Muzeum Poczty Polskiej to jedno z tych miejsc, które powinno zobaczyć się w czasie zwiedzania Gdańska.
Gdzie zaparkować?
Muzeum i jego okolice znajdują się na terenie Strefy Płatnego Parkowania – Stare Miasto, która obowiązuje codziennie (w tym we wszystkie dni świąteczne) w godz. 9:00-20:00. Jeżeli oprócz muzeum planujecie np. spacer po Starym Mieście, warto parkować poza Strefą.
Trochę historii
Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku, funkcjonowała w latach 1920–1939.
Pierwszego września 1939 roku około godziny 4:45, równocześnie z atakiem na Westerplatte, Niemcy przy użyciu artylerii i broni maszynowej zaatakowali placówkę mieszczącą się przy placu Heweliusza. Atak nie powiódł się, gdyż napastnicy zostali zatrzymani silnym ogniem, w tym z broni maszynowej oraz obrzuceni granatami. Drugi atak, już za pomocą dział i wozów pancernych, również został odparty. O godzinie 17:15 Niemcy rozpoczęli kolejny atak, poprzedzony detonacją materiałów wybuchowych i ostrzałem artyleryjskim. Zdobyli część gmachu, ale pocztowcy kontynuowali walkę, chroniąc się przed ostrzałem w piwnicach. Wtedy napastnicy podjęli decyzję o podpaleniu budynku miotaczami ognia oraz benzyną wpompowaną motopompą. Po 14-godzinnej obronie bohaterscy pocztowcy przerwali walkę. Pierwsi dwaj obrońcy, którzy opuścili budynek, zostali zabici na miejscu. Kilkunastu ciężko rannych przewieziono do szpitali. Pozostali zostali uwięzieni. Jedynie czterej zdołali się ukryć. W walce śmierć poniosło 8 obrońców Poczty. W wyniku ran, głównie ciężkich oparzeń, zmarło 6 osób. 29 września 1939 roku niemiecki sąd polowy skazał 38 wziętych do niewoli pocztowców na śmierć. Zostali rozstrzelani 5 października.
Po wojnie w budynku mieściło się technikum telekomunikacyjne, a w 1979 powstało w nim Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i było wówczas oddziałem Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Od 2003 roku Muzeum Poczty jest Oddziałem Muzeum Gdańska.
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
Przed wejściem do budynku znajduje się Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, odsłonięty 1 września 1979.
Muzeum składa się z kilku pomieszczeń. Zaraz przy wejściu znajduje się kasa, gdzie kupuje się bilety i ewentualne pamiątki. Zwiedzanie w towarzystwie przewodnika rozpoczynamy od sali głównej. Na początek możemy zobaczyć zabytkową centralę telefoniczną, replikę munduru pocztowca (Mikołajowi wielką frajdę sprawiła możliwość przymierzenia czapki) i replikę niemieckiej armaty polowej, która ostrzeliwała pocztę 1 września 1939 roku.
Dalej oglądamy gabloty, w których znajdują się informacje na temat obrońców poczty, a także opisane są dzieje Poczty Polskiej w Gdańsku. Na samym końcu tego pomieszczenia znajduje się ekspozycja, która zrobiła na nas największe wrażenie. Zaprezentowano na niej przedmioty wydobyte podczas ekshumacji ciał pocztowców w 1991 roku, takie jak okulary, obrączki i przede wszystkim częściowo odstrzelony guzik z polskim orłem. Również bardzo trudno przejść obojętnie obok skrzynki pocztowej z widocznymi śladami po kulach.
W pokoju naczelnika możemy przenieść się do czasów dwudziestolecia międzywojennego.
Znajduje się w nim biurko zapełnione przyborami kancelaryjnymi, zabytkowy telegraf Hughes’a, niemiecka skrzynka pocztowa, a także mała kolekcja znaczków z napisem Port Gdańsk.
Sala Polonii Gdańsk poświęcona jest działalności sportowej, kulturalnej i oświatowej Polaków w Wolnym Mieście.
W ostatniej części zwanej korytarzem, możemy obejrzeć książki o tematyce związanej z obroną poczty, medale i odznaczenia przyznane obrońcom, a także zdjęcia z filmu „Wolne miasto”.
Wystawa zrobiła na nas bardzo duże wrażenie, ale nasze zwiedzanie nie byłoby tak przyjemne, gdyby nie przewodnik, Pan Aleksander. Humor, świetne podejście do dzieci, a przede wszystkim ogromna wiedza i pasja, z jaką opowiadał sprawiły, że wizyta w Muzeum była dla nas dużą przyjemnością. Świetną robotę wykonywał również pan strażnik, który niemal cały czas zabawiał dwuletnią wtedy Zuzę, co zwiększyło komfort naszego zwiedzania.
Informacje praktyczne
Adres: plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2
Godziny otwarcia: Środa – poniedziałek 10:00-16:00. Wtorek zamknięte.
Bilety: 15 zł/8 zł. W poniedziałek wstęp wolny.
Wszystkie informacje na temat Muzeum znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Kilometr od Muzeum znajduje się Stocznia Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności.
Byliście w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂
1 Comment