Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, czasem nazywane Częstochową Północy, to jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce.
Gdzie zaparkować
Pod samym sanktuarium znajduje się parking płatny w cenie 5 zł.
Legenda o Świętej Lipce
Więzionemu na zamku w Kętrzynie skazańcowi ukazała się Matka Boska. Poprosiła go o wyrzeźbienie jej postaci wraz z Dzieciątkiem na ręku. Więzień pomimo tego, że zupełnie nie umiał posługiwać się dłutem, wyrzeźbił figurę w trakcie jednej nocy. Następnego dnia zachwyceni widokiem pięknej rzeźby sędziowie uniewinnili skazańca. Szczęśliwy więzień, wracając do rodzinnego Reszla, powiesił na dorodnej lipie wyrzeźbioną przez siebie figurę. I właśnie na miejscu tego drzewa stoi obecna bazylika.
Trochę historii
W drugiej połowie XV w. w Świętej Lipce wybudowano kaplicę, która stała się miejscem pielgrzymek. W 1525 r. ziemie zakonne znalazły się w granicach księstwa pruskiego. Zakazano wiary katolickiej, a kaplicę zniszczono. W 1618 r. sekretarz króla Zygmunta III Stefan Sadorski wykupił Świętą Lipkę. Rok później ufundował nową świątynię, którą w 1624 r. przekazano jezuitom. Obecny kościół w stylu barokowym wzniesiono w latach 1688-1730. Ponieważ pielgrzymi nie mieścili się w świątyni, wybudowano krużganki z narożnymi kaplicami. Po rozbiorach Polski i kasacie zakonu jezuitów w 1773 r. zaprzestano pielgrzymek do Świętej Lipki. Jezuici powrócili do sanktuarium w 1932 r. 29 maja 1983 r. kościół uzyskał tytuł bazyliki mniejszej.
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce
Wejścia na teren sanktuarium strzeże tzw. zielona brama, którą w latach 1731-1733 wykonał kowal z Reszla Jan Schwartz.
Dziedziniec otaczają powstałe w latach 1694-1708 krużganki, z czterema narożnymi kaplicami zwieńczonymi kopułami. Niestety nie znamy ich architekta. Zdobione są przepięknymi malowidłami, a na ścianach zawieszono stacje drogi krzyżowej.
Na dziedzińcu możemy również obejrzeć rzeźby przedstawiające świętych.
Podobnie jak w przypadku krużganków, nie znamy architekta kościoła. Świątynia ma formę trójnawowej bazyliki z dwuprzęsłowym prezbiterium.
Ołtarz główny autorstwa Krzysztofa Peuckera powstał w latach 1712-1714. W jego centrum możecie zobaczyć obraz Matki Bożej Świętolipskiej namalowany w 1640 r. przez Bartłomieja Pensa, który jest wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Kilka lat później złotnik z Królewca Samuel Grew wykonał srebrną sukienkę okrywającą ten obraz. 11 sierpnia 1968 r. kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła dokonali uroczystej koronacji obrazu. Po bokach możecie podziwiać dwanaście rzeźb świętych.
Świętolipskie organy przez niektórych uznawane są za najpiękniejsze w Polsce. W latach 1719-1721 wykonał je organmistrz Jan Josua Mosengl z Królewca. Posiadają 40 głosów i ruchome figurki. Niesamowity prospekt organowy to z kolei dzieło wspomnianego wcześniej Krzysztofa Peuckera.
Także jego dziełem jest pochodząca z 1700 r. ambona. Zdobią ją obrazy namalowane przez Piotra Kolberga.
Naprzeciwko ambony możemy podziwiać rzeźbę Matki Boskiej z 1652 r., umieszczoną na pniu drzewa lipowego w 1728 r.
Sklepienie świątyni zdobią przepiękne polichromie autorstwa Macieja Jana Meyera z Lidzbarka Warmińskiego wykonane w latach 1722-1727.
Informacje praktyczne
Adres: Święta Lipka 29
Godziny otwarcia:
- Maj-Wrzesień: 7:00-20:00
- Kwiecień i Październik: 7:00-18:00
- Listopad: 9:30-18:00
- Grudzień-Marzec: 9:30-15:30
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.
Wszystkie informacje na temat zwiedzania świątyni znajdziecie TUTAJ.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Siedem kilometrów od sanktuarium położony jest Reszel, a pięć kilometrów w przeciwnym kierunku znajduje się Kościół Jana Chrzciciela w Bezławkach.
Byliście w Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂