Opatów jest jednym z najstarszych polskich miast. Podróżując po województwie świętokrzyskim, zdecydowanie warto odwiedzić tę miejscowość.
Trochę historii
Początki osadnictwa w Opatowie sięgają X w. Wtedy to powstał gród położony prawdopodobnie w okolicach dzisiejszego klasztoru Bernardynów noszący nazwę „Żmigród”. Nazwa Opatów pojawia się po raz pierwszy w 1189 r. W 1241 r. osada doznała poważnych zniszczeć w czasie najazdu Tatarów. Opatów uzyskał prawa miejskie w 1282 r. W 1502 r. Opatów wraz z okolicznymi wsiami nabył kanclerz Krzysztof Szydłowiecki, pod którego rządami miasto przeżyło dynamiczny rozwój. Kolejnymi właścicielami Opatowa były rodziny Tarnowskich, Ostrogskich, Radziwiłłów, Lubomirskich i Potockich. Wojny, pożary i epidemie w XVII i XVIII doprowadziły do stopniowego upadku miasta. Po trzecim rozbiorze Polski Opatów znalazł się w zaborze austriackim, następnie stał się częścią Księstwa Warszawskiego, a po porażce Napoleona miasto włączono do Królestwa Polskiego. Po odzyskaniu niepodległości, Opatów znalazł się w granicach Polski. W czasie II wojny światowej hitlerowcy wymordowali blisko połowę ludności miasta.
Gdzie zaparkować w Opatowie
Najlepiej zaparkować na bezpłatnym parkingu przy ulicy Jana Kilińskiego, tuż obok Bramy Warszawskiej. Na Rynku, a także na przylegających do niego uliczkach wyznaczono Strefę Płatnego Parkowania. Opłaty za parkowanie obowiązują w dni robocze w godz. od 7 do 17.
Punkt Informacji Turystycznej w Opatowie
Plac Obrońców Pokoju 34.
Atrakcje Opatowa
Opatów jest bardzo przyjemnym miastem do zwiedzania, ponieważ wszystkie jego atrakcje znajdują się w odległości kilku minut spacerem od siebie.
Brama Warszawska w Opatowie
Pierwszą atrakcją, którą warto zobaczyć w trakcie zwiedzania miasta, jest Brama Warszawska. Wybudowaną ją z kamienia w latach 1520-1530, a jej fundatorem był właściciel Opatowa Krzysztof Szydłowiecki.
Jest jedyną z czterech bram systemu obronnego miasta, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Pozostałe, Lubelska, Krakowska, Sandomierska, nie przetrwały do naszych czasów.
Kolegiata św. Marcina w Opatowie
Tuż obok Bramy znajduje się Kolegiata św. Marcina. Świątynię wybudowano z ciosów piaskowca na planie krzyża łacińskiego około 1150 r. Zaliczana jest do cenniejszych zabytków architektury romańskiej w naszym kraju.
Odwiedzając ten kościół, warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz,
bogato zdobione organy,
a także na namalowane w XVI, XVII i XVIII w. polichromie, które przepięknie zdobią sklepienie i ściany świątyni.
W transepcie kolegiaty znajduje się renesansowy nagrobek rodziny Szydłowieckich. Jego najsłynniejszym elementem jest wykonana z brązu płaskorzeźba, zwana Lamentem Opatowskim.
Jej fundatorem był hetman wielki koronny Jan Tarnowski, zięć Krzysztofa Szydłowieckiego.
Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie
Kolejną atrakcją Opatowa jest Podziemna Trasa Turystyczna. Wejście do niej znajduje się tuż obok Rynku. Podziemia składają się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów miejskich, które zaczęły powstawać najprawdopodobniej w XII w.
Podziemia udostępniono dla zwiedzających w 1984 r. Długość trasy wynosi 335 m, najniżej położony punkt znajduje się 15 metrów pod ziemią, a w trakcie jej zwiedzania odwiedza się kilkanaście komór, w których przedstawiono historię miasta i jego okolic.
Informacje Praktyczne
Adres: plac Obrońców Pokoju 18
Godziny otwarcia:
- Poniedziałek-Piątek 9:00-18:00
- Sobota-Niedziela 9:00-19:00
Pierwsze wejście rozpoczyna się o godzinie 10:00, ostatnie wejście rozpoczyna się godzinę przed zamknięciem. Zwiedza się z przewodnikiem.
Bilety: Maj-Październik 20/17 zł ulgowy. Listopad-Kwiecień 17/14 zł ulgowy. Dzieci do 5 roku życia wchodzą za darmo.
Muzeum Oręża im. Oddziałów Partyzanckich Ziemi Opatowskiej w Męczennicach
W Podziemnej Trasie można w tym sezonie turystycznym również zobaczyć wystawę Oręża im. Oddziałów Partyzanckich Ziemi Opatowskiej w Męczennicach.
Przedmioty pochodzą z prywatnej kolekcji Janusza Orłowskiego, wielkiego pasjonata II wojny światowej, który na swojej posesji w Męczennicach założył muzeum.
Kamienica z podcieniami w Opatowie
Kolejną atrakcją mieszczącą się tuż przy Rynku jest kamienica z podcieniami. Wybudowano ją w drugiej połowie XVI w. Służyła Krzysztofowi Szydłowieckiemu jako miejsce, w którym zatrzymywał się w czasie swoich wizyt w Opatowie. W XIX w. mieściły się w niej koszary i cerkiew parafialna p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy, a w okresie międzywojennym w budynku swoją siedzibę miało starostwo powiatowe i sejmik powiatowy. Obecnie w kamienicy ulokowany jest Ratusz.
Żydowski Opatów
Jeżeli interesuje Was tematyka związana z opatowskimi Żydami, to koniecznie przespacerujcie się na ulicę Szeroką. W kamienicy z gwiazdami mieściła się szkoła żydowska – cheder.
Natomiast po drugiej stronie ulicy znajduje się dom, na którego futrynie wejściowych drzwi można zobaczyć pięknie zachowany ślad po mezuzie.
Legenda o Białej Damie
Z Opatowem związana jest legenda o Białej Damie, której postać można zobaczyć w kilku miejscach w mieście. W trakcie naszej wizyty spotkaliśmy ją na Rynku i podziemiach.
Dawno temu w Opatowie żył bogaty kupiec, który miał córkę i którą chciał wydać za bogatego syna sąsiadów. Dziewczyna jednak kochała ubogiego sprzedawcę książek. Gdy ojciec się o tym dowiedział, wpadł w szał. Zrobił córce awanturę, po której zapłakana dziewczyna ukryła się w piwnicy. Płakała tak długo, że zasnęła ze zmęczenia. W tym czasie w piwnicy pojawili się murarze, którzy akurat tego dnia na zlecenie kupca mieli odbudować jedną ze ścian. Wykonali zadanie, nie zauważając śpiącej dziewczyny.
Gdy dziewczyna obudziła się, zauważyła, że została zamurowana. Grube mury tłumiły jej nawoływania o pomoc. Wkrótce zmarła z głodu i pragnienia. Zrozpaczony ojciec długo szukał córki, ostatecznie uznając, że uciekła ze sprzedawcą książek.
Podobno jeszcze przez wiele lat, przechodzący obok kamienicy, w której mieszkał kupiec, słyszeli wydobywający się z piwnicy płacz.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Szesnaście kilometrów od Opatowa znajdują się przepiękne ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe.
Byliście w Opatowie? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂