Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, czasem nazywane Częstochową Północy, to jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce.

Gdzie zaparkować

Pod samym sanktuarium znajduje się parking płatny w cenie 5 zł. 

Legenda o Świętej Lipce

Więzionemu na zamku w Kętrzynie skazańcowi ukazała się Matka Boska. Poprosiła go o wyrzeźbienie jej postaci wraz z Dzieciątkiem na ręku. Więzień pomimo tego, że zupełnie nie umiał posługiwać się dłutem, wyrzeźbił figurę w trakcie jednej nocy. Następnego dnia zachwyceni widokiem pięknej rzeźby sędziowie uniewinnili skazańca. Szczęśliwy więzień, wracając do rodzinnego Reszla, powiesił na dorodnej lipie wyrzeźbioną przez siebie figurę. I właśnie na miejscu tego drzewa stoi obecna bazylika. 

Trochę historii

W drugiej połowie XV w. w Świętej Lipce wybudowano kaplicę, która stała się miejscem pielgrzymek. W 1525 r. ziemie zakonne znalazły się w granicach księstwa pruskiego. Zakazano wiary katolickiej, a kaplicę zniszczono. W 1618 r. sekretarz króla Zygmunta III Stefan Sadorski wykupił Świętą Lipkę. Rok później ufundował nową świątynię, którą w 1624 r. przekazano jezuitom. Obecny kościół w stylu barokowym wzniesiono w latach 1688-1730. Ponieważ pielgrzymi nie mieścili się w świątyni, wybudowano krużganki z narożnymi kaplicami. Po rozbiorach Polski i kasacie zakonu jezuitów w 1773 r. zaprzestano pielgrzymek do Świętej Lipki. Jezuici powrócili do sanktuarium w 1932 r. 29 maja 1983 r. kościół uzyskał tytuł bazyliki mniejszej.

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Wejścia na teren sanktuarium strzeże tzw. zielona brama, którą w latach 1731-1733 wykonał kowal z Reszla Jan Schwartz.

Dziedziniec otaczają powstałe w latach 1694-1708 krużganki, z czterema narożnymi kaplicami zwieńczonymi kopułami. Niestety nie znamy ich architekta. Zdobione są przepięknymi malowidłami, a na ścianach zawieszono stacje drogi krzyżowej.

Na dziedzińcu możemy również obejrzeć rzeźby przedstawiające świętych.

Podobnie jak w przypadku krużganków, nie znamy architekta kościoła. Świątynia ma formę trójnawowej bazyliki z dwuprzęsłowym prezbiterium.

Ołtarz główny autorstwa Krzysztofa Peuckera powstał w latach 1712-1714. W jego centrum możecie zobaczyć obraz Matki Bożej Świętolipskiej namalowany w 1640 r. przez Bartłomieja Pensa, który jest wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Kilka lat później złotnik z Królewca Samuel Grew wykonał srebrną sukienkę okrywającą ten obraz. 11 sierpnia 1968 r. kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła dokonali uroczystej koronacji obrazu. Po bokach możecie podziwiać dwanaście rzeźb świętych.

Świętolipskie organy przez niektórych uznawane są za najpiękniejsze w Polsce. W latach 1719-1721 wykonał je organmistrz Jan Josua Mosengl z Królewca. Posiadają 40 głosów i ruchome figurki. Niesamowity prospekt organowy to z kolei dzieło wspomnianego wcześniej Krzysztofa Peuckera.

Także jego dziełem jest pochodząca z 1700 r. ambona. Zdobią ją obrazy namalowane przez Piotra Kolberga.

Naprzeciwko ambony możemy podziwiać rzeźbę Matki Boskiej z 1652 r., umieszczoną na pniu drzewa lipowego w 1728 r.

Sklepienie świątyni zdobią przepiękne polichromie autorstwa Macieja Jana Meyera z Lidzbarka Warmińskiego wykonane w latach 1722-1727.

Informacje praktyczne

Adres: Święta Lipka 29

Godziny otwarcia:

  • Maj-Wrzesień: 7:00-20:00
  • Kwiecień i Październik: 7:00-18:00
  • Listopad: 9:30-18:00
  • Grudzień-Marzec: 9:30-15:30

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Wszystkie informacje na temat zwiedzania świątyni znajdziecie TUTAJ.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Siedem kilometrów od sanktuarium położony jest Reszel, a pięć kilometrów w przeciwnym kierunku znajduje się Kościół Jana Chrzciciela w Bezławkach.

Byliście w Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to