Szydłów, nazywany polskim Carcassonne lub polską stolicą śliwki, mimo niewielkich rozmiarów, skrywa w sobie mnóstwo atrakcji turystycznych.
Trochę historii
Szydłów prawa miejskie otrzymał przed 1329 r. Za panowania Kazimierza Wielkiego w mieście wybudowano zamek i otoczono je murem. Do czasów rozbiorów miasto było siedzibą starostwa niegrodowego. Największy rozkwit gospodarczy Szydłowa przypada na XVI w., kiedy to nadano rzemieślnikom przywileje królewskie. Pożary w 1541, 1556 i 1663 r., potop szwedzki i zbrojne działania w czasie wojny północnej doprowadziły do powolnego upadku miasta. Mimo to, w 1793 r. Szydłów został siedzibą sądu ziemskiego. Po trzecim rozbiorze Polski miasto znalazło się w zaborze austriackim. W 1869 r. Szydłów utracił prawa miejskie. O ile w czasie pierwszej wojny światowej miasto specjalnie nie ucierpiało, to w czasie drugiej Szydłów został bardzo zniszczony. W latach 1945-46 odrestaurowano najważniejsze zabytki. 1 stycznia 2019 r. Szydłów ponownie stał się miastem.
Gdzie zaparkować w Szydłowie
Wszystkie parkingi na terenie miasta są bezpłatne. My zaparkowaliśmy tuż obok Informacji Turystycznej przy ulicy Staszowskiej 12.
Punkt Informacji Turystycznej w Szydłowie
ul. Staszowska 12
Atrakcje Szydłowa
Wszystkie atrakcje miasta najkorzystniej zwiedzać w ramach jednego zbiorowego biletu w cenie 30 zł normalny i 20 zł ulgowy, który możemy nabyć w Informacji Turystycznej. Obiekty są otwarte w następujących godzinach:
- Maj-Wrzesień 10:00-18:00
- Kwiecień i Październik 9:00-17:00
- Listopad-Marzec 8:00-16:00
Mury obronne Szydłowa
Mury wzniesiono z wapienia za panowania Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. Do dziś przetrwały cztery odcinki o długości około 680 m. Z tego względu Szydłów nazywany jest polskim Carcassonne (miasto we Francji słynące z kompleksu murów obronnych i wież). Do miasta prowadziły trzy bramy: Krakowska od południa, Opatowska od wschodu i Wodna od zachodu. Bramę Wodną oraz Opatowską rozebrano w XIX w.
Brama Krakowska w Szydłowie
Jest jedyną zachowaną do dzisiejszych czasów bramą w mieście. Wybudowano ją w XIV w., a na początku XVI w. nadbudowano w stylu renesansowym. Na jej szczycie możemy podziwiać attykę i dwie wieżyczki.
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Szydłowie
Naprzeciwko Bramy Krakowskiej możemy obejrzeć najstarszy zabytek w mieście. Wybudowano go prawdopodobnie w XIV w. Jego wnętrze zdobią pozostałości gotyckiej polichromii z drugiej połowy XIV w., które odrestaurowano na początku XXI w. Możemy na nich zobaczyć sceny z Nowego Testamentu.
Zamek królewski w Szydłowie
Warownię wzniesiono w XIV w. za panowania Kazimierza Wielkiego. Władysław Jagiełło przebywał na zamku aż 17 razy. Możemy w nim zobaczyć niewielką salę tortur i salę audiencyjną.
Muzeum Zamków Polskich w Skarbczyku
Obok zamku znajduje się wybudowany na przełomie XV i XVI w. Skarbczyk, w którym swoją siedzibę ma Muzeum Zamków Polskich otwarte 28 maja 1961 r.
Synagoga w Szydłowie
Synagogę wybudowano w połowie XVI w., co sprawia, że jest najstarszą w województwie świętokrzyskim i jedną z najstarszych świątyń żydowskich w Polsce. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdemolowali jej wnętrze i umieścili w niej magazyn broni i żywności. Po wojnie budynek pełnił rolę kina wiejskiego i Gminnego Domu Kultury.
Obecnie w synagodze możemy obejrzeć wystawę judaików. Zaprezentowano tam jady, kawałki tory i macewy. Na jednej ze ścian możemy również zobaczyć Aron ha Kodesz i czterometrową rzeźbę „Mojżesz” autorstwa Gustawa Zemły.
Kościół pw. św. Władysława w Szydłowie
Zbudowano go około 1355 r. Jest jedynym zabytkiem miasta wzniesionym z cegły, a nie z wapienia. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Kościół pw. św. Władysława to zaledwie jeden z dwóch kościołów w Polsce pod tym wezwaniem. Drugi znajduje się w Kunowie, mieście nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego.
Obok świątyni znajduje się dzwonnica z XVIII w. przebudowana z baszty obronnej.
Ruiny kościoła pw. Ducha Świętego w Szydłowie
Świątynię wzniesiono w drugiej połowie XIV w. w stylu gotyckim. Niedługo później dobudowano do niej klasztor. W XVI w. klasztor zmieniono na szpital dla ubogich i starców. Kościół uległ zniszczeniu w drugiej połowie XIX w., natomiast szpital funkcjonował do 1944, kiedy to został zNiszczony w czasie wojny.
Klatka błaznów
Na środku rynku warto zwrócić uwagę na klatkę błaznów. W średniowieczu służyła do wystawiania na publiczne pośmiewisko drobnych przestępców.
Święto Śliwki w Szydłowie
Szydłów otaczają śliwkowe sady. W okolicy miasta uprawia się ponad 40 odmian tego owocu, dlatego Szydłów często nazywany jest stolicą polskiej śliwki. Co roku w sierpniu odbywa się w mieście Święto Śliwki. Na rynku możemy odwiedzić Butik Śliwkowy, w którym możemy kupić m.in. powidła, śliwki w czekoladzie, a nawet ocet i piwo śliwkowe.
Co warto zobaczyć w pobliżu
Trzydzieści pięć kilometrów od Szydłowa znajdują się przepiękne ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe.
Byliście w Szydłowie? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tym miasteczku? Zapraszam do komentowania.
Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂