Rynek Podziemny w Krakowie, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mieści się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego.
Gdzie zaparkować
Rynek i jego okolice znajdują się na terenie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-20:00. Jeżeli oprócz wizyty w Podziemiach planujecie np. spacer po Starym Mieście, warto parkować poza Strefą.
Trochę historii
W 2005 r. na krakowskim Rynku rozpoczęto badania archeologiczne, w związku z wymianą jego nawierzchni. Prace objęły w sumie około 22 arów powierzchni Rynku, co stanowi około 5% jego całości. Pierwotnie miały one trwać zaledwie 6 miesięcy, ale w ich trakcie, badaczom udało się odkryć tak wiele znalezisk związanych z życiem dawnych Krakowian, że postanowiono utworzyć podziemne muzeum. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło 24 września 2010 r.
Rynek Podziemny w Krakowie
Do znajdującego się kilka metrów pod ziemią Muzeum, wchodzimy z boku Sukiennic od strony Kościoła Mariackiego. Jego łączna powierzchnia wynosi ponad 6000 m².
Muzeum jest w pełni dostosowane do zwiedzania z wózkiem. W środku panuje przyjemny półmrok, który w połączeniu ze świetnie podświetlonymi eksponatami, tworzy niesamowity klimat.
Wchodząc na wystawę, przenosimy się do średniowiecznego Krakowa. Możemy oglądać rekonstrukcję dwunastowiecznych warsztatów kowala i złotnika, a także kramu średniowiecznego kupca, relikty spalonej chaty, oraz fundamenty chat z przełomu XII i XIII w.
Zwiedzając Muzeum, spacerujemy po kładkach zawieszonych ponad zachowanymi średniowiecznymi traktami, których powstanie szacuje się na XI w.
Duże wrażenie robi cmentarzysko z XI w., czyli jeszcze z czasów przed lokacją Krakowa, które najprawdopodobniej było cmentarzem przy kościele św. Wojciecha.
Jeżeli lubicie techniczne ciekawostki, to na pewno zaciekawią Was rurmus i rząpa, czyli dawne urządzenia służące do transportu wody dla mieszkańców.
W jednej z sal możemy zobaczyć makietę piętnastowiecznego Krakowa, a w multimedialnej sali możemy obejrzeć filmik przedstawiający zmiany zachodzące w Grodzie Kraka od lokacji do czasów współczesnych.
O handlu w średniowiecznym Krakowie dowiemy się z wystawy, na której pokazano bryłki miedzi, bałwany soli, oraz bryłę ołowiu, zwanego bochnem, ważącą aż 693 kg!
W licznych gablotach możemy podziwiać przedmioty wydobyte w trakcie wykopalisk. Zobaczymy między innymi monety z XIV w., ceramiczne naczynia, biżuterię, przedmioty higieny osobistej i inne rzeczy codziennego użytku.
W strefie dla dzieci na najmłodszych czekają drewniane zabawki i ekrany dotykowe z edukacyjnymi grami.
Zwiedzanie kończymy w salach projekcyjnych i sali kinowej, gdzie możemy obejrzeć filmy poświęcone badaniom archeologicznym na Rynku w Krakowie, a także historii Krakowa.
Muzeum jest w pełni multimedialne. W trakcie zwiedzania towarzyszą nam np. odgłosy transakcji handlowych czy też płonących zabudowań. Możemy podziwiać cyfrowe rekonstrukcje budowli lub poszerzyć swoją wiedzę dzięki licznym ekranom dotykowym.
Informacje praktyczne
Adres: Rynek Główny 1, 31-042 Kraków
Godziny otwarcia:
- Poniedziałek, Środa, Czwartek: 10:00 – 19:00
- Wtorek: 10:00 – 14:00
- Piątek – Niedziela: 10:00 – 20:00
Nieczynne w co drugi poniedziałek miesiąca.
Bilety: 36/32 zł ulgowy. We wtorki wstęp wolny.
Wszystkie informacje na temat wizyty w Rynku Podziemnym w Krakowie znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
W okolicy warto odwiedzić Muzeum Książąt Czartoryskich.
Byliście w Rynku Podziemnym w Krakowie? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂