Ogród Saski w Lublinie jest najstarszym, a zarazem najbardziej znanym parkiem w Lublinie.

Gdzie zaparkować

Ulice otaczające Ogród leżą w granicach Strefy Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Jeżeli chcemy zaparkować bezpłatnie, trzeba poszukać miejsca na bardziej oddalonych ulicach.

Trochę historii

Ogród założono w 1837 r. według projektu inżyniera Feliksa Bieczyńskiego w stylu angielskim. Od 1860 r. zaczęto go nazywać Saskim na wzór warszawskiego. Pod koniec XIX w. wokół parku zbudowano murowane ogrodzenie, domek odźwiernego, a także utworzono sadzawkę przy wejściu głównym. Wówczas Ogród zaczęto zamykać na noc, a porządku pilnował odźwierny. Na początku XX w. pod presją mieszkańców park stał się ogólnie dostępny. Po II wojnie światowej rozebrano ogrodzenie i bramę wejściową. W latach 2012-2013 przeprowadzono gruntowną rewitalizację Ogrodu. 

Ogród Saski w Lublinie

Park zajmuje powierzchnię około 13 hektarów. Spacerując jego alejkami, co chwila natrafimy na różne atrakcje.

Wchodząc głównym wejściem od ulicy Krakowskie Przedmieście, od razu rzuca nam się w oczy staw.

Kiedyś zamieszkiwały go łabędzie, obecnie jego głównymi lokatorami są kaczki. Nad stawem przerzucony jest mostek, na którego barierkach zakochani wieszają kłódki ze swoimi inicjałami.

Trochę dalej znajduje się zegar słoneczny. Zbudowano go w 1848 r. według projektu Dawida i Douglasa Baird. Cyfry wykonano z bukszpanu, a wskazówkę z pozłacanego żelaza. Niestety w 1994 r. włócznia została zniszczona. Odrestaurowano go na początku XXI w.

Tuż obok możemy zobaczyć ośmioboczną fontannę wybudowaną w 1930 r.

Po remoncie parku w latach 2012-2013 w Ogrodzie pojawiły się pawie. Na co dzień mieszkają w przestronnej klatce, a co jakiś czas wypuszczane są luzem pod czujnym okiem ich opiekuna.

Dalej znajduje się przestronny i naprawdę ciekawie wyposażony plac zabaw. W pobliżu stoi pomnik upamiętniający datę założenia parku. Postawiono go w 1887 r.

Chyba najbardziej znaną atrakcją Ogrodu Saskiego w Lublinie jest Muszla Koncertowa. Wybudowano ją w latach 60. XX w. 21 sierpnia 2021 roku  otrzymała imię Romualda Lipko. W sezonie odbywają się w niej liczne wydarzenia.

Na obrzeżach parku, naprzeciwko Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znajduje się  nasyp z Kapliczką Bożej Męki. Powstała w 1736 roku dla upamiętnienia zarazy morowej, jaka nawiedziła Lublin w XVII w. Badania archeologiczne wykazały, że jest wielce prawdopodobnym, że pagórek pod Kapliczką został usypany na terenach dawnego cmentarza cholerycznego.

Informacje praktyczne

Adres: Aleje Racławickie 14

Godziny otwarcia: Czynne całą dobę

Bilety: Wejście jest bezpłatne

Co warto zobaczyć w pobliżu

Półtora kilometra od Ogrodu Saskiego znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina.

Byliście w Parku Saskim? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to