Szydłów, nazywany polskim Carcassonne lub polską stolicą śliwki, mimo niewielkich rozmiarów, skrywa w sobie mnóstwo atrakcji turystycznych.

Trochę historii

Szydłów prawa miejskie otrzymał przed 1329 r. Za panowania Kazimierza Wielkiego w mieście wybudowano zamek i otoczono je murem. Do czasów rozbiorów miasto było siedzibą starostwa niegrodowego. Największy rozkwit gospodarczy Szydłowa przypada na XVI w., kiedy to nadano rzemieślnikom przywileje królewskie. Pożary w 1541, 1556 i 1663 r., potop szwedzki i zbrojne działania w czasie wojny północnej doprowadziły do powolnego upadku miasta. Mimo to, w 1793 r. Szydłów został siedzibą sądu ziemskiego. Po trzecim rozbiorze Polski miasto znalazło się w zaborze austriackim. W 1869 r. Szydłów utracił prawa miejskie. O ile w czasie pierwszej wojny światowej miasto specjalnie nie ucierpiało, to w czasie drugiej Szydłów został bardzo zniszczony. W latach 1945-46 odrestaurowano najważniejsze zabytki. 1 stycznia 2019 r. Szydłów ponownie stał się miastem.

Gdzie zaparkować w Szydłowie

Wszystkie parkingi na terenie miasta są bezpłatne. My zaparkowaliśmy tuż obok Informacji Turystycznej przy ulicy Staszowskiej 12.

Punkt Informacji Turystycznej w Szydłowie

ul. Staszowska 12

Atrakcje Szydłowa

Wszystkie atrakcje miasta najkorzystniej zwiedzać w ramach jednego zbiorowego biletu w cenie 30 zł normalny i 20 zł ulgowy, który możemy nabyć w Informacji Turystycznej. Obiekty są otwarte w następujących godzinach:

  • Maj-Wrzesień 10:00-18:00
  • Kwiecień i Październik 9:00-17:00
  • Listopad-Marzec 8:00-16:00

Mury obronne Szydłowa

Mury wzniesiono z wapienia za panowania Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. Do dziś przetrwały cztery odcinki o długości około 680 m. Z tego względu Szydłów nazywany jest polskim Carcassonne (miasto we Francji słynące z kompleksu murów obronnych i wież). Do miasta prowadziły trzy bramy: Krakowska od południa, Opatowska od wschodu i Wodna od zachodu. Bramę Wodną oraz Opatowską rozebrano w XIX w.

Brama Krakowska w Szydłowie

Jest jedyną zachowaną do dzisiejszych czasów bramą w mieście. Wybudowano ją w XIV w., a na początku XVI w. nadbudowano w stylu renesansowym. Na jej szczycie możemy podziwiać attykę i dwie wieżyczki.

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Szydłowie

Naprzeciwko Bramy Krakowskiej możemy obejrzeć najstarszy zabytek w mieście. Wybudowano go prawdopodobnie w XIV w. Jego wnętrze zdobią pozostałości gotyckiej polichromii z drugiej połowy XIV w., które odrestaurowano na początku XXI w. Możemy na nich zobaczyć sceny z Nowego Testamentu.

Zamek królewski w Szydłowie

Warownię wzniesiono w XIV w. za panowania Kazimierza Wielkiego. Władysław Jagiełło przebywał na zamku aż 17 razy. Możemy w nim zobaczyć niewielką salę tortur i salę audiencyjną.

Muzeum Zamków Polskich w Skarbczyku

Obok zamku znajduje się wybudowany na przełomie XV i XVI w. Skarbczyk, w którym swoją siedzibę ma Muzeum Zamków Polskich otwarte 28 maja 1961 r.

Synagoga w Szydłowie

Synagogę wybudowano w połowie XVI w., co sprawia, że jest najstarszą w województwie świętokrzyskim i jedną z najstarszych świątyń żydowskich w Polsce. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdemolowali jej wnętrze i umieścili w niej magazyn broni i żywności. Po wojnie budynek pełnił rolę kina wiejskiego i Gminnego Domu Kultury.

Obecnie w synagodze możemy obejrzeć wystawę judaików. Zaprezentowano tam jady, kawałki tory i macewy. Na jednej ze ścian możemy również zobaczyć Aron ha Kodesz i czterometrową rzeźbę „Mojżesz” autorstwa Gustawa Zemły.  

Kościół pw. św. Władysława w Szydłowie

Zbudowano go około 1355 r. Jest jedynym zabytkiem miasta wzniesionym z cegły, a nie z wapienia. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Kościół pw. św. Władysława to zaledwie jeden z dwóch kościołów w Polsce pod tym wezwaniem. Drugi znajduje się w Kunowie, mieście nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego.

Obok świątyni znajduje się dzwonnica z XVIII w. przebudowana z baszty obronnej.

Ruiny kościoła pw. Ducha Świętego w Szydłowie

Świątynię wzniesiono w drugiej połowie XIV w. w stylu gotyckim. Niedługo później dobudowano do niej klasztor. W XVI w. klasztor zmieniono na szpital dla ubogich i starców. Kościół uległ zniszczeniu w drugiej połowie XIX w., natomiast szpital funkcjonował do 1944, kiedy to został zNiszczony w czasie wojny. 

Klatka błaznów

Na środku rynku warto zwrócić uwagę na klatkę błaznów. W średniowieczu służyła do wystawiania na publiczne pośmiewisko drobnych przestępców.

Święto Śliwki w Szydłowie

Szydłów otaczają śliwkowe sady. W okolicy miasta uprawia się ponad 40 odmian tego owocu, dlatego Szydłów często nazywany jest stolicą polskiej śliwki. Co roku w sierpniu odbywa się w mieście Święto Śliwki. Na rynku możemy odwiedzić Butik Śliwkowy, w którym możemy kupić m.in. powidła, śliwki w czekoladzie, a nawet ocet i piwo śliwkowe.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Trzydzieści pięć kilometrów od Szydłowa znajdują się przepiękne ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Byliście w Szydłowie? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tym miasteczku? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to