Poznań jest jedynym miastem w Polsce, w którym są dwa ogrody zoologiczne.

Stare Zoo w Poznaniu

Trochę historii

Stare Zoo w Poznaniu zostało założone w 1874 roku przez Stowarzyszenie Ogród Zoologiczny. Jeżeli brać pod uwagę tylko nasz kraj, to pod względem wieku ustępuje tylko ogrodowi zoologicznemu we Wrocławiu. Na początku XX wieku zoo posiadało około 900 zwierząt z przeszło 400 gatunków. W 1913 roku ogród został przyjęty przez miasto Poznań. Wybuch I wojny światowej zatrzymał rozwój zoo. Wojenną zawieruchę przetrwała zaledwie garstka zwierząt, a sam ogród był w opłakanym stanie. W okresie międzywojennym zoo powoli zaczęło się odradzać. Niestety naloty bombowe podczas II wojny światowej, doprowadziły teren ogrodu do ruiny oraz śmierci większości zwierząt. W latach 60. XX wieku przeprowadzono gruntowną modernizację zoo. Po otwarciu Nowego Zoo w 1974 roku przeniesiono tam duże zwierzęta.

Stare Zoo w Poznaniu dziś

Od 2009 roku Stare Zoo udostępnione jest bezpłatnie jako park. Płatne jest tylko wejście do Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych. Dziś w ogrodzie możemy oglądać małe zwierzęta i niewielkie zwierzęta egzotyczne. Dzieciom przyjemność sprawi znajdujący się na jego terenie plac zabaw i park linowy.

Informacje praktyczne

Adres: Zwierzyniecka 19

Godziny otwarcia:

  • Listopad – Luty 9:00 – 16:00
  • Marzec i Październik 9:00 – 17:00
  • Kwiecień – Wrzesień 9:00 – 19:00

Bilety: Wstęp bezpłatny za wyjątkiem wejścia do Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych – 8 zł/ 6 zł ulgowy.

Nowe Zoo w Poznaniu

Jest drugim co do wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce. Większe jest tylko zoo w Gdańsku. Nowe Zoo otwarto w 1974 roku, w setną rocznicę założenia Starego.

W połowie 2022 roku w ogrodzie żyło około 2500 zwierząt.

To, co od razu rzuciło nam się w oczy, gdy tylko przekroczyliśmy bramę zoo, to ogromna przestrzeń. Zwierzaki mieszkają w przestronnych klatkach i mają bardzo duże wybiegi. Czasami, żeby przejść od jednego zwierzęcia do drugiego, trzeba pokonać naprawdę spory kawałek. Nie spotkaliśmy wcześniej z czymś takim w innych ogrodach. Dlatego jeżeli ktoś z jakichś powodów nie może albo nie chce pokonywać takich odległości, może skorzystać z kolejki, która obwozi gości po całym zoo, w cenie zakupionego biletu.

W tak zwanym Ogródku dziecięcym można karmić i głaskać m.in. alpaki i osiołka. Mikołaj i Zuzia mieli z tego dużo frajdy, ale i w nas odezwały się duże dzieci 😊

Na terenie zoo znajduje się mini park linowy i plac zabaw.

Informacje praktyczne

Adres: Krańcowa 81

Godziny otwarcia:

Zoo czynne jest 365 dni w roku.

  • Listopad – Luty 9:00 – 16:00
  • Marzec i Październik 9:00 – 17:00
  • Kwiecień – Wrzesień 9:00 – 19:00

Bilety:

Marzec – Październik

  • Poniedziałek – Piątek 18 zł/ 10 zł ulgowy
  • Soboty, niedziele i święta 24 zł/ 12 zł ulgowy

Listopad – Luty 10 zł

Parking:

Parking w weekendy płatny cały rok, a w dni powszednie tylko w sezonie letnim (od początku kwietnia do końca października).

Opłaty:

– w weekendy samochód osobowy 5 zł/godz., autokar 18 zł/godz.

– w dni powszednie samochód osobowy 4 zł/godz., autokar 9 zł/godz.

Wszystkie informacje na temat wizyty w Nowym Zoo znajdziecie TUTAJ.

Byliście w Starym i Nowym Zoo w Poznaniu? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to