Dziś chciałbym Wam polecić kilkanaście telewizyjnych programów podróżniczych, które staram się oglądać w miarę regularnie i z których czerpię inspirację do dalszych podróży.

Nie podaję godzin emisji poszczególnych audycji, ponieważ te bardzo często się zmieniają. Przeciwników telewizji publicznej mogę zapewnić, że w wymienionych programach, wątki polityczne usłyszałem może dwa razy, dlatego spokojnie możecie je oglądać 🙂

Fajna Polska

Program, który dopiero niedawno odkryłem. Dwójka prowadzących opowiada o niektórych atrakcjach turystycznych jakiegoś miasta, ale także o wydarzeniach kulturalnych, sportowych i propozycjach kulinarnych. Dodatkowo, jako gość zapraszana jest znana osoba związana w jakiś sposób z tą miejscowością. W mojej ocenie jest to najmniej ciekawy program z tutaj opisanych.

Na jakim kanale oglądać: TVP Polonia, TVP3

Korona gór Polski

Jeden z moich ulubionych programów, a zarazem gratka dla miłośników chodzenia po górach. Prezenterka telewizyjna Marta Manowska w każdym odcinku prezentuje jeden z najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich Polski, który co ważne, sama zdobywa. Na początku audycji, autorka omawia kilka atrakcji turystycznych, które znajdują się w okolicach omawianego szczytu.

Na jakim kanale oglądać: TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP3

Magiczne Podhale z Sebastianem Karpielem-Bułecką

Kolejny program dla wielbicieli gór. Wokalista Zakopower, z wykształcenia architekt, pokazuje uroki Podhala oraz prezentuje charakterystyczną dla tego regionu architekturę. Dla osób zakochanych w Tatrach pozycja obowiązkowa.

Na jakim kanale oglądać: TVP Polonia

Miasta rytm

Moja ulubiona audycja. Historyk sztuki Jerzy Majewski, w każdym odcinku przedstawia największe atrakcje jednego z najciekawszych turystycznie polskich miast. To właśnie z tego programu, dowiedziałem się o wielu miejscach, o których nigdy wcześniej nie słyszałem. Niestety audycja zakończyła się na dwudziestu dwóch odcinkach. Mam nadzieję, że kiedyś wróci na antenę z premierową serią.

Na jakim kanale oglądać: programy Canal+

Nie ma jak Polska

Anna Karna i Maciej Orłoś odwiedzają interesujące regiony i miejscowości w Polsce. Prowadzący za każdym razem wybierają dwie trasy i opowiadają o znajdujących się na nich atrakcjach. Program bardzo ciekawy, ale sporym minusem jest fakt, że każdemu miejscu poświęcone jest maksymalnie kilkanaście sekund.

Na jakim kanale oglądać: Kino Polska

Pałace i rezydencje Lubelszczyzny

W każdym odcinku prezentowana jest jedna z rezydencji znajdujących się na terenie Lubelszczyzny. Omawiana jest jej historia, wnętrza i otaczające ją ogrody.

Na jakim kanale oglądać: TVP3

Polska z góry / Polska z góry. Zamki, dworki, pałace / Polska z góry. Nad wodą

Kolejny z moich ulubionych programów, a zwłaszcza ten, który prezentuje zamki. Opisywane miejsca przedstawione są w dość nietypowy sposób, a mianowicie z lotu ptaka, za pomocą drona. Wszystko okraszone jest przedstawioną w bardzo przystępny sposób historią tego miejsca i jego właścicieli.

Na jakim kanale oglądać: programy Canal+, PLANETE+

Porada na weekend / Polska na weekend

Prowadzący Jakub Porada prezentuje miejsca idealne na weekendowe wypady. Przy czym nie są to duże miasta, a raczej niewielkie miejscowości. Pokazuje nietypowe miejsca noclegowe i sposoby spędzania wolnego czasu. Podpowiada np. gdzie można wykupić kurs survivalowy, wybrać się na konną przejażdżkę lub popływać łódką po jeziorze. Nie zapomina również o regionalnej kuchni. Program zdecydowanie warty uwagi.

Na jakim kanale oglądać: Travel Channel, TVN24, TVN24 BIS, TV Republika

Skok na weekend

Bardzo podobny program do opisanego przed chwilą i również zdecydowanie warty uwagi. Prowadząca Lidia Piechota, podobnie jak Jakub Porada, zachęca nas do odwiedzenia poszczególnych rejonów Polski.  Tym razem jednak są to często duże miasta. Poleca lokalne atrakcje, próbuje miejscowej kuchni i podpowiada gdzie warto przenocować.

Na jakim kanale oglądać: Travel Channel

Szlakiem lubelskich sztetli

Audycja głównie dla miłośników historii polskich Żydów. W każdym odcinku omówione jest jedno z miasteczek z Lubelszczyzny, w którym przed wojną, znaczną część społeczności, stanowili Żydzi. Program podzielony jest na trzy części: „Życie”, „Zagłada” i „Pamięć”. I właśnie w tej ostatniej, prezentowane są cmentarze, pomniki i inne formy upamiętnienia żydowskiej społeczności.   

Na jakim kanale oglądać: TVP Polonia, TVP3 Lublin

Szlakiem miejsc niezwykłych: pomniki historii

Cykl edukacyjny, który składa się z 82 odcinków, prezentujących różne miejsca w Polsce, które wpisane są do rejestru pomników historii.

Na jakim kanale oglądać: TVP3

Turystyczna jazda

Program prezentuje atrakcyjne turystyczne obiekty i miasta. Jednak w odróżnieniu od wszystkich tu wymienionych, w audycji oprócz miejsc w Polsce, prezentowane są także miejscowości zagraniczne, położone stosunkowo blisko naszej granicy.

Na jakim kanale oglądać: TVP3

Wędrowiec Polski

Prowadzący Krzysztof Koehler przybliża historię, tradycję i kulturę różnych regionów Polski, z naciskiem na jej południową część. Bardzo ciekawy program, chociaż trzeba przyzwyczaić się do niezwykle specyficznego prowadzącego.

Na jakim kanale oglądać: TV TRWAM, TVP Kultura, TVP Historia, TVP3

Zakochaj się w Polsce

Znany z serialu „Klan” Tomasz Bednarek, w każdym odcinku prezentuje atrakcje turystyczne mniej znanych miast Polski. Kolejny z programów, który bardzo lubię.  

Na jakim kanale oglądać: TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP2, TVP HD, TVP Wilno, TVP Nauka

Oglądacie te programy? Jakie jeszcze programy telewizyjne polecacie? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to