Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku znajduje się niemal w centrum Traktu Królewskiego, najbardziej reprezentacyjnego traktu zabytkowej części miasta.
Gdzie zaparkować
Ratusz i jego okolice znajdują się na terenie Strefy Płatnego Parkowania – Stare Miasto, która obowiązuje codziennie (w tym we wszystkie dni świąteczne) w godz. 9:00-20:00. Jeżeli oprócz wizyty w Ratuszu planujecie np. spacer po Starym Mieście, warto parkować poza Strefą.
Trochę historii
Początki Ratusza sięgają wczesnego średniowiecza, kiedy to istniał budynek wzniesiony w stylu gotyckim. Po pożarze w 1556 r. rozpoczęto jego sześcioletnią przebudowę w stylu renesansowym. W 1846 r. nadbudowano czwartą kondygnację budynku. Do 1921 r. Ratusz był siedzibą władz miejskich. Podczas działań wojennych w marcu 1945 r., Ratusz uległ tak poważnym zniszczeniom, że początkowo zakwalifikowano go do rozbiórki. Ostatecznie udało się go uratować. 2 kwietnia 1970 r. odbudowany Ratusz przekazano na siedzibę główną Muzeum Historii Miasta Gdańska, obecnie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku
Zwiedzanie Ratusza rozpoczynamy od parteru, gdzie oprócz kasy i szatni znajduje się miejsce wystaw czasowych. W czasie naszego pobytu prezentowano akurat wystawę Wolę o tym nie mówić, poświęcona losom mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, którzy po 1945 r. pozostali w mieście.
Wielka Sala Wety
Następnie wchodzimy do mieszczącej się na pierwszym piętrze Wielkiej Sali Wety, nazywanej także Salą Białą. W przeszłości służyła jako sala tronowa, miejsce posiedzeń sądu miejskiego, a do połowy XVI w. odbywały się w niej zebrania Ławy Miejskiej. Obecnie oprócz funkcji muzealnej, pełni rolę miejsca reprezentacyjnego władz miejskich. Ściany pomieszczenia zdobi dziewięć portretów polskich królów, a na jego środku znajduje się bogato zdobiony stół.
Wielki Krzysztof
Do jednego z rogów Sali przylega niewielkie pomieszczenie nazywane Wielki Krzysztof. Do początku XX w. służyło jako archiwum miejskie. Możemy w nim podziwiać przepiękne malowidła datowane na 1583 r. w większości odtworzone pod II wojnie światowej.
Sień Główna
Wchodząc do Sieni Głównej, od razu zwrócimy uwagę na dwie rzeczy. Przepiękne drewniane kręcone schody oraz niesamowity portal z XVII w. upamiętniające wizytę króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku.
Wielka Sala Rady
Wielka Sala Rady, nazywana Salą Czerwoną, to zdecydowanie najpiękniejsze pomieszczenie w całym budynku. Odbywały się w niej obrady Rady Miejskiej, a jej nazwa pochodzi od czerwonego koloru dekoracji nad siedziskami.
Sala zachwyca renesansowym kominkiem z 1593 r., którego autorem jest prawdopodobnie flamandzki rzeźbiarz Wilhelm van der Meer z Gandawy. Wykonany z piaskowca gotlandzkiego, a zdobi go imponujących rozmiarów Herb Gdańska.
Żeby jednak zobaczyć to co najpiękniejsze, trzeba zadrzeć głowę do góry. Możemy wtedy podziwiać wspaniałą dekorację stropu. Powstała w latach 1606-1608, a jej autorem jest Izaak van den Blocke. Tworzy ją 25 obrazów o tematyce historycznej i biblijnej nawiązujących do cnót radnych. Centralne miejsce zajmuje obraz Apoteoza Gdańska, przedstawiający idealistyczną wizję Gdańska jako miasta doskonałego.
Sala Zimowa
W Sali Zimowej możemy obejrzeć wystawę poświęconą tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Zobaczymy tam jego portret i strój urzędowy. Na mnie największe wrażenie zrobiło biurko prezydenta, na którym obok książek znajduje się jego osobisty kalendarz, w którym możemy przeczytać notatki, w tym tę dotyczącą finału WOŚP 13 stycznia 2019.
Drugie piętro
Na drugim piętrze wyeksponowano zabytkowe meble, obrazy gdańskich malarzy, oraz porcelanę.
Trzecie piętro
Trzecie piętro poświęcono życiu w Wolnym Mieście Gdańsk. Oglądając wystawy, możemy przekonać się, jak wtedy wyglądał bank, apteka, łazienka a nawet automat do sprzedaży paczkowanych słodyczy.
Wieża widokowa
W okresie letniego sezonu turystycznego mamy możliwość wejścia na wieżę widokową, na której z wysokości około 50 m możemy podziwiać przepiękną panoramę Gdańska.
Informacje praktyczne
Adres: Długa 46/47 Gdańsk
Godziny otwarcia:
- Poniedziałek, Środa, Piątek-Niedziela: 10:00-16:00
- Czwartek: 10:00-18:00
- Wtorek: Nieczynne
Bilety: 25/18 zł ulgowy. W poniedziałki wstęp wolny.
Wszystkie informacje na temat wizyty w Ratuszu Głównego Miasta znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Ratusz znajduje się na gdańskim Starym Mieście. W pobliżu warto między innymi zobaczyć Dwór Artusa, Dom Uphagena i Bazylikę Mariacką.
Byliście w Ratuszu Głównego Miasta? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂