Synagoga Jeszywas Chachmej, jest jedną z trzech czynnych synagog w Lublinie.

Gdzie zaparkować?

Synagoga mieści się w Hotelu Ilan. Przed budynkiem znajduje się bezpłatny parking.

Trochę historii

Zaprojektowana przez Agenora Smoluchowskiego synagoga wraz z całym kompleksem Jeszywas Chachmej Lublin (Jesziwa Mędrców Lublina), została zbudowana w 1930 roku. Jej założycielem był rabin Jehuda Majer Szapiro, a jej budowa była możliwa dzięki składkom społeczności żydowskiej z całego świata. Oprócz funkcji religijnej służyła również jako aula wykładowa, która mogła pomieścić ponad 200 studentów. Znajdująca się w niej biblioteka, liczyła kilkanaście tysięcy pozycji. Na początku okupacji hitlerowskiej Jesziwa została zamknięta, w budynku ulokowano posterunek niemieckiej żandarmerii, a następnie w 1942 roku szpital. Wyposażenie zostało zrabowane i zniszczone. Po zakończeniu wojny budynek został przejęty przez Akademię Medyczną, która pomieszczenie po synagodze wyremontowała i dostosowała do potrzeb auli. W 2003 roku budynek został zwrócony Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, która podjęła decyzję o remoncie i rekonstrukcji synagogi. Jej ponowne otwarcie nastąpiło 11 lutego 2007 roku.

Synagoga obecnie

Bilety kupuje się w recepcji hotelu. Synagoga zajmuje przestrzeń o powierzchni 200 m². Na jej środku możecie zobaczyć otoczoną balustradą bimę (podwyższone miejsce, z którego odczytywana jest Tora), a na ścianie wschodniej aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa służąca do przechowywania zwojów Tory).

Po drugiej stronie znajduje się galeria dla kobiet, zwana babińcem.

Pod ścianą umieszczono biblioteczkę, w której znajdują się głównie modlitewniki.

W sąsiednich pomieszczeniach znajduje się wystawa prezentująca historię Jesziwy, a także biblioteka.

W Jesziwie można zobaczyć aż trzy mezuzy (zwitek pergaminu z naniesionymi dwoma fragmentami Tory, umieszczony w pojemniku wykonanym z drewna, metalu, kości lub szkła, albo w rurce, i zawieszany na zewnętrznej prawej framudze drzwi).

Szukajcie ich na futrynach drzwi wejściowych do synagogi, w przejściu do sąsiedniego pomieszczenia, a także w głównym wejściu do samego hotelu.

Informacje praktyczne

Adres: Lubartowska 85

Godziny otwarcia: Codziennie w godzinach 8:00-20:00

Bilety: 10 zł (dzieci weszły za darmo)

Co warto zobaczyć w pobliżu: W hotelu można opłacić i pobrać klucz na Stary cmentarz żydowski w Lublinie.

Byliście w Synagodze Jeszywas Chachmej? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to