Śluza Leśniewo Górne to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania województwa warmińsko-mazurskiego.

Gdzie zaparkować

W odległości kilku minut spacerem od śluzy, pod adresem Kaczory 6, na prywatnej posesji znajduje się parking. Możemy tam zaparkować samochód za opłatą 5 złotych. 

Trochę historii

W drugiej połowie XIX w. pojawił się pomysł wybudowania Kanału Mazurskiego, który miał połączyć jeziora mazurskie z Bałtykiem. Miały po nim kursować statki o wyporności nieprzekraczającej 240 ton, a woda z kanału miała być wykorzystywana również do produkcji energii elektrycznej. Jego budowa ruszyła w 1911 r. Prace przerwano w momencie wybuchu I wojny światowej. Do pomysłu budowy powrócono w 1934 r., ale tym razem projekt był utajniony. Inwestycję ponownie przerwano w 1942 r. i nigdy już jej nie dokończono. Wokół kanału narosło wiele legend. Według jednej z nich miały nim pływać na Bałtyk U-Booty.

Śluza Leśniewo Górne

Na kanale wybudowano 10 śluz. Największą z nich jest ta w Leśniewie Górnym. Śluza ma 46 m długości, 7,5 m szerokości, 17-metrowy spad, a jej komora ma głębokość 21 m. 

W związku z tym, że inwestycja była tajna, trudno jednoznacznie określić, w jakim procencie ukończono jej budowę. Niektóre źródła podają 30%, inne 70% a niektóre nawet 90%.

Na frontowej ścianie śluzy możemy zobaczyć wgłębienie, w którym kiedyś umieszczono symbol niemieckiego orła. Legenda głosi, że zatopiono go u podnóża śluzy.

Na terenie śluzy działa park linowy.

Budowlę bez problemu obejdziemy pieszo, natomiast z wózkiem raczej nie będzie to możliwe.

Informacje praktyczne

Adres: 11-420 Leśniewo

Godziny otwarcia: Całą dobę.

Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Cztery kilometry na zachód znajduje się wieża Bismarcka w Srokowie, a dziewięć kilometrów na południe położone są Mamerki.

Zwiedzaliście śluzę Leśniewo Górne? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to