Wejherowo, nazywane duchową stolicą Kaszub, to niezwykle urocze miasteczko, położone w samym centrum tego regionu.

Trochę historii

Wejherowo zostało założone 28 maja 1643 r. przez Jakuba Wejhera. Prawa miejskie uzyskało w 1650 r., stając się jedynym miastem prywatnym na Kaszubach. Następnie przechodziło z rąk do rąk różnych rodzin magnackich m.in. Radziwiłłów i Sobieskich. Po pierwszym rozbiorze Polski miasto znalazło się pod zaborem pruskim i przemianowano je na Neustadt (Nowe Miasto). W 1920 r. Wejherowo powróciło do Polski. Po wybuchu II wojny światowej miasto zajęli Niemcy, którzy przemianowali je tym razem na Neustadt in Westpreußen. Wyzwolenie Wejherowa nastąpiło 12 marca 1945 roku. Od 1999 r. miasto ma status siedziby powiatu.

Gdzie zaparkować w Wejherowie

W ścisłym centrum Wejherowa od poniedziałku do piątku od 09:00 do 17:00 obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania. Dlatego warto poszukać miejsca poza jej granicami. My zaparkowaliśmy na bezpłatnym parkingu przy o.o. Reformatorów.

Punkt Informacji Turystycznej w Wejherowie

ul. Jakuba Wejhera 8

Atrakcje Wejherowa

Wszystkie atrakcje miasta bez problemu zwiedzimy spacerując.

Kościół św. Anny w Wejherowie

Świątynię wybudowano w latach 1648-1650 na polecenie Jakuba Wejhera. W czasie konsekracji w 1651 r. kościół jako patronkę otrzymał św. Annę.

Kościół jest jednonawową świątynią. Późnobarokowy ołtarz główny Ukrzyżowania Jezusa wykonano z drzewa dębowego. Ołtarze boczne pochodzą z osiemnastego wieku. Lewy poświęcono świętym Franciszkowi i Antoniemu, w prawym natomiast możemy podziwiać Obraz Matki Bożej Wejherowskiej, uznawany za najcenniejszy skarb w tym kościele.

Chór muzyczny z prospektem organowym pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego.

Rynek w Wejherowie

Rynek, a właściwie Plac Jakuba Wejhera wytyczono wraz z powstaniem miasta. Otaczają go kamienice z XVIII i z przełomu XIX i XX w.

Warto również zwrócić uwagę na kościół farny pw. św. Trójcy z 1755 r.

Ratusz w Wejherowie

W południowej pierzei rynku możemy zobaczyć wybudowany w 1908 r. Ratusz. Na zwiedzających czeka w nim Sala Tradycji i Historii Wejherowa, natomiast codziennie o godzinie 12:00, 15:00 i 18:00 z ratuszowej wieży rozlega się Hymn Kaszubski.

Pomnik Jakuba Wejhera

Na środku rynku stoi trzymetrowy pomnik Jakuba Wejhera. Wykonano go według projektu gdańskiego rzeźbiarza Sławoja Ostrowskiego, a jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 26 czerwca 1991 r. Stoi na marmurowym cokole, natomiast postać założyciela miasta wykonano z brązu.

Fontanna św. Franciszka w Wejherowie

Fontannę oddano w 2019 r., w 410. rocznicę urodzin Jakuba Wejhera. Jej autorką jest Dorota Dziekiewicz-Pilich. Przedstawia rzeźbę Św. Franciszka w towarzystwie naturalnej wielkości zwierząt. Co ciekawe figura świętego obraca się.

Pomnik Remusa i ulica Sobieskiego w Wejherowie

W północno-zachodniej części rynku koniecznie zwróćcie uwagę na pomnik Remusa, tytułowego bohatera wydanej w 1938 r. epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa”, najsłynniejszej powieści Aleksandra Majkowskiego. Odsłonięto go w 2014 r., a wykonany jest z brązu również według projektu Doroty Dziekiewicz-Pilich.

Przy pomniku swój początek bierze ulica Jana III Sobieskiego, uznawana za wejherowski deptak.

Szlak Nut Kaszubskich

Wejherowo posiada trasę turystyczną, która ułatwia zobaczenie najciekawszych miejsc w mieście. Nie są to jednak figurki jakichś postaci, tak jak ma to miejsce w innych miejscowościach, ale rzeźby z literkami kaszubskiego alfabetu. Trasa nawiązuje do popularnej kaszubskiej wyliczanki „Kaszubskie nuty”.

Co warto zobaczyć w pobliżu

Dwadzieścia cztery kilometry od Wejherowa położona jest Gdynia, trzydzieści osiem kilometrów na zachód leży Lębork, a czterdzieści kilometrów na południe warto odwiedzić Kolegiatę w Kartuzach.

Byliście w Wejherowie? Co jeszcze Waszym zdaniem warto zobaczyć w tym mieście? Zapraszam do komentowania.

Podoba Ci się ten blog? Znalazłeś tu potrzebne informacje? Możesz postawić nam wirtualną kawę! Przeznaczymy ją na kolejne podróże i dalszy rozwój bloga. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to