Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to jeden z najlepiej zachowanych zespołów parkowo-pałacowych w Europie.

Gdzie zaparkować

Samochód możemy zaparkować na parkingu obok muzeum. Opłata za postój wynosi 15 zł.

Trochę historii

Pałac wybudowano dla rodziny Bielińskich w latach 1736–1742 według projektu włoskiego architekta Józefa II Fontany. Między 1799 r. a 1944 r. majątek należał do rodziny Zamoyskich. W latach 1897-1914 pałac przebudowano i rozbudowano. Zamoyscy w obawie przed zbliżającym się frontem opuścili Kozłówkę w lipcu 1944 r., zabierając ze sobą najcenniejsze dzieła sztuki. 20 lipca 1944 Armia Czerwona przejęła pałac i przez pewien czas służył on jako kwatera dowódcy. W listopadzie majątek przejęło państwo na mocy dekretu o reformie rolnej. 4 listopada 1944 r. w pałacu utworzono Państwowe Muzeum Narodowe w Kozłówce, pierwsze polskie muzeum na ziemiach wyzwolonych spod okupacji niemieckiej. Za zgodą rodziny Zamoyskich w 1992 r. placówka zmienia nazwę na Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Od 2007 r. zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce uznany jest za Pomnik Historii.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum obejmuje kilka ekspozycji. Możemy je zwiedzić kompleksowo, lub wybierając wybraną wystawę.

Galeria Sztuki Socrealizmu w Kozłówce

W latach 1955–1977 w Kozłówce funkcjonowała Centralna Składnica Muzealna, do której przekazywano liczne dzieła socrealistyczne. W 1994 r. otwarto tu pierwszą w Europie galerię, prezentującą sztukę PRL-u.

Na wystawie możemy oglądać obrazy, rzeźby, a także monety i banknoty z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W trakcie zwiedzania towarzyszą nam utwory muzyczne z tamtego okresu oraz fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej.

Przed galerią znajduje się plenerowa ekspozycja, na której możemy podziwiać monumenty z okresu PRL. Możemy zobaczyć m.in. pomniki Włodzimierza Lenina z Poronina, Juliana Marchlewskiego z Włocławka, Bolesława Bieruta z Lublina i Karola Świerczewskiego z Warszawy.

Powozownia w Kozłówce

Naprzeciwko Galerii Sztuki Socrealizmu, w XVIII-wiecznym budynku, który dawniej pełnił funkcję stajni, znajduje się Powozownia. Możemy w niej oglądać bryczki, powozy i karety z XIX i XX w. Na wystawie zaprezentowano również uprzęże, siodła i latarnie powozowe.  

Pałac Zamoyskich w Kozłówce

We wnętrzach pałacu zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX w.

Kolejno zwiedzamy sień, zdobioną sztukateriami klatkę schodową, gabinet i sypialnię Hrabiego Konstantego Zamoyskiego, pierwszą łazienkę, Salon Mały, sypialnię Hrabiny, Salon Czerwony i Biały, gabinet i sypialnię Hrabiego Adama Zamoyskiego, Pokój Egzotyczny, drugą łazienkę, Pokój Kredensowy, jadalnię, oraz bibliotekę.

Każde z pomieszczeń robi niesamowite wrażenie. Meble, piece kaflowe, obrazy, zegary, zastawy stołowe i inne rzeczy codziennego użytku naprawdę mogą oczarować nawet najbardziej wymagającego turystę.

Kaplica pałacowa pw. Zwiastowania NMP w Kozłówce

Kaplicę wzniesiono w latach 1903-1909. Za wystrój wnętrza odpowiada warszawski architekt Jan Heurich młodszy, który wzorował się na kaplicy królewskiej w Wersalu.

Pomimo niedużych rozmiarów, świątynia zachwyca wystrojem. Uwagę zwracają bogate sztukaterie z warsztatu Niwińskiego z Warszawy.

Ołtarz główny odlała paryska firma Le Val d’Osne.

Organy wykonała w 1907 r. niemiecka firma Eberharda Friedricha Walckera z Ludwigsburga.

Na jednej ze ścian możemy zobaczyć wykonaną z białego marmuru kopię nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, pochowanej w kościele Santa Croce we Florencji. Jego autorem jest włoski rzeźbiarz Raffaello Romanelli.

W kaplicy okazjonalnie oprawiane są msze święte, a także udzielane są śluby i chrzty.

Obok świątyni możemy podziwiać wystawę „Ksiądz Stefan Wyszyński w Kozłówce 1940–1941”. Upamiętnia ona pobyt prymasa w Kozłówce, który w czasie okupacji niemieckiej przebywał w tej wsi od 1 sierpnia 1940 do 1 września 1941 roku.

Park pałacowy w Kozłówce

Wygląd parku zmieniał się wraz z modą, jaka obowiązywała w danej epoce. Po II wojnie światowej ogród popadł w ruinę. Dopiero w 1960 r. Gerard Ciołek i Stanisław Miłoszowski rozpoczęli prace przywracające dawną świetność parku. Ich celem było odtworzenie najstarszego układu ogrodowego, z uwzględnieniem neobarokowych elementów z przełomu XIX i XX w.

Na terenie parku możemy podziwiać aż siedem pomników przyrody. Są to dęby, wiązy, buk oraz platan. Możemy również zobaczyć grób Marii Zamoyskiej oraz jej męża Adama, a także pomnik z 1930 r. skrywający prochy żołnierzy napoleońskich zmarłych w kampanii 1812 r.

Spacerując parkowymi alejkami, na pewno traficie na swobodnie przechadzające się pawie.

Informacje praktyczne

Adres: Kozłówka 3, 21-132

Godziny otwarcia w 2023 r.: 

Do 29 października 2023 

  • Poniedziałek: Nieczynne
  • Wtorek-Niedziela: 10:00-16:00

30 października – 15 grudnia 2023 

  • Poniedziałek: Nieczynne
  • Wtorek-Niedziela: 10:00-15:00

Bilety: 

  • Pałac: 40/30 zł ulgowy. W środę zwiedzanie bezpłatne.
  • Galeria Sztuki Socrealizmu: 25/20 zł ulgowy.
  • Powozownia: 14/10 zł ulgowy.
  • Bilet wstępu na wszystkie wystawy: 56/42 zł ulgowy.

Wszystkie informacje na temat wizyty w muzeum znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dziesięć kilometrów na wschód położony jest Lubartów.

Byliście w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to