Stocznia Gdańska to nie tylko zakład, w którym wyprodukowano ponad tysiąc statków. To także miejsce kilku historycznych wydarzeń we współczesnej Polsce.
Trochę historii
Historia Stoczni Gdańskiej sięga połowy XIX w. W 1844 r. powstała przystań Marynarki Wojennej, przekształcona następnie w Królewski Zakład Budowy Korwet. Dwadzieścia siedem lat później zakład otrzymał nazwę Stoczni Cesarskiej. Stocznia była własnością państwową i pracowała wyłącznie na potrzeby marynarki wojennej. W latach 90. XIX w. w sąsiedztwie powstała Stocznia Schichaua, która budowała statki transportowe, pasażerskie oraz wojenne. Po wybuchu II wojny światowej całą stocznię przejęło najpierw Wolne Miasto Gdańsk, a następnie, w 1940 roku, państwo niemieckie. Produkowano w niej okręty wojenne dla niemieckiego wojska.
Wojenna zawierucha spowodowała znaczne zniszczenia obu zakładów. W 1947 r. zostały one połączone w jedno przedsiębiorstwo ― Stocznię Gdańską, która w 1967 r. otrzymała imię Włodzimierza I. Lenina. W grudniu 1970 r. w Stoczni wybuchł krwawo stłumiony przez wojsko strajk, a w sierpniu 1980 r. kolejny, zakończony zawarciem porozumień sierpniowych. Mimo braku ekonomicznego uzasadnienia, w 1988 r. rząd postawił zakład w stan upadłości. Osiem lat później Sąd Rejonowy w Gdańsku ogłosił upadłość Stoczni.
Gdzie zaparkować
My zaparkowaliśmy przy ulicy Doki. Okolice Stoczni znajdują się na terenie Strefy Płatnego Parkowania – Stare Miasto, która obowiązuje codziennie (w tym we wszystkie dni świąteczne) w godz. 9:00-20:00. Jeżeli oprócz Stoczni planujecie np. spacer po Starym Mieście, warto parkować poza Strefą.
Atrakcje Stoczni Gdańskiej
Na spokojne zwiedzenie atrakcji Stoczni warto przeznaczyć kilka godzin. Do wszystkich miejsc dotrzemy pieszo.
Pomnik Poległych Stoczniowców 1970
Przed wejściem do Stoczni na placu Solidarności znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, nazywany również Pomnikiem Trzech Krzyży.
Stoi niedaleko miejsca, gdzie zginęli pierwsi czterej stoczniowcy. Odsłonięto go 16 grudnia 1980 roku, w dziesiątą rocznicę wydarzeń grudniowych. Tworzące go krzyże mają wysokość 42 metry.
Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej
Brama nr 2 uznawana jest za główne wejście na teren Stoczni. W sierpniu 1980 r. zawieszono na niej tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a Lech Wałęsa ogłosił z niej zakończenie strajku i podpisanie porozumień sierpniowych. Brama została wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego, a także została wyróżniona Znakiem Dziedzictwa Europejskiego w ramach historycznego zespołu obiektów Stoczni Gdańskiej.
Sala BHP
Kolejną atrakcją Stoczni jest Sala BHP. Budynek, w którym się znajduje, wybudowano na przełomie XIX i XX wieku i początkowo pełnił funkcję magazynu torped. Od grudnia 1961 r. jego przeznaczenie zmieniono na miejsce przeprowadzania szkoleń pracowników. W 1980 Sala BHP była miejscem obrad Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a 31 sierpnia 1980 r. podpisano w niej porozumienia sierpniowe. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.
Od 2010 r. w budynku działa muzeum. Zobaczymy w nim m.in. jedną z trzech kopii tablic z 21 postulatami strajkujących oraz stół prezydialny, przy którym podpisano porozumienia sierpniowe.
Możemy również obejrzeć makiety przedstawiającą Stocznię i budowane w niej statki, a także sztandary i znaczki związane z Solidarnością.
Koniecznie zwróćcie uwagę na kapitalne tabliczki ostrzegawcze zawieszone na ścianach.
Nam szczególnie ta przypadła do gustu.
Na zwiedzających czeka sklepik, w którym można kupić różne pamiątki związane z historią PRL. My szczególnie polecamy kultową oranżadę, która cudownie ugasiła nasze pragnienie.
Jako ciekawostkę warto odnotować fakt, że zwiedzając muzeum, nie znalazłem żadnego zdjęcia ani informacji na temat Lecha Wałęsy. Pozostawię to bez komentarza.
Informacje praktyczne
Adres: Popiełuszki 6
Godziny otwarcia: Codziennie w godzinach 10:00-18:00
Bilety: Zwiedzanie jest bezpłatne
Żuraw M3
Jedną z najnowszych atrakcji Stoczni Gdańskiej jest Żuraw M3, który stoi na skrzyżowaniu ulic Wyposażeniowców i Głównej. Udostępniono go dla turystów w kwietniu 2019 r.
Wejście na Żurawia umożliwia nam podziwianie panoramy Gdańska z wysokości 30 metrów.
Możemy również przekonać się, jaki widok miał operator urządzenia, siedząc w swojej kabinie. Niestety jak widać na zdjęciu, obecnie jest to królestwo gołębi.
Zwiedzanie Żurawia wiąże się z przestrzeganiem regulaminu. W jednym wejściu może uczestniczyć maksymalnie 15 osób. Osoby od 15 roku życia mogą wejść na urządzenie tylko pod opieką dorosłych, a dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia nie mogą wchodzić na Żurawia w ogóle. Pracownicy obsługi bardzo pilnują przestrzegania regulaminu i ku wielkiej rozpaczy Mikołaja, nie zgodzili się na jego wejście, nawet na moją odpowiedzialność
W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych Żuraw nie jest udostępniony dla zwiedzających, dlatego warto przed planowaną wizytą zadzwonić i zapytać jak wygląda sytuacja konkretnego dnia.
Wszystkie potrzebne informacje na temat wejścia na Żurawia M3 znajdziecie TUTAJ.
Rzeźby Wychodzące z Morza
Jeżeli lubicie nowoczesną sztukę, to koniecznie musicie zobaczyć Rzeźby Wychodzące z Morza.
W stoczni pojawiły się w 2019 r. w ramach projektu zrealizowanego z okazji obchodów 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Ich autorem jest rzeźbiarz Czesław Podleśny. Zostały wykonane z wyrzuconych na złom części samochodów i maszyn rolniczych.
Ulice Stoczni Gdańskiej
Jeżeli odwiedzicie wszystkie wymienione wcześniej atrakcje, to dajcie sobie jeszcze chwilę na spacer po ulicach Stoczni. Zanurzcie się między ceglane hale na ulicach Narzędziowców i Wyposażeniowców i poczujcie industrialny klimat tego miejsca.
Informacje praktyczne
Adres: Na Ostrowiu 15/20
Co warto zobaczyć w pobliżu
Tuż obok Stoczni znajduje się Europejskie Centrum Solidarności, a kilometr dalej koniecznie odwiedźcie Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
Byliście w Stoczni Gdańskiej? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂
1 Comment