Szumy nad Tanwią zachwycają 24 progami skalnymi, tworzącymi przepiękne wodospady. Powstały w wyniku ruchów tektonicznych w trakcie fałdowania Karpat.
Gdzie zaparkować
Przed wejściem na szlak jest duży parking, na którym za całodniowy postój zapłacimy 10 zł.
Szumy nad Tanwią
Z parkingu należy kierować się w stronę mostu, na którym znajduje się rekonstrukcja przejścia granicznego. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. ustanowiono rzekę Tanew, jako rzekę graniczną pomiędzy zaborem rosyjskim i austriackim.
Tuż za mostem należy zejść schodami i od razu wchodzimy na niebieski szlak. Od tego momentu wędrujemy wzdłuż rzeki Tanew. Jest to idealna trasa spacerowa nawet dla małych dzieci. Również bez większych problemów pokonamy ją z wózkiem. Z racji tego, że praktycznie przez cały czas towarzyszą nam drzewa, nawet w upalny dzień spacer jest bardzo przyjemny.
Szlak z każdym krokiem staje się bardziej malowniczy. Po około kilometrze pojawiają się pierwsze wodospady, a szum wody staje się coraz głośniejszy. Warto co pewien czas przystanąć i nacieszyć oczy przepięknymi widokami.
Po pewnym czasie dochodzimy do polany, na którym znajduje się Źródełko Miłości, z którego woda samoczynnie wypływa na powierzchnię. Według legendy, jeżeli chłopak i dziewczyna w słoneczny poranek lub księżycową wiosenną noc napiją się z niego wody, to zakochają się w sobie do końca życia.
Za źródełkiem dochodzimy do rozwidlenia. Jeżeli pójdziemy prosto, dojdziemy do ruin składnicy harcerskiej z 1938 r. My jednak skręciliśmy w prawo, drewnianym mostkiem przeszliśmy na drugą stronę rzeki i ruszyliśmy w drogę powrotną.
W mojej ocenie z tej strony rzeki widoki są jeszcze piękniejsze. Trzymając się cały czas jej brzegu, wrócimy na parking. Warto jednak mniej więcej w połowie drogi skręcić w lewo i skierować się w stronę Wodospadu na Jeleniu.
Wodospad na Jeleniu
Droga do wodospadu prowadzi przez niesamowicie klimatyczny świerkowy las, który przemierzamy spacerując lub jadąc dorożką, z której mamy możliwość skorzystać za opłatą.
Wodogrzmot jest największym wodospadem na Roztoczu. Ma ponad 1,5 m wysokości i ponad 9 m szerokości. Objęto go ochroną, jako pomnik przyrody nieożywionej.
Do parkingu wracamy tą samą trasą.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Czternaście kilometrów od Szumów nad Tanwią znajduje się Czartowe Pole.
Znacie Szumy nad Tanwią? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂