Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie prezentuje historię polskich Żydów na przestrzeni wieków.
Gdzie zaparkować
Muzeum znajduje się na terenie Strefy Płatnego Parkowania. Opłaty za parkowanie obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 20:00. W weekendy możemy bezpłatnie zaparkować na jednym z pobliskich parkingów.
Trochę historii
Pomysł budowy muzeum zrodził się w 1993 r. wśród osób związanych ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Niedługo później powołano Międzynarodowy Honorowy Komitet, w skład którego weszli między innymi Władysław Bartoszewski, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Edelman, Bronisław Geremek i Andrzej Wajda. 17 kwietnia 1997 r. Miasto Stołeczne Warszawa przekazało działkę z przeznaczeniem na budowę muzeum. Budynek muzeum wzniesiono w latach 2009–2013 według projektu zespołu fińskich architektów pod kierownictwem Rainera Mahlamäkiego. Muzeum POLIN uroczyście otwarto 19 kwietnia 2013 r.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Wystawa stała zatytułowana „1000 lat historii Żydów polskich” znajduje się w podziemiach budynku muzeum. Jej łączna powierzchnia wynosi około 4,2 tysiące m2.
Ekspozycję podzielono na osiem galerii. Zwiedzanie rozpoczynamy od galerii Las. Dowiemy się z niej kiedy i w jaki sposób pierwsi Żydzi pojawili się na polskich ziemiach, a także skąd wzięła się nazwa Polin.
W części Pierwsze spotkania (960–1500) możemy zobaczyć między innymi mapę, na której zaznaczono ok. 100 polskich miast, które już w 1500 r. zamieszkiwali Żydzi.
Galeria Paradisus Iudaeorum (1569–1648) prezentuje losy polskich Żydów w latach 1569-1648 uznawanych za złoty wiek społeczności żydowskiej w Polsce.
Miasteczko (1648–1772) to moja ulubiona część wystawy. Możemy na niej obejrzeć rekonstrukcje żydowskiego targu, gospody i domu (z obowiązkową mezuzą na futrynie).
Największe wrażenie robi jednak rekonstrukcja sklepienia drewnianej XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca na Ukrainie, która uległa zniszczeniu w czasie obu wojen światowych.
Okres Polski pod zaborami prezentuje galeria Wyzwania nowoczesności (1772–1914). Rozpoczyna ją robiąca niesamowite wrażenie sala z pustym fotelem tronowym polskiego króla, na który z ogromnych obrazów patrzą władcy państw zaborczych: Franciszek II Habsburg, Fryderyk Wilhelm II Pruski i Katarzyna II Wielka. Dalej możemy zobaczyć, jak wyglądało żydowskie wesele. Odtworzono również poczekalnię dworca kolejowego, która symbolizuje rewolucję w transporcie ludzi i towarów.
Część Na żydowskiej ulicy (1918–1939) poświecono okresowi II Rzeczypospolitej,drugiemu okresowi świetności polskich Żydów. Możemy na niej poczuć atmosferę przedwojennej Warszawy, spacerując jedną z ulic żydowskiej dzielnicy, zaglądając do kina, szkoły, kawiarni, a także poznając historię politycznej działalności Żydów w Polsce.
Galeria Zagłada (1939–1945) to z kolei najbardziej wstrząsający fragment wystawy. Zaprezentowano na niej grozę Holokaustu, ze szczególnym naciskiem na getto w Warszawie.
Ogromne wrażenie zrobiły na mnie klucze żydowskich mieszkańców Jedwabnego wydobyte w trakcie ekshumacji ofiar mordu.
W części Powojnie (od 1944) możemy zapoznać się losami polskich Żydów od momentu wyzwolenia naszego kraju po czasy współczesne. Przedstawiono w niej rozterki ocalałych z Holokaustu, którzy z powodu antysemityzmu i licznych pogromów zastanawiali się, czy pozostać w Polsce. Na wystawie opisano również wydarzenia z marca 1968 r., które doprowadziły do wyjazdu większości z tych osób, które zdecydowały się na pozostanie w naszym kraju po wojnie.
W ostatniej galerii zatytułowanej Dziedzictwo (od 2021) przedstawiono kulturowy dorobek 26 postaci pochodzenia żydowskiego, reprezentujących różne obszary twórczości i działalności, między innymi literaturę, muzykę czy politykę.
Pomnik Bohaterów Getta
Naprzeciwko wejścia do muzeum znajduje się pomnik Bohaterów Getta, upamiętniający mieszkańców warszawskiego getta. Odsłonięto go 19 kwietnia 1948 r., w 5. rocznicę wybuchu powstania w getcie. Jego autorem jest Natan Rapoport, który stworzył go według projektu Leona Marka Suzina.
Informacje praktyczne
Adres: Mordechaja Anielewicza 6 Warszawa
Godziny otwarcia:
- Poniedziałek, Środa-Piątek, Niedziela: 10:00-18:00
- Sobota: 10:00-20:00
- Wtorek: Nieczynne
Bilety: 45/35 zł. Dla dzieci i młodzieży uczącej się między 7 a 18 rokiem życia obowiązuje bilet „Muzeum na złotówkę”: 2 zł. W czwartki wstęp na wystawy jest bezpłatne.
Wszystkie informacje na temat wizyty w Muzeum POLIN znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
W okolicy warto odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Pawiak.
Byliście w Muzeum POLIN? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂