Ruiny Kościoła Ewangelickiego Steblewie są jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych na Żuławach.

Gdzie zaparkować

Pod samym kościołem jest niewielki bezpłatny parking.

Trochę historii

Kościół został wzniesiony w XIV w. przez Krzyżaków. Początkowo służył katolikom, natomiast od 1584 do 1945 r. był świątynią ewangelicką z prawem patronatu miasta Gdańska. Kościół w 1628 r. został zniszczony przez Szwedów, lecz odbudowano go przy pomocy miasta Gdańska. W 1871 r. przeprowadzono remont budynku. W trakcie działań wojennych lub już po przejściu frontu świątynia została spalona przez Armię Czerwoną. Ruiny zabezpieczono w 2013 r.

Ruiny Kościoła Ewangelickiego Steblewie

Kościół znajduje się dziś w formie trwałej ruiny. Do dzisiejszego dnia zachowały się mury zewnętrzne, wieża frontowa, niezadaszone kruchta i zakrystia.

Co roku w Niedzielę Palmową w ruinach świątyni odbywa się Żuławska Droga Krzyżowa w Steblewie, a okazjonalnie odprawiane są również inne msze.  

Obok kościoła znajdują się pozostałości po cmentarzu ewangelickim. Może na nim zobaczyć ufundowaną przez Carla Wessela rodzinną kaplicą grobową z 1854 r., pełniącą obecnie funkcję lapidarium,

a także stelle nagrobne z XVIII i XIX w.

Domy podcieniowe w Steblewie

Niecałe dwieście metrów od świątyni możemy zobaczyć, niespotykane w innym regionie naszego kraju, żuławskie domy podcieniowe. Oba wybudowano w XVIII w. Dziś niestety ich stan pozostawia wiele do życzenia.

Informacje praktyczne

Adres: 83-023 Steblewo

Godziny otwarcia: Całą dobę.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Trzynaście kilometrów od Steblewa znajduje się Tczew.

Widzieliście ruiny Kościoła Ewangelickiego Steblewie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to