzędna zabawa, w czasie której bawiliśmy się doskonale.

Informacje praktyczne

Adres: Kłodzka 42, 57-340 Duszniki-Zdrój

Godziny otwarcia: 

  • Listopad-Kwiecień: Wtorek-Niedziela 9:00-15:00 (Z wyjątkiem ferii zimowych – 9:00-18:00)
  • Maj-Sierpień: Poniedziałek-Sobota 9:00-18:00, Niedziela 9:00-16:00
  • Wrzesień-Październik: Poniedziałek-Sobota 9:00-17:00, Niedziela 9:00-16:00

Bilety: 

  • Zwiedzanie Muzeum: 29/22 zł ulgowy. Dzieci do lat 7 zwiedzają bezpłatnie.
  • Warsztaty rękodzieła papierniczego: 23 zł za osobę.

Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju znajdziecie TUTAJ.

Od lewej trzy kartki papieru wykonane przez Mikołaja, po prawej papier słoniowy 🙂

Co warto zobaczyć w pobliżu

W okolicy warto odwiedzić Skalne Grzyby i Skalną Czaszkę.

Byliście w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju? Zapraszam do komentowania.

Dziękujemy Muzeum Papiernictwa za gościnę.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to