Pieniężno to nieduże miasto leżące w województwie warmińsko-mazurskim. Chociaż niewielkie, skrywa w sobie kilka zabytków wartych zobaczenia.

Trochę historii

Pod koniec XIII w. Krzyżacy w miejscu dawnej staropruskiej włości Melcekuke założyli osadę nazwaną Melzak. Prawa lokacyjne miasto otrzymało około 1312 r. W trakcie wojny trzynastoletniej było wielokrotnie niszczone. Melzak od 1466 należał do Królestwa Polskiego. Po pierwszym rozbiorze Polski miasto włączono do Prus. W trakcie II wojny światowej Melzak zniszczono w około 90%, co spowodowało, że polska administracja nie zaliczyła miejscowości do miast. Po odzyskaniu niepodległości miejscowość nazywano Mąkowory. W 1946 przemianowano je na Pieniężno, na cześć Seweryna Pieniężnego juniora, wydawcy przedwojennej polskiej „Gazety Olsztyńskiej”. Pieniężno odzyskało prawa miejskie w 1973 r.

Gdzie zaparkować w Pieniężnie

Najlepiej zaparkować na rynku. Parking jest bezpłatny.

Punkt Informacji Turystycznej w Pieniężnie

ul. Generalska 8

Atrakcje Pieniężna

Wszystkie atrakcje Pieniężna znajdują się na tyle blisko siebie, że spokojnie możemy je zwiedzić pieszo.

Ratusz

Na środku rynku znajduje się wybudowany w drugiej połowie XIV w. Ratusz. W XV w. został przebudowany. XVII w. był bardzo pechowy dla tej budowli. Pożary i najazd szwedzkich wojsk spowodowały jego zniszczenie. Odbudowano go dopiero w 1770 r. Podczas działań wojennych w roku 1945 Ratusz został niemal całkowicie zniszczony. W latach 80. rozpoczęto jego rekonstrukcję, która trwa do dnia dzisiejszego.

Wieża kościoła ewangelickiego

Naprzeciwko Ratusza możemy zobaczyć ruiny kościoła ewangelickiego. Wybudowano go latach 1844-1851. Wskutek bombardowania w 1945 r. świątynia została częściowo zniszczona.  W latach 60 XX w. rozebrano główną nawę. Do dziś zachowała się praktycznie tylko 28-metrowa wieża, wpisana do rejestru zabytków w 1993 r.

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie

Świątynię wzniesiono w latach 1895-1897 na miejscu gotyckiego kościoła z XIV w. Jej projektantem prawdopodobnie był Hilger Hertl z Münster. Kościół konsekrowano w 1897 r.

Wyposażenie świątyni reprezentuje styl neogotycki. Zdecydowana większość wyposażenia pochodzi z końca XIX w., chociaż są wyjątki ja np. chrzcielnica z poprzedniego kościoła.

Mnie bardzo do gustu przypadł ołtarz św. Huberta z żyrandolem wykonanym z poroża.

Wieża ciśnień w Pieniężnie

Wieżę oddano do użytku w 1905 r. Wybudowano ją w stylu neogotyckim, a jej wysokość wynosi 40 m. W środku znajduje się zbiornik wodny o pojemności 150 m3, który służył do wyrównywania ciśnienia wody w sieci oraz automatycznego sterowania pomp głębinowych. Wieża swoją funkcję pełniła do 2011 r. Od 2021 r. jest siedzibą Stowarzyszenia Przyjaciół Pieniężna.

Zamek

W Pieniężnie można również obejrzeć wybudowany na początku XIV w. zamek kapituły warmińskiej. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany, ostatecznie w 1945 r.  spalony przez Armię Czerwoną i od tego czasu pozostaje w ruinie. Niestety nie mieliśmy okazji go zobaczyć.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Trzynaście kilometrów na południe warto odwiedzić kościół w Chwalęcinie, a szesnaście kilometrów również na południe położona jest Orneta.

Byliście w Pieniężnie? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tym miasteczku? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to